odświeżenie modułu

Dział, o warsztacie modelarskim, czyli jak, czym i w jaki sposób...

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
monique222
Posty: 215
Rejestracja: 05 lis 2011, 19:34
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: monique222 »

Panowie tak teraz myślę mam ojca krawca a może zabezpieczyć moduły w takim większym szytym worku jak kiedyś były na lekcje w-f tylko rogi wzmacniane ?? koszty niskie a kurz na pewno nie będzie osiadał na zieleni i innych obiektach na module
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3211
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: Maciej »

Benzyna ekstrakcyjna do torów i szmatka, a w wcześniej możesz kostką kosmetyczną białą za parę groszy. Koła lokomotyw - patyczki kosmetyczne i benzyna ekstrakcyjna = ok 20 zł :lol:
Awatar użytkownika
MichalH
Posty: 129
Rejestracja: 02 sie 2011, 15:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: MichalH »

Czy odnośnie czyszczenia torów warto kupić tego typu gumę?
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... ts_id=4661

A jak bez rozkręcania na bieżąco czyścicie koła lokomotyw?
Zapewne czymś takim? :)
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=47650
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3211
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: Maciej »

Tak naprawdę nie ma skutecznej metody 8), a wszystkie opisy powyżej (choć sprawdzone i godne polecenia) to tylko środki zaradcze. Nie da się uniknąć kurzu - niestety i remedium na to nie ma.
Czyszczenie jest uzależnione od struktury makiety; tzn drzewa i ich gęstość, trawy i porosty, budynki, infrastruktura itd. Na szczęście dotyczy to nie tylko modelarzy i kolekcjonerów kolejowych ale wszystkich posiadających jakąkolwiek kolekcje, a tym bardziej z serii "małe jest piękne". Sam musisz dobrać sprzęt i metodę odpowiednią do modelu/makiety/dioramy. Metody różne:
- odkurzacz - fajnie jak by miał regulację ssania (niebezpieczny w przypadku małych elementów)
- pędzle kosmetyczne/fotograficzne
- sprężone powietrze i mokre szmatki tylko w ostateczności (wprowadzasz wilgoć i mogą się robić zacieki itp),
- gabloty zamykane i klosze są jakaś metodą, ale najlepiej szklane. Tworzywa niestety "łapią co się da". Dobre jest szkło organiczne wysokiej jakości - niestety jest drogie (używane w chemii i lotnictwie - te z górnej półki nie łapią kurzu i są rzadko osiągalne dla prywatnej kieszeni),
Szklane są ciężkie, no i trzeba uważać, ale zdają się być najlepsze.
Nie polecam folii - porażka która tylko chroni jak się jej nie rusza.
Reasumując - pędzelki i jak archeolog dalej działasz kolego ;)
Ostatnio zmieniony 06 sie 2012, 10:06 przez Maciej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DBv
Administrator
Posty: 1942
Rejestracja: 04 kwie 2006, 23:05
Lokalizacja: Wałbrzych-Wrocław
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: DBv »

Pleksi jest dobrym rozwiązaniem i przy zaakceptowaniu pewnych kompromisów wcale nie musi być rozwiązaniem tak drogim jak mogłoby się wydawać.

Ja zastosowałem pleksi i mogę coś na ten temat napisać - tym bardziej, że powstanie makiety miało miejsce około 1998-1999 a sama zabudowa pleksi ma już ponad 10 lat. Z dzisiejszego punktu widzenia stwierdzić mogę, że rozwiązanie w pełni się sprawdziło i spełniło moje oczekiwania. W najbliższym czasie przy okazji remontu pokoju planuję pewne zmiany w sposobie zamocowania i rozmieszczenia makiety, więc dotychczasowe pleksi zostanie usunięte, jednak nowe rozwiązanie - na pewno oprę również na tym materiale.

Do zabudowy wykorzystałem płyty pleksi o wymiarach 0,5X1,0m i 0,5x1,5m grubości ok.3mm dostępne w marketach budowlanych. Wybór na płytę "cienką" padł z uwagi na jej mniejszą masę, niską cenę i możliwość swobodniejszej obróbki materiału. W praktyce bowiem jak się okazało płytę taką można przeciąć zwykłym nożem z wymiennym ostrzem (mocne nacięcia z obu stron i przełamanie). Podstawowym minusem płyty "cienkiej" jest oczywiście jej niewielka sztywność jednak licząc się z tym przyjąłem po prostu pewien kompromis w tym względzie.

Całość zamocowania jest możliwie prosta - od frontu płyta pleksi o wysokości ok. 0,3m przymocowana bezpośrednio do ramy segmentu makiety, od tyłu na podobnej zasadzie przykręcona płyta MDF o wysokości 0,5m z zamocowaną na górnej krawędzi listwą i zawiasem, do którego przykręcono płytę pleksi przykrywającą całość. Całość jest rozkręcana, z czego parokrotnie korzystałem przy okazji dokładniejszego mycia pleksi.

Co do zachowania się pleksi, z praktyki mogę napisać, że jest to materiał dość trwały i z czasem nie traci jakoś specjalnie na wyglądzie. Kurz najlepiej ścierać bardzo delikatną wilgotną szmatką, bo jednak nie jest to szkło i drobne "mikrozarysowania" łatwo się mogą pojawić. Od zamontowania pleksi do dnia dzisiejszego upłynęło już trochę czasu, trochę procesów czyszczenia pleksi też już przeszła i generalnie cały czas wygląda to nienajgorzej.

Co do właściwości elektrostatycznych - nie da się ukryć - pleksi jest pod tym względem specyficzna ale swoją drogą wolę aby kurz przyciągany był przez pleksi a nie przez elementy makiety ;-) Nie przeszkadza mi to, tym bardziej, że łatwo kurz z przezroczystej zabudowy usunąć. Na pewno jest to dużo mniejszy problem niż kurz wdzierający się do środka i konieczny do usunięcia z roślinności i torów.

Dlatego z praktyki pleksi mogę polecić, pozostanę mu wierny - tym bardziej, że "cienkie" płyty wcale nie muszą rujnować budżetu.
Załączniki
_20120804_011.JPG
Awatar użytkownika
LemingAnadyrski
Posty: 144
Rejestracja: 25 lut 2011, 20:41
Lokalizacja: Wlk.bet.wieś/Mazowsze
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: LemingAnadyrski »

Lepiej zapobiegać niż leczyć - to już koledzy napisali. A oprócz funkcji ochronnej przed kurzem (co daje pleksi), warto też poważnie pomyśleć o ochronie przed... światłem, szczególnie jeśli makieta jest w miejscu nasłonecznionym (cóż, spójrzcie choćby na grzbiety książek cierpliwie leżących na półce - widać, którą stroną do okna były ustawione i jaki fragment wystawał spomiędzy innych książek :-)).
Zamiast pleksi proponuję lekki, niski stelaż podtrzymujący gęsto tkaną, mało przepuszczalną dla światła tkaninę o gładkiej fakturze i niezbyt dużej gramaturze. Łatwo zdjąć, łatwo wyczyścić, mało miejsca zajmuje po złożeniu. Tylko przy wyborze tkaniny trzeba unikać mocno elektryzujących się syntetyków.

Co do samego odkurzania zaś, czyli w opcji "pacjent niedomaga": jak kurz oporny, to go przedmuchać aerografem (wahadłowo-wężykowatym ruchem, żeby oderwać od powierzchni, a nie powciskać w zakamarki) równocześnie z drugiej strony odsysając odkurzaczem.
Jak ktoś nie ma sprężarki i aerografu albo pistoletu do przedmuchowania, to od biedy do wylotu z odkurzacza można podłączyć wężyk czy kawał szlaucha - mniejszy niż średnica wylotu, tak aby nie tłoczył całego powietrza, które opuszcza odkurzacz (i żeby nie przegrzać silnika w odkurzaczu :->).
A pomysł Grzegorza (drzewka do wody i kostka napowietrzająca) byłby dobry, gdyby ten [cenzura] kurz nie oblepiał na mokro wszystkiego co jest gęsto włochate albo gąbczaste (potem zostaje zabawa pęsetą, wrrr...).
I tyle. Miłego dmuchania/ssania. ;-P
Ostatnio zmieniony 03 sie 2012, 11:00 przez LemingAnadyrski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
aquirlan
Posty: 366
Rejestracja: 03 lis 2011, 13:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: aquirlan »

Kilkujadek pisze:Koledzy zastanawiali się jak jest czyszczona makieta MINIWORLD ROTTERDAM.
Spójrzcie z czego jest wykonana i przyrównajcie to do materiałów stosowanych na segmentach sTTandardowych :P
Tak samo jest w Miniaturwunderland - na filmach widać, że pracownicy swobodnie chodzą po trawkach, skubią, szczotkują - przypuszczam, że tam stosuje się zieleninę wg. zasady "z daleka nie widać", jednocześnie licząc - całkiem z resztą słusznie - że na roślinki ludzie będą patrzyć w ostatniej kolejności.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: Kilkujadek »

Nie wiem Tadek na co kleiłeś swoją trawę, bo moja takiego eksperymentu raczej by nie wytrzymała, a na pewno nie ostatnie wynalazki zielarskie (trawa 1mm klejona do 5mm).
Do większych powierzchni trawy może przydać się również super delikatna "ściereczka do kurzu" firmy Sarantis Polska S.A. (Jan Niezbędny)

Koledzy zastanawiali się jak jest czyszczona makieta MINIWORLD ROTTERDAM.
Spójrzcie z czego jest wykonana i przyrównajcie to do materiałów stosowanych na segmentach sTTandardowych :P
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1909
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: T_Domagalski »

Kilkujadek pisze:T_Domagalski - jak zniszczyć moduł:
Może jeszcze szczotką drucianą i ławkowcem ?? :lol:
Przeciez napisałem, że tak czyściłem swój moduł. Konkretnie był to mój moduł łukowy. Oczywiście nie dociskałem ssawki z całej siły, ale trzymałem na tyle blisko, że przeczesywała trawę. Do odkurzenia szczelin (np. między skałami) użyłem zaś pędzla ze świńskiej szczeciny.Wg mnie był on sztywny. Nic nie poradzę, że dla Ciebie sztywna jest dopiero szczotka druciana... :roll: :lol:

A co do pomysłu użycia plexi, to oprócz ceny ma ona jeszcze jedną wadę - jako tworzywo sztuczne ma tendencje do elektryzowania się i ściągania kurzu do siebie, jak magnes. Po pewnym czasie objawia się to w postaci smug wyglądających jak okopcenie. A taki elektrostatyczny kurz jest chyba jeszcze gorszy od tego zwykłego.
Dlatego podobnie jak PiotrZ polecam raczej dyktę, sklejkę, ewentualnie tekturę falistą. Może nie wyglądają tak atrakcyjnie, ale lepiej chronią przed kurzem. Przy okazji chronią także przed światłem, o czym wspominał wcześniej Kilkujadek.
PiotrZ
Posty: 683
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: PiotrZ »

Pokrywa z plexi jest chyba dość droga, więc uzasadniona tylko gdy chcemy prezentować/bawić się makietą non-stop. Jeśli natomiast ma to być tylko osłona przed kurzem w okresach bezczynności, to wystarczy przykrycie z dykty lub płyty MDF. Ja zrobiłem takie osłony dla swoich modułów, bo nie wierzę w skuteczność odkurzania.
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: solar »

Przy mojej (220x110) to raczej koszt plexi jest pokaźny (i przy Twojej Robert też :( ), ale oglądając czasem filmiki o dużych makietach (np. Miniatur-Wunderland Hamburg) zauważyłem, że odkurzają tradycyjnymi odkurzaczami z długimi wężami wyposażone w przyssawki-szczotki. Co wpadnie do rury potem odstawiają z powrotem na miejsce :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 24 lip 2012, 09:01 przez solar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robcio1910
Posty: 716
Rejestracja: 20 kwie 2007, 12:49
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: Robcio1910 »

MAREK pisze:A ja kupuje pleksi i zakładam na swoją makiete ( 1.2m* 1.8m)

Podaj proszę sposób łączenia pleksi, cenę materiału wyjściowego, gdzie to można kupić itp. :mrgreen:
MAREK
Posty: 79
Rejestracja: 09 gru 2008, 19:38
Lokalizacja: Brwinów
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: MAREK »

A ja kupuje pleksi i zakładam na swoją makiete ( 1.2m* 1.8m)
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1366
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: golab »

PiotrT pisze:Zastanawiam się jak w takim razie jest to robione na makietach wystawowych?
Np. tutaj
Kiedy zwiedzałem Modelbahn Welt Oberhausen, w hali gdzie była makieta, widoczne były nad nią specjalne wyciągi, także kurz raczej nie miał prawa osiadać. Oprócz tego całe pomieszczenie wystawiennicze jest odizolowane wąskim korytarzem od reszty budynku, czyli kawiarni, sklepiku i kasy.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2012, 13:45 przez golab, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sudovia
Posty: 333
Rejestracja: 11 lip 2008, 21:28
Lokalizacja: Suwałki
Kontakt:

Re: odświeżenie modułu

Post autor: Sudovia »

andrzejc pisze:W charakterze miękkiego pędzelka dobrze sprawdza się podprowadzony żonie, dziewczynie
pędzelek do nanoszenia pudru na twarz.
Taki odważny to ja nie jestem :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porady i techniki modelarskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości