Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: Paweł Basiński »

Podrzuć Wojtek do firmy - popatrzymy pokombinujemy jakoś zmieścimy..

:)

Pawel
Awatar użytkownika
biker
Posty: 411
Rejestracja: 18 lut 2008, 16:20
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: biker »

Pamiętam, że to cudo LD-G-31 (66016) można zamontować tylko w jednej pozycji od strony kabiny. Był problem z włożeniem i chyba zostawiłem go "lekko po skosie". Nie ruszałem płytki z diodami.
Po problemach z działaniem (opis w poście) do loki wrócił dekoder 6 pinowy.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 19:38 przez biker, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10353
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: ArturSchŁ »

Pamiętam, że jak walczyłem z dekoderem Lenz, to ta płytka, już w pierwszej godzinie, sama odpadła.
:mrgreen:

...a nie wysuwa się toto czarne do przodu ?
Obrazek
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 18:52 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
Wojtekj
Posty: 243
Rejestracja: 16 maja 2006, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: Wojtekj »

Witam,
Jak uruchomię...
Pozdrawiam, Wojtekj
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10353
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: ArturSchŁ »

Robcio1910 pisze:Wg. mnie ten dekoder nie jest "dźwiękowy".
Jeśli kosztuje ok 100-199 zł to na pewno NIE JEST dźwiękowy, jeśli coś około 400 zł, to może być dźwiękowy.
:mrgreen:

Wystarczy do Googla wrzucić "Tillig 66016" i już dostajemy: Tillig 66016 Digital Decoder without sound PluX12.
Wydawało by się, że sprawa jasna, ale nie do końca. W instrukcji napisano: W przypadku korzystania z dekodera firmy Tams (Tillig Art.-66016) mogą być odtwarzane syntetyczne sygnały (dwie różne częstotliwości).
Czyli nie dźwiękowy, ale z możliwością wydawania dźwięków ("popiskiwania").
@Wojtekj : jak uruchomisz nagraj na YouTube jak toto "gada".
:mrgreen:
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 18:41 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
Wojtekj
Posty: 243
Rejestracja: 16 maja 2006, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: Wojtekj »

Witam,
Nie wiem Kolego co Ci sprzedał Piotrek Makieciarz. W swoim poście nie wspominałem ani słowa o "dekoderze dźwiękowym". Dekoder Tilliga 66016 PluX12 (Tams Elektronik LD-G-31) umożliwia odtwarzanie sygnału dźwiękowego lokomotywy BR189. Do tego celu niezbędny jest głośnik.
W moim poście proszę o radę w jaki sposób zdjąć płytkę ze światłowodami i w tym kontekście proszę o pomoc Kolegów którzy z tym problemem się zetknęli i wiedzą jak temu zaradzić.
Pozdrawiam, Wojciech Jakubiak
Awatar użytkownika
Robcio1910
Posty: 716
Rejestracja: 20 kwie 2007, 12:49
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: Robcio1910 »

Wojtekj pisze:Zabrałem się wreszcie za instalację dekodera Tilliga 66016 PluX12 wraz z dedykowanym głośniczkiem w BR189 "Przewozy Regionalne"
Przepraszam, ale jeśli dobrze rozumiem to Piotrek Makieciarz sprzedał mi dekoder "dźwiękowy" :mrgreen:
Jeśli jednak jest inaczej: ... :oops: to chyba Kolego coś "po ... 1-go Maja". :shock:
Wg. mnie ten dekoder nie jest "dźwiękowy". :evil: :shock: :oops:
Jeśli jest inaczej to proszę ... jestem tylko ... nauczycielem (tylko inna dziedzina wiedzy) ... a elektronika dla mnie to "KOSMOS".
Jak coś nie tak to przepraszam ... :cry:
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 18:31 przez Robcio1910, łącznie zmieniany 2 razy.
Wojtekj
Posty: 243
Rejestracja: 16 maja 2006, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: Wojtekj »

Witam,
Zabrałem się wreszcie za instalację dekodera Tilliga 66016 PluX12 wraz z dedykowanym głośniczkiem w BR189 "Przewozy Regionalne". Przebrnąłem przez instrukcję - już wiem, że głośnik należy zainstalować w miejsce gdzie jest druga kabina. Z tej właśnie strony są dwa pola lutownicze do przylutowania głośniczka. Wraz z głośniczkiem dołączona jest nowa, krótsza imitacja kabiny oraz pasujące do niej pudło rezonansowe wpasowując się w analogiczne miejsce które za pierwszą kabiną zajmuje dekoder. I tu mam problem. Żeby założyć dekoder należy poza imitacją kabiny zdjąć również płytkę ze światłowodami. Na mój gust to projekt tej lokomotywy jest skopany - wystarczyłoby umieścić gniazdo 1,5 - 2mm wyżej i dekoder wchodziłby bez przeszkód. Próbuję na wszystkie możliwe sposoby i nic nie wychodzi. Boję się na siłę odginać boczne zaczepy, bo mogą pęknąć. Czy któryś z Kolegów ma dobry sposób na demontaż płytki światłowodów lub zna "myk" na założenie dekodera bez zdejmowania tej nieszczęsnej płytki. Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam, Wojciech Jakubiak
Awatar użytkownika
elvis
Posty: 105
Rejestracja: 08 kwie 2010, 10:35
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: elvis »

