Odcięcie zasilania na bocznicach

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Olek2k
Posty: 30
Rejestracja: 04 kwie 2017, 19:07
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odcięcie zasilania na bocznicach

Post autor: Olek2k »

Ok dziękuję bardzo za pomoc .
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10356
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Odcięcie zasilania na bocznicach

Post autor: ArturSchŁ »

Olek2k pisze:.... że jeden odcinek przejmuje zasilanie nad lokomotywą ?
Eeee ??
Prowadzisz zasilanie także ze sieci trakcyjnej ??

Niezależnie jak zasilasz lokomotywy (tylko z torów czy także z sieci) należy obwód zasilania rozciąć, czyli za rozjazdem przecinamy szynę (lub obie) podłączamy przewody od tych odciętych odcinków, oraz do tych od strony zasilania i doprowadzamy pary przewodów do przełącznika na pulpicie gdzie parę przewodów (lub pary przewodów) przez przełącznik łączymy.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Odcięcie zasilania na bocznicach

Post autor: Century »

Tak w uproszczeniu można powiedzieć. Dobrze się sprawdzały do tego przełączniki podwójny typu ON-OFF-ON plus opcjonalne jakiś potencjometr, w tedy można było zapanować nawet nad prędkością lokomotywy.
Awatar użytkownika
Olek2k
Posty: 30
Rejestracja: 04 kwie 2017, 19:07
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odcięcie zasilania na bocznicach

Post autor: Olek2k »

Czyli rozumiem że działa to na zasadzie że jeden odcinek przejmuje zasilanie nad lokomotywą ?
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Odcięcie zasilania na bocznicach

Post autor: Century »

Wnioskuje, że masz sterowanie analogowe - przy cyfrówce to nic nie robisz chyba że bardzo coś chcesz.
Natomiast przy analogowym to przecinasz jedną lub dwie szyny (lub stosujesz odpowiedni tor z przecięciem) generalnie chodzi by odizolować odcinek i podłączasz do odciętego odcinka zasilanie sterowane przez pulpit - to tak na szybko.

Jeśli chcesz mieć możliwość kontroli na kierunkiem jazdy na tym odcinku do odizolowujesz obie szyny a jak tylko chcesz zatrzymać skład to tylko jedną.
Awatar użytkownika
Olek2k
Posty: 30
Rejestracja: 04 kwie 2017, 19:07
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odcięcie zasilania na bocznicach

Post autor: Olek2k »

Witam .
Po sprzedaży torów bttb przymierzam się do zakupów torów modelowych i nie mam pojęcia co zrobić aby odciąć zasilanie na bocznicach tak abym mógł je np włączyć za pomocą pulpitu. Niektóre bocznice zostawiłem co lepsze tory bttb, a niektóre tillig i nie mam pojęcia co zrobić niby zajmuję się tym od dłuższego czasu ale nadal jestem zielony w tych sprawach :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] i 0 gości