Galeria - dudek120

Nasze fotki z wypraw kolejowych i nie tylko... Pamiętaj tylko by podać źródło, jeśli to nie Twoje zdjęcia.

Moderator: mod-Galeria

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: dudek120 »

Wrocław Świebodzki

Jeden z trzech największych dworców Wrocławia, niestety, od bodaj szesnastu lat nieczynny - pełni teraz inne funkcje (w budynku jest m.in. dyskoteka, a na placu było targowisko).
Tory częściowo rozebrane, częściowo zasypane, po sieci trakcyjnej pozostały słupy. Na tych ocalałych torach stoją parowóz Ty2 i dwa ryfle, w których urządzono bar.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Jedyny czynny tor prowadzi na teren DOLKOMu.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
I na koniec zdjęcie widocznego z terenu dworca ocalałego fragmentu budynku innego starego i nieistniejącego już dworca - Dworca Marchijskiego, położonego nieopodal.
Obrazek
W roku 1992 na Świebodzkim miała miejsce wystawa z okazji 150 lecia kolei w Polsce. Wtedy jeszcze dworzec był czynny. Byłem tam i mam zdjęcia z tej wystawy. Jeśli kiedyś uda mi się je zcyfrować (slajdy) to też je tu zamieszczę.

Tomek
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: dudek120 »

No i nareszcie przedstawiam fotki spoza Wrocławia! (A mam jeszcze trochę takich w zanadrzu).
Tym razem, zgodnie z zapowiedzią, fotki z wyprawy dwuczłonową Bipą ciągniętą angielskim parowozem z 1927 roku, GWR 5521. Załoga parowozu (The Crew) również angielska (a może brytyjska? - nie odróżniam akcentu :D). Trasa
Wrocław Główny - Jelcz-Laskowice - Wrocław Główny.
Skład na tej trasie ciąga parowóz TKt48, jednak wyjątkowo przez tydzień jeździł GWR.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

"Jamnika" sfociłem bodaj w okolicach lokomotywowni Wrocław-Brochów.
A w podróż wybrałem się z moim przyjacielem, również modelarzem (niestety, tej gorszej skali :D). Obaj byliśmy uradowani słysząc strzelanie parowozu, widząc kłęby dymu z komina i czując zapach spalonego węgla w wagonie. Moja ostatnia podróż trakcją parową miała miejsce przy okazji wycieczki klasowej, w podstawówce. To dobre 20 lat temu!

Tomek

In Vorbereitung (przypomniały mi się stare katalogi BTTB :D):
Wrocław Świebodzki
Obrazek
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: dudek120 »

Wrocław Główny - Dni Techniki Kolejowej - 15.06.2008.

Witam Wszystkich.
Po długim milczeniu dorzuciłem kolejne fotki do galerii. Tym razem ekspozycja z okazji Dni Techniki Kolejowej przy peronie piątym wrocławskiego Dworca Głównego.
Były tam wystawione loki, pojazdy techniczne, wagony (wagony towarowe odrestaurował Wrocławski Klub Sympatyków Kolei - Brawo!) i rozłożony dźwig kolejowy. Można było wejść do wnętrza taboru, więc zrobiłem kilka zdjęć w kabinach. A silnik ST43 jest naprawdę duży, tylko trochę mało światła...

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

W przygotowaniu:
Przejażdżka starym tendrzakiem :)
Obrazek
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: dudek120 »

Wrocław Różanka - Bocznica cukrowni/młyna/fabryki makaronów.

Niedawno wybrałem się z moim wiernym canonem na swoją dawną dzielnicę. Na bocznicy na Różance, rozciągniętej pomiędzy ulicami Żmigrodzką a Obornicką, nie byłem pewnie z kilkanaście lat. Z dzieciństwa pamiętam na niej "stonki" ze składami towarowymi. Makaroniarnia używała małej SM 03. Znajdująca się nieopodal jednostka wojskowa ładowała tu na wagony swoje pojazdy. Teraz bocznica jest częściowo rozebrana, mocno zarośnięta, na placu ładunkowym i w dawnym magazynie ulokował się skup złomu, a po wadze kolejowej nie ma śladu...
Tym razem zdjęcia robiłem specjalnie z myślą o zamieszczeniu ich w tej galerii.

Wjeżdżamy. Przy skrzyżowaniu z ulicą Żmigrodzką, zapewne przy okazji remontu ulicy, wyremontowano też początek bocznicy.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Rampa niby jeszcze stoi, ale czołgów raczej dawno już nie widziała. Siódme zdjęcie pokazuje miejsce po wadze kolejowej. Nie ma już małego, betonowego budyneczku.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Tory spowite uschniętymi pnączami, drzewa rosnące między podkładami. Kto wie, może w przyszłości będzie tu las?
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Tu, gdzie widać mój cień, kiedyś były tory... teraz bocznica od strony ulicy Obornickiej przypomina raczej wysypisko śmieci. Nawet jeden z kozłów oporowych bardziej przypomina składowisko podkładów. Poniżej parę szczegółów. Wykolejnica Wk 101 odcina bocznicę od reszty świata.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
A jadąc na ten fotoreportaż miałem nadzieję zobaczyć coś więcej...

Tomek
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: dudek120 »

Niedaleko mojego domu znajduje się górka - dawny tor saneczkowy. Lubię na niej przesiadywać z aparatem i patrzeć co się dookoła dzieje. Oprócz wyburzania najwyższego we Wrocławiu budynku, a w przyszłości budowy na jego miejscu kolejnego, jeszcze wyższego, można oglądać pociągi. Poniżej górki przebiega Wrocławska Obwodnica Towarowa i mieści się tam
Posterunek Odgałęźny Stadion
(Uwaga: zdjęcia, mimo znacznej kompresji nadal sporo ważą)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 sty 2008, 21:16 przez dudek120, łącznie zmieniany 1 raz.
dantte
Posty: 52
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: dantte »

dudek120 pisze:Wrocław Główny
Dla porównania zdjęcie historyczne
Ostatnio zmieniony 13 sty 2008, 10:59 przez dantte, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: dudek120 »

Garinol pisze:Ten opuszczony dworzec towarowy ma niesamowity klimat...
To prawda. Nie miałem pojęcia o istnieniu takiego dworca, w dodatku w centrum miasta. Bo jeśli nie wnika się dokładnie w historię, to wie się jedynie o dworcach funkcjonujących, zwykle pasażerskich, do których dostęp jest oczywisty. Ten stoi za bramą, na terenach kolejowych, na które, jak mi się wydawało nie wchodzi się, z różnych powodów (chyba, że pracuje się na kolei, bądź w spedycji). Kiedy przypadkowo "odkryłem" go, zaledwie przed dwoma laty, poczułem się niesamowicie - tutaj czas zatrzymał się dawno temu!
Więcej jego zdjęć (i mnóstwo innych) znaleźć można tu: http://wroclaw.hydral.com.pl/test.php?o ... t=0&tend=8 .

ArJu, dziękuję za podpowiedź. Książkę rzeczywiście przydałoby się zdobyć.
Do wymienionych przez Ciebie dworców dodać jeszcze można Dworzec Wrocławsko-Trzebnicko-Prusickiej Kolei Wąskotorowej, o której więcej tutaj: http://www.kleinbahn.livenet.pl/index.html.

Tadziu, skoro masz zdjęcia tego obiektu, to może uda Ci się je umieścić w galerii? I zawsze możemy wybrać się tam razem po kolejne :D . Te ruchome dachy to ciekawa sprawa. Nie przyglądałem sie szczegółowo ale może zostały tam choć jakieś prowadnice po tym. Napewno to sprawdzę.

Pozdrawiam
Tomek
Ostatnio zmieniony 11 sty 2008, 20:25 przez dudek120, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1905
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: T_Domagalski »

dudek120 pisze:A tu ciekawostka - pomost zwodzony pomiędzy rampami. Raczej ich już nie połączy...
Gdzieś mam w domu 4 rolki filmu B-W ze zdjęciami Wrocławia Głównego z lat ok. 1991 - 1993. Sa tam oczywiście również obiekty tego "dworca towarowego". Pamiętam, ze było tam więcej takich wynalazków, jak ten pomost zwodzony - m.in. ruchome dachy nad torami.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2008, 20:25 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
ArJu
Posty: 488
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Wrocław / Warszawa
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: ArJu »

