E499 Bobinka - ślizga się po torach

FABRYCZNY tabor TT : czyli testy, porównania, dyskusje, przeróbki itp.

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Bogdan
Posty: 17
Rejestracja: 16 lip 2006, 20:51
Lokalizacja: Pogrzebień (Górny Śląsk)
Kontakt:

Re: E499 Bobinka - ślizga się po torach

Post autor: Bogdan »

Wyczyściłem już wózki i przesmarowałem. Były zabrudzone to za mało powiedzieć. Jeszcze raz wszystkim dziękuję.
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: E499 Bobinka - ślizga się po torach

Post autor: Charakterek »

Zatem przesmaruj wózki! Koniecznie! Ten wałek nie uszkodził się bez powodu...
Bogdan
Posty: 17
Rejestracja: 16 lip 2006, 20:51
Lokalizacja: Pogrzebień (Górny Śląsk)
Kontakt:

Re: E499 Bobinka - ślizga się po torach

Post autor: Bogdan »

Dziękuję za wszelką pomoc z Waszej strony. Już lokomotywa jeżdzi. Miałem uszkodzony wałek ( dokładnie w miejscu gdzie jest zakładany na silnik, plastik był wyrobiony)
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: E499 Bobinka - ślizga się po torach

Post autor: Charakterek »

Zobacz - tu jest foto rozłożeniowe Twojej Bobinki

http://img276.imageshack.us/img276/1329/sm015hr.jpg

tu jest co prawda 242, ale różnice są minimalne. Ty nie masz światłowodów ani żaróweczki i przełączanie trakcja - tory nie jest czerwone, tylko na śrubkę. Lecz mechanika to są identyczne części!

Moja rada - rozkręć uważnie jesen wózek (ten dobry, tam za wiele skomplikowanych rzeczy nie ma) a potem rozkręć ten zły. Będziesz wiedział czego brakuje.

Ale zanim rozkręcisz - ściśnij tą czerwoną blokadę wózka - i wyciągnij wózek ten dobry. Weź w rękę wałek napędowy i pokręć nim. Jeśli drugi wałek się nie kręci - oznacza to, że drugi wałek uszkodził się tuż przy silniku - ukręcił się! Jeśli się kręci - przyczyn szukaj w wózku. Aha w sprawie częsci pisz do tego człowieka!
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: E499 Bobinka - ślizga się po torach

Post autor: Charakterek »

rozkręć wózek. Prawdopodobnie wysypała się ta część ze ślimakami na końcu i zębatką pośrodku. Ew. na kołach nie masz zębatek. Jeszcze częstym zjawiskiem jest nie włożenie łożysk wałka. Powinny być pod blaszkami mocującymi śrubki do wózka. O ile na wałek chyba hestem w stanie coś zaradzić, o tyle na łozyska - kaplica!
Ostatnio zmieniony 30 lip 2006, 22:34 przez Charakterek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10359
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: E499 Bobinka - ślizga się po torach

Post autor: ArturSchŁ »

Bogdan pisze:...natomiast drugi wózek stoi nieruchomo na torach.
Prześledź gdzie "gubią się" obroty ? Czy wał od tego wózka się kręci czy nie ? Może poprostu spadł z osi silnika ? Pokręć silnik palcem, albo kabelki zasilające bezpośrednio do silnika.
:)
Ostatnio zmieniony 29 lip 2006, 20:11 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
Bogdan
Posty: 17
Rejestracja: 16 lip 2006, 20:51
Lokalizacja: Pogrzebień (Górny Śląsk)
Kontakt:

Re: E499 Bobinka - ślizga się po torach

Post autor: Bogdan »

Wałki posiada obydwa, tylko trochę wyglądają inaczej anizeli na tych zdjęciach (dodam fotki jak brat wróci z urlopu, ponieważ pożyczyłem aparat). Kręcą się tylko dwie osie na jednym wózku, natomiast drugi wózek stoi nieruchomo na torach. Wielki dzięki za odpowiedzi. Coś już zaczynam rozumieć o co chodzi. Prawdopodobnie podczas pracy silnika napędza mi tylko jeden wózek. Jeśli jeszcze możecie pomóc to bardzo proszę. Bogdan.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10359
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: E499 Bobinka - ślizga się po torach

Post autor: ArturSchŁ »

Charakterek pisze:Zobacz fotki - tak wygląda kompletne podwozie
Oczywