SM42, SP42 informacje i galeria

UniqueModelFactory - www.eaos.pl

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 4049
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: Ranger »

BarTTek pisze: 27 lut 2025, 20:41 A jaka jest cena zestawu?
Gdzieś już pisałem, że 450zł.
Scio pisze: 27 lut 2025, 20:28 Zgarniacze trochę biją po oczach, muszą być takie grube?
Mogą być balszkowe ale masy tutaj nigdy za wiele. Poczekaj aż będzie pomalowana. Nawet nie zauważysz grubości.
Polecam pooglądać fotki. Są dokładnie takie same.
Ranger pisze: 04 gru 2024, 13:39 SM42-782 TT Południowa DOKP Lok. Nowy Sącz to kolejna lokomotywa z serii SM42 wykonana na bazie zestawu żywicznego plus metalowe dodatkami od UMF. Podobnie jak w przypadku SP42 w środku znajduje się płytka ze światłami E1, dekoder dźwięku, silnik 5 polowy i napęd na wszystkie osie. Odporne na zginanie barierki, odbłyśniki w reflektorach i wiele innych nowinek to rzeczy, które odróżniają nowe modele od znanych już wcześniej półseryjnych SM42 od UMF.
BarTTek
Posty: 834
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:20
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: BarTTek »

A jaka jest cena zestawu?
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 782
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: Scio »

Zgarniacze trochę biją po oczach, muszą być takie grube?
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 1345
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: wlodar »

Super! Szkoda, że już ją mam. :lol:
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 4049
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: Ranger »

:arrow: A teraz detale.
20250226_232947.jpg
20250226_232959.jpg
20250226_233006.jpg
20250226_233027.jpg
20250226_233038.jpg
20250226_233043.jpg
20250226_233059.jpg
20250226_233120.jpg
20250226_233442.jpg
20250226_233505.jpg
20250226_233535.jpg
20250226_233548.jpg
20250226_233612.jpg
20250226_233623.jpg
20250226_233648.jpg
20250227_095001.jpg
20250227_095032.jpg
20250227_095047.jpg
20250227_095139.jpg
20250227_101814.jpg
:arrow: CZEKAM NIECIERPLIWIE NA WASZE KOMENTARZE I OPINIE.

:arrow: Model idzie do malowania a chętnych na zestawy zapraszam na PW. Można je już zamawiać bo wszystko jest sprawdzone.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 4049
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: Ranger »

Czas skończyć ten projekt.

:arrow: W lokomotywie będą oczywiście odbłyśniki więc górną lampę przygotowuję pod nie i pod diodę.
Planuję otwór wiertłem 3mm, na środku nawiercam wiertłem 1,6mm - w ten dołek wejdzie dioda.
Od spodu w ten dołek wwiercam się wiertłem 0,6mm. Widać gdzie trzeba wiercić bo prześwieca światło.
20250221_152719.jpg
20250221_152727.jpg
20250221_152741.jpg

:arrow: Smaczkiem mogą być poręcze pod zderzakami. Je wyginam ze struny 0,2mm.
20250221_172340.jpg
20250221_172340i.jpg

:arrow: Metalowe odlewy montujemy tak samo jak w przypadku wersji żywicznej z tym, że ja posłuchałem się Wojtka i montuję do malowania tylko sprężyny, schodki, reflektory i podstawy silnika. Reszta po malowaniu bo łatwiej maskować i wszystko ładnie wymalować.
20250221_163216.jpg
:arrow: Wszystkie elementy wchodzą na wcisk więc da się lokomotywę zmontować aby pokazać jak wygląda przed malowaniem.
Mam nadzieję, że zadowoliłem wszystkich odwzorowaniem oryginału, ilością oraz kompletnością detali.

20250226_232712.jpg
20250226_232721.jpg
20250226_232731.jpg
20250226_232741.jpg
20250226_232849.jpg
20250226_232900.jpg
20250226_232915.jpg
20250226_232920.jpg
20250226_233741.jpg
20250226_233846.jpg
20250227_094935.jpg
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 4049
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: Ranger »

SM42 i pełną kabiną z pulpitem oraz siedzeniami.
Myślę jeszcze nad predkosciomierzem i hamulcem ale w TT to juz male wychodzi.

Pierwsze foto z pelnym oszkleniem oprocz owiewek.
20250221_212809.jpg
Tutaj fotki szczegółów kabiny jeszcze bez szkieł.
20250221_163725.jpg
20250221_163710.jpg
20250221_163701.jpg
20250221_163549.jpg
20250221_163515.jpg
20250221_163455.jpg
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 4049
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: Ranger »

:arrow: Reflektory. Fiolet 1mm. W środku można planować wiertłem 3mm.
20250219_182601.jpg
20250219_182601i.jpg
20250219_182638.jpg
20250219_182638i.jpg
Podstawa silnika wiercimy wiertłem 1,2mm.
20250219_183235.jpg
20250219_183235i.jpg
Otworki pod poręcze wiercimy pod lekkim kątem aby wypadły od sporu w rogu ramy.
20250219_183427.jpg
TANIM I ŁATWYM W DOSTĘPIE SĄ TE WIERTŁA.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 4049
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: Ranger »

:arrow: Wiercimy Elementy przed montażem końcowym.

:arrow: Budka. Wszystkie otwory 0,4mm.
20250219_181937.jpg
20250219_181937i.jpg
20250219_181951.jpg
20250219_181951i.jpg
20250219_182000.jpg
20250219_182000i.jpg
:arrow: Przedział maszynowy otwory 0,9mm.
20250219_182049.jpg
20250219_182049i.jpg
:arrow: Rama. Jasny fiolet 1.6mm, ciemny fiolet 1mm, niebieski 0,4mm, czerwony 1,2mm.
20250219_182130.jpg
20250219_182130i.jpg
20250219_182137.jpg
20250219_182137i.jpg
20250219_182151.jpg
20250219_182151i.jpg
20250219_182212.jpg
20250219_182212i.jpg
20250219_182426.jpg
20250219_182426i.jpg
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 4049
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: Ranger »

Misiek pisze: 14 lut 2025, 09:01 Super sprawa takie szybki. Opiszesz pokrotce technologię? To frezowanie, bo chyba nie wydruk?

Dla przykladu, w wydrukach pojazdów w skali 1/72 uwiera mnie wlaśnie to, że nie ma do nich szybek. albo są, tyle, że w kolorze żywicy.
Chyba nie ma co opisywać. Szybki sa frezowane z wylewanej plexy odpowiedniej grubości.
Maszyna do tego to frezarka o wadzie 140kg i koszcie zakupu 25K PLN. Jak sie oewnie domyślacie zlecam to bo nie da się mieć wszystkiego i robic wszystkiego.

Szybki muszą mieć luz, ja daję 0,1mm.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1728
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: Misiek »

Super sprawa takie szybki. Opiszesz pokrotce technologię? To frezowanie, bo chyba nie wydruk?

Dla przykladu, w wydrukach pojazdów w skali 1/72 uwiera mnie wlaśnie to, że nie ma do nich szybek. albo są, tyle, że w kolorze żywicy.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 4049
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: Ranger »

:arrow: A teraz wreszcie coś na co czekałem od dawna.
Aby sprawdzić pasowanie szybek należało najpierw uwolnić budkę z podpór.
Ślady po nich we wnękach okiennych należy lekko spiłować na płasko.
Szybki wyłamuje się z tego plastra. Nacinam w odległości 1mm od szybki pozostałość błonki a następnie wyłamuję szybkę. Resztki błonki można odłamać w rękach od kołnierzy.
20250123_165357.jpg
:arrow: Kolejny kamień milowy bo to zawsze było coś co mi przeszkadzało w przeszłości. Szybki mają być zlicowane ze ścianami bocznymi a wystawać mają tylko uszczelki.
Tutaj tez został zaplanowany luz a spasowanie od pierwszego montaży zaskoczyło i mnie. Niestety potęga 3D ponad ręczną robotą jest już dzisiaj niezaprzeczalna.
Załączniki
20250211_170524.jpg
20250211_170537.jpg
20250211_170656.jpg
20250211_170922.jpg
20250211_170929.jpg
20250211_172148.jpg
20250211_172157.jpg
20250211_173005.jpg
20250211_173011.jpg
20250211_173057.jpg
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 4049
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: Ranger »

:arrow: Metalowe elementy są już znane z zestawu z żywicznymi częściami więc ich obróbkę omówię w formie zdjęć.
20250213_182329.jpg
20250213_193413.jpg
20250213_193415.jpg
20250213_193417.jpg
20250213_193419.jpg
20250213_193421.jpg
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 4049
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: Ranger »

:arrow: Obróbkę części zaczynamy od obcięcia podpór oraz wyszlifowania powierzchni po wspornikach.
20250213_181235.jpg
20250213_181310.jpg
20250213_181314.jpg
:arrow: Odcinanie podpór należy zacząć od najdrobniejszych elementów typu wsporniki pod lampami, wsporniki wahacza sprężyn czy stopni na budce maszynisty. W ten sposób unikniemy ułamania elementów.
20250213_181335.jpg
20250213_181345.jpg
20250213_181404.jpg
:arrow: Płaskie od spodu części można zeszlifowań na papierze ściernym położnym na prostej powierzchni.
20250213_181723.jpg
20250213_181729.jpg
20250213_181750.jpg
20250213_181801.jpg
:arrow: Następnie możemy dokonać pierwszego wstępnego złożenia wszystkiego. Powiem szczerze, że spodziewałem się kłopotów a tu wszystko pasuje od pierwszego razu. Podczas projektowania zrobiłem odpowiednie luzy w pasowaniach.
20250213_181931.jpg
20250213_181939.jpg
20250213_182007.jpg
20250213_182025.jpg
20250213_182035.jpg
20250213_182050.jpg
20250213_182114.jpg
20250213_182146.jpg
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 4049
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: SM42, SP42 informacje i galeria

Post autor: Ranger »

Musiałem poczekać nieco na odlewane z metalu części. Zatem zaczynamy. W pierwszej kolejności od podpór idą do odcięcia druki 3D.
Załączniki
20250211_133409.jpg
20250211_133415.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „UMF”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości