Stacja Lipowa

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aquirlan
Posty: 366
Rejestracja: 03 lis 2011, 13:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: aquirlan »

Spokojnie, czerwona linia też będzie :lol:
Awatar użytkownika
Robcio1910
Posty: 716
Rejestracja: 20 kwie 2007, 12:49
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: Robcio1910 »

Kilkujadek pisze:Każda stacja sTTandardowa powinna być wyposażona na imprezie w telefon. Zawsze może zadzwonić Ojciec Dyrektor ze Zbożęszczyna lub Ojciec Tadeusz albo jeszcze wyższa instancja... :roll:

Ta, a potem ogłoszą to jako "cud", jak się "dodzwoni" :evil: ... :oops: 8) :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 17:18 przez Robcio1910, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robcio1910
Posty: 716
Rejestracja: 20 kwie 2007, 12:49
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: Robcio1910 »

Kilkujadek pisze:Bo każdy ma swoją wizję pulpitu.
Dokładnie, Grzesiu bo wg mnie to jest "pulpit" od "muzycznych organów, np. kościelnych" :mrgreen:
Nie każdy jest "kumaty, np. w elektronice" ... :oops:
Wersji z telefonem to jeszcze nie widziałem. :roll: :shock: :D
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 14:17 przez Robcio1910, łącznie zmieniany 3 razy.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: Kilkujadek »

ArturSchŁ pisze:A czemu nie klawiaturki BTTB ??
Bo każdy ma swoją wizję pulpitu.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 14:17 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10355
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: ArturSchŁ »

aquirlan pisze:W założeniu pulpit ma być obsługiwany wyłącznie przełącznikami dźwigienkowymi,
A czemu nie klawiaturki BTTB ?? Mają możliwość działać impulsowo - naciśnięcie klawisza, oraz stabilnie - podniesienie klawisza.
Obrazek
Jednocześnie makieta przenosi nas w lata 60-te ubiegłego wieku.
:mrgreen:
aquirlan pisze:Pytanie - czy da się tak obsługiwać servo, ...
Serwomechanizm steruje się w specyficzny sposób i w odróżnieniu od napędów elektromagnetycznych nie da się go prosto zasilać poprzez podanie napięcia z przełącznika/klawisza - wymagany jest sterownik. Natomiast sam sterownik, o którym tam mowa, można już sterować zwykłymi przyciskami. ...czyli TAK, :) choć nie bezpośrednio.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 13:56 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Robcio1910
Posty: 716
Rejestracja: 20 kwie 2007, 12:49
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: Robcio1910 »

Ból jest wielki, trzeba to "łopatologicznie" niektórym z Nas wyjaśnić ... :oops: :shock: :mrgreen:
Robert, nie jesteś sam, ja też jak patrzę na schematy elektroniczne to czuję "straszny ból niemocy". :shock: :roll: :cry:
"Łopatologia" jest SUPER, np.: "zielony kabelek o średnicy 1mm, podpinamy (lutujemy) do tego wkręcika (tu zaznaczenie na schemacie lub rysunku poglądowym - zdjęciu) ... :shock: :oops: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: itd., czyli może by stworzyć kącik dla totalnych "niekumatych elektronicznie"?! :lol:
Kto będzie pierwszym nauczycielem? :/ :lol:
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 13:51 przez Robcio1910, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2403
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: womo »

No właśnie z tym jest ból, że jest konieczna, bo w jednym miejscu na tym metalowym dziobie masz plus i minus. Jak jedziesz prosto i wjeżdżasz na niego lewym kołem to masz minus, a jak skręcasz i nie zmienisz polaryzacji to dotykasz prawym kołem ale cały czas masz prąd dla lewego koła i wtedy bzzzzz zwarcie i w najlepszym wypadku error na centralce. Dlatego musisz zmienić polaryzacje w czasie skrętu i dla prawego koła podać plus. Oczywiście zamiennie w zależności w której szynie masz plus/minus.
Awatar użytkownika
aquirlan
Posty: 366
Rejestracja: 03 lis 2011, 13:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: aquirlan »

Problemem jest mój niemal zupełny brak wiedzy w zakresie elektryki/elektroniki. W założeniu pulpit ma być obsługiwany wyłącznie przełącznikami dźwigienkowymi, gdzie przełożenie go w dół przekłada rozjazd w jedną pozycję, a przełożenie w drugą - w drugą. Tak samo chciałbym nimi włączać oświetlenie budynków na zasadzie on-off. Pytanie - czy da się tak obsługiwać servo, czy ogarnięcie tego jest bardzo skomplikowane i pracochłonne i czy polaryzacja iglicy jest konieczna?
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: Marcin »

aquirlan pisze:Żeby nie marnować czasu i nieco "zagiąć czasoprzestrzeń" postanowiłem przerzucić maksimum prac do Wrocławia i zrobić w domu pulpit, żeby chociaż spróbować wywalczyć przejezdność na zlot w Sosnowcu. Co za tym idzie potrzebuję tanich napędów do rozjazdów, którymi można sterować z analogowego pulpitu, najlepiej z przełącznikami dźwigienkowymi. W ostateczności mogą być condrady, ale po bojach wielu Kolegów wolę ich unikać. Napędy Tilliga odpadają, bo nie mieszczą się w budżecie.
Zastosuj SERVO napęd, jest niewiele droższy od standardowego Conrada, a na pewno tańszy niż Tilliga. Myślałem o nich nawet ale w moim przypadku nie ma sensu bo mam wszędzie albo EW1 albo DKW więc nie muszę stosować napędów "silnych".
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 09:35 przez Marcin, łącznie zmieniany 1 raz.
whosho
Posty: 815
Rejestracja: 09 kwie 2006, 11:49
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: whosho »

Jeśli naprawdę chcesz to zrobić po kosztach i w pełni analogowo i w oparciu o przełączniki dźwigienkowe to możesz wdrożyć rozwiązanie które niedawno prezentował Zvolack na sąsiednim forum. (6 post od góry). W samym wątku jest potem więcej zdjęć pokazujących jak to wygląda.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 06:50 przez whosho, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
aquirlan
Posty: 366
Rejestracja: 03 lis 2011, 13:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: aquirlan »

Żeby nie marnować czasu i nieco "zagiąć czasoprzestrzeń" postanowiłem przerzucić maksimum prac do Wrocławia i zrobić w domu pulpit, żeby chociaż spróbować wywalczyć przejezdność na zlot w Sosnowcu. Co za tym idzie potrzebuję tanich napędów do rozjazdów, którymi można sterować z analogowego pulpitu, najlepiej z przełącznikami dźwigienkowymi. W ostateczności mogą być condrady, ale po bojach wielu Kolegów wolę ich unikać. Napędy Tilliga odpadają, bo nie mieszczą się w budżecie.
Awatar użytkownika
aquirlan
Posty: 366
Rejestracja: 03 lis 2011, 13:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: aquirlan »

Dziękuję za sugestie, wracam do pracy ;)
wojtekkowalski
Posty: 158
Rejestracja: 09 kwie 2006, 05:01
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: wojtekkowalski »

Ja kupiłem sam zestawik i zmajstrowałem coś takiego
Obrazek
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2013, 15:25 przez wojtekkowalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: drlukasz »

Kupiłbym ten zestaw oczystki + żuraw. Zasiek to w sumie trzy ścianki z grubego kartonu, jakiś wózek do przenoszenia węgla (np. taki sam jak do szlaki) do przenoszenia którego można wykorzystać żurawik z kupionego zestawu (ustawić w takim miejscu, żeby mógł obsłużyć i węgiel i szlakę, żuraw wtedy jeszcze kawałeczek za węglem).
Awatar użytkownika
aquirlan
Posty: 366
Rejestracja: 03 lis 2011, 13:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Stacja Lipowa

Post autor: aquirlan »

Czyli zatem wystarczy taki zestaw:
http://makieciarz.pl.hostingasp.pl/auha ... -3996.html
+ mały zasiek węglowy, czy też powinienem zamontować coś większego, np:
http://makieciarz.pl.hostingasp.pl/auha ... -4380.html
+kanał oczystkowy z żurawiem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 3 gości