Podane przeze mnie CV dotyczą dekoderów Zimo ze złączem Plux i wyraźnie to napisałem.
Awatar użytkownika
MichalH
Posty: 129
Rejestracja: 02 sie 2011, 15:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: MichalH »

To co powyżej napisał elvis, zmienia reagowanie świateł na kierunek jazdy lub F0/F1/F2.
Przy dekoderze z nem651 też coś zmienia, ale prawidłowo działa ze zworką na wprost.
JarUs
Posty: 1444
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: JarUs »

MichalH pisze:.... i przestawianiem zwory do rodzaju dekodera Plux12/651.....
Co daje przestawienie zwory?
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2013, 12:36 przez JarUs, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MichalH
Posty: 129
Rejestracja: 02 sie 2011, 15:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: MichalH »

No cóż, nabyłem dekoder zgodnie z tym co polecał sklep modelarski pod daną lokomotywą - temat o problemach z plux zainteresował mnie dopiero w trakcie montażu tego dekodera.

Wyjąłem szary odlew kabiny i światłowody zasłoniłem czarną taśmą i było więcej miejsca na Lenza, ale fakt, że wchodzi to bardzo powoli pod lekkim kątem i nie da się wszystkiego fabrycznie spasować.

Dekoder działał jakąś godzinę - jazdy testowe, a potem niestety zacząłem te przygody ze światłami: przestawianie CV i przestawianiem zwory do rodzaju dekodera Plux12/651, a że przy gnieździe był biały osad to może przestawienie trybu pracy nałożyło się na jakieś istniejące zwarcie.

Teraz dekoder grzeje się i miga światłami i w innych lokomotywach, a ja chyba mam w plecy jeden dekoder.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10353
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: ArturSchŁ »

MichalH pisze:Ustawilem dekoder Lenza Plux12 wg rozpiski Elvisa ....
Ale Lenzowy dekoder PluX12 (i inne ZGODNE ZE STANDARDEM) mechanicznie nie pasuje ...trzeba rzeźbić by wszedł.
:/
Awatar użytkownika
MichalH
Posty: 129
Rejestracja: 02 sie 2011, 15:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: MichalH »

Ustawilem dekoder Lenza Plux12 wg rozpiski Elvisa i chwilę pocieszyłem się, że światła zaczeły działać po czym zaśmierdziało, dekoder się rozgrzał i zaczął dyskotekę ledami i chyba tyle go było.

Po włożeniu innego Lenza z wtykiem 651 działa ok zgodnie z kierunkiem jazdy, tyle, że już nie można wyłączyć F1/F2 czerwonych bądź włączyć dodatkowych białych - czyli tak jak forumowisz miano już napisał na 1 stronie tego tematu.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2013, 00:01 przez MichalH, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
elvis
Posty: 105
Rejestracja: 08 kwie 2010, 10:35
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Problem z instal. dekodera PluX 12 w 02475 Przew.Reg.

Post autor: elvis »

Nikt mi nie powie, że jeśli coś zachowuje się źle, to jest to normalne. Poprostu skopali sprawę i tyle.
Po przełączeniu zworki w pozycję "na krzywo" czyli dla dekoderów plux12 zawsze palą się światła pociągowe białe z przodu i czerwone z tyłu, nawet przy nie zabudowanym dekoderze.
Do prób urzyłem dekodera MX623P12 od Zimo, zresztą z wiadomych przyczyn.
Wnioski:
Istnieje proste zmapowanie dekodera:
1. by światła zmieniały się zgodnie z kierunkiem jazdy,
2. by za pomocą jednego klawisza funkcyjnego załączać światła dodatkowe białe.
3. po obierznej obserwacji istnieje również możliwość wyłączania świateł czerwonych w przypadku, gdy lokomotywa porusza się kabiną A do przodu.

Cevałkologia:
CV33=0
CV34=8
CV35=4
CV36=1

Wówczas:
1.Po postawieniu lokomotywy światła świecą się cały czas,
2. Załączenie klawisza F0 (F*) powoduje, że światła świecą zależnie od kierunku jazdy,
3. Załączenie przycisku F1 powoduje odpalenie świateł dodatkowych ciepłobiałych, zależnych od kierunku jazdy,
4. Załącznie przycisku F2 przy załączonych światłach spowoduje wyłączenie świateł czerwonych.

Przestawienie zworki "na prosto" czyli dla dekoderów 6pin, ale stosując MX632P12 pozwala na normalne sterowanie światłami białymi, wyłączanie świateł czeronych, sterowanie wyłącznie światłami czerwonymi (push pool), nie pozwala na załączenie świateł dodatkowych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 3 gości