dudek120 pisze:Wrocław - dawny dworzec towarowy
Stary dworzec towarowy położony w centrum miasta, nieopodal dworca Wrocław Główny, przy skrzyżowaniu ulic Małachowskiego i Pułaskiego.
Nie udało mi się, niestety, poznać dokładnej jego historii. Sądzę, że powstał niedługo po wybudowaniu innego, pierwszego we Wrocławiu dworca Kolei Górnośląskiej (którego budynek istnieje do dziś przy ul. Małachowskiego, pełniąc jednakże inną funkcję), bądź też po wybudowaniu drugiego dworca tejże spółki kolejowej, funkcjonującego dziś jako Wrocław Główny. Czyli druga połowa XIX wieku.
Według mojej wiedzy nie był to odrębny dworzec lecz część sporego kompleksu Dworca Górnośląskiego rozbudowywanego jeszcze na początku XX wieku. Jego rolą było faktycznie oddzielenie ruchu towarowego od osobowego. Co do samych dworców wrocławskich to przyjmuje się na ogół, że istniało sześć takowych, a mianowicie (w kolejności chronologicznej):
- Dworzec Górnośląski,
- Dworzec Świebodzki,
- Dworzec Dolnośląsko-Marchijski,
- Dworzec Główny,
- Dworzec Nadodrze,
- Dworzec Miejski Kolei Prawego Brzegu Odry.
Jeśli interesuje Cię temat dworców we Wrocławiu, warto chyba zaopatrzyć się w książkę p.t. "Wrocławskie dworce kolejowe" wydaną przez Muzeum Architektury we Wrocławiu. W samym muzeum też może być sporo ciekawych materiałów. Ponadto w ŚK 10/2006 był artykuł "Na placu trzech dworców".
et22
Posty: 533
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: et22 »

To chyba dawna lokomotywownia Warszawa Praga
Awatar użytkownika
Garinol
Posty: 121
Rejestracja: 31 paź 2006, 11:08
Lokalizacja: Smętowo
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: Garinol »

Ten opuszczony dworzec towarowy ma niesamowity klimat...

Znalazłem kiedyś galerię zdjęć opuszczonych miejsc,niestety nie przejrzałem dokładnie, ale może znajdzie się tam jakieś kolejowe opuszczone miejsce. Chętnych na niesamowitą podróż zapraszam na stronę http://www.opuszczone.com/
Ja narazie znalazłem opuszczoną lokomotywownię http://www.opuszczone.com/galerie/wawa_kolej/index.php

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: dudek120 »

Mam nadzieję, że jak tylko znajdę czas to obfocę i Pracze, i Leśnicę, i parę jeszcze innych ciekawych miejsc (na słynne metro pod Dworcem Głównym jednak nie liczcie :D ).
Jeśli narazie wystarczy fotorelacja z pozostałości dawnych czasów w innym miejscu, to proszę. Fotki ciemne i ponure, jak ich temat (będę musiał jeszcze się tam wybrać, zatem ciąg dalszy nastąpi).

Wrocław - dawny dworzec towarowy
Stary dworzec towarowy położony w centrum miasta, nieopodal dworca Wrocław Główny, przy skrzyżowaniu ulic Małachowskiego i Pułaskiego.
Nie udało mi się, niestety, poznać dokładnej jego historii. Sądzę, że powstał niedługo po wybudowaniu innego, pierwszego we Wrocławiu dworca Kolei Górnośląskiej (którego budynek istnieje do dziś przy ul. Małachowskiego, pełniąc jednakże inną funkcję), bądź też po wybudowaniu drugiego dworca tejże spółki kolejowej, funkcjonującego dziś jako Wrocław Główny. Czyli druga połowa XIX wieku.
Od dawna jest nieużywany, a z dawnych magazynów korzystają dziś jakieś małe firmy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Tabliczka zabraniająca palenia jest już mocno nieaktualna.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A tu ciekawostka - pomost zwodzony pomiędzy rampami. Raczej ich już nie połączy...
Obrazek

Tomek
Ostatnio zmieniony 10 sty 2008, 08:00 przez dudek120, łącznie zmieniany 1 raz.
MarcinSz
Posty: 352
Rejestracja: 09 kwie 2006, 20:03
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: MarcinSz »

Ja chcę Pracze i Leśnicę!
Ale szczegółowo: wiaty, zabudowania, obiekty techniczne (wykolejnice, rampy, stare kozły) widok na układ torów i inne pozostałości dawnych czasów.
;)
Marcin Szwanenfeld
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: dudek120 »

Wrocław Główny

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 sty 2008, 19:12 przez dudek120, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dudek120
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2007, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Galeria - dudek120

Post autor: dudek120 »

Wrocław Mikołajów

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 sty 2008, 15:24 przez dudek120, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość