Na ile metrów wystarcza paczka szutru??

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
ciekma
Posty: 75
Rejestracja: 20 sty 2007, 02:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Na ile metrów wystarcza paczka szutru??

Post autor: ciekma »

Ja do tryskawki z wodą dodaję trochę spirytusu, to dopiero jest wypas :)
Zamiast wikolu lepiej stosować Pattex lub Soudal - taki lepszy wikol do paneli,
może schnąć w niskich temperaturach bez ryzyka że będą białe plamy.
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 904
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Na ile metrów wystarcza paczka szutru??

Post autor: tydzial »

Nie szutr tylko tłuczeń i na sucho wysypany na podtorze rozpuszczony z wikol z wodą 1:1
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Na ile metrów wystarcza paczka szutru??

Post autor: Kilkujadek »

Ale gdyby tak do pryszczawki (dostępnej za kilka pelenów w sklepach ogrodniczych) dodac kapkę detergentu (3 krople na 1 l.wody) to byłby wypas :mrgreen:
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Na ile metrów wystarcza paczka szutru??

Post autor: tete »

Fakt.

Potwierdzam słowa Grzegorza TT - w przypadku wyboru metody 1) należy przed zakrapianiem szutru prysnąć wcześniej na tor (zaszutrowany na sucho) mgiełką wodną (nie wiem, jakimś spryskiwaczem). Nie wspomniałem o tym. W przeciwnym razie wikol zbiera się w takie jakby krople pod wpływem napięcia powierzchniowego na szuterku i tak sobie czeka nie rzadko podrywając kamyszki szutru do góry - robi się syf ;)

Gdyby coś takiego wyschło, nie wyglądało by najlepiej i mielibyśmy placki wyschnietego wikolu w niektórych miejscach - a w innych szuter by sypał się luzem (lub sypał by się pod tymi zaschniętymi plackami wikolu)....

Mgiełka wodna puszczona wcześniej eliminuje ten problem, jak napisał kolega Grzegorz TT.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Na ile metrów wystarcza paczka szutru??

Post autor: Kilkujadek »

tete pisze:1) Przyklejenie spodu podkładów do torowiska cyjanoakrylem, a jak złapie to zasypanie szutrem - a potem zakrapianie wikolem (rzadkim);
...
Przy wyborze 1) może się stać, że szuter będzie się błyszczał po zalaniu wikolem
Tak, oczywiście ale przed zakraplaniem należy nieco spryskać mgiełką wodną cały nasyp co powoduje piękne wchłaniane rozcieńczonego wikolu. Może się błyszczeć lub nie. U mnie się nie błyszczy.
Ostatnio zmieniony 30 paź 2009, 07:53 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Na ile metrów wystarcza paczka szutru??

Post autor: tete »

Jeszcze zależy jaką technikę przyjmiesz.

No bo jeśli wcześniej przyklejony cyjanoakrylem tor zalejesz wikolem <poczekasz aż wikol wyschnie>, potem (ewentualnie) drugi raz zalejesz wikolem, to miejsca na szuter pomiędzy podkładami zrobi się mniej, wówczas mniej ci pójdzie. Te 2mb to wtedy jak sypiesz szuter na goły tor (nie zalany wcześniej wikolem).

No ale są 2 szkoły:

1) Przyklejenie spodu podkładów do torowiska cyjanoakrylem, a jak złapie to zasypanie szutrem - a potem zakrapianie wikolem (rzadkim);

2) Przyklejenie toru jak w pkt. 1), a potem zalanie wikolem i poczekanie aż wikol wyschnie. Wtedy dopiero sypiesz szuter (idzie go mniej).

Jak już o tym piszemy:
Pozostanie ci kwestia malowania torów. Ja maluję przed szutrowaniem bo kolor szutru mi odpowiada - ale stosuję metodę 2) - szuter sypię na rzadszy wikol gdy już tor po poprzednim wikolowaniu wyschnie i jest pomalowany (nie zakrapiam szutru wikolem).

Przy wyborze 1) może się stać, że szuter będzie się błyszczał po zalaniu wikolem i aby uzyskać mat będziesz musiał malować cały tor razem z szutrem, no albo psikać lakierem bezbarwnym matującym, czy cuś takiego....

...no ale kwestia gustu, co kto lubi.
AndrzejM
Posty: 32
Rejestracja: 24 sie 2009, 15:56
Lokalizacja: Rydzyna
Kontakt:

Re: Na ile metrów wystarcza paczka szutru??

Post autor: AndrzejM »

OK Dzięki
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Na ile metrów wystarcza paczka szutru??

Post autor: Kilkujadek »

Znowu to samo pytanie... :?
2mb.
AndrzejM
Posty: 32
Rejestracja: 24 sie 2009, 15:56
Lokalizacja: Rydzyna
Kontakt:

Na ile metrów wystarcza paczka szutru??

Post autor: AndrzejM »

Witam.

Mam pytanie, na ile metrów wystarcza paczka szutru polaka 200g?? Link
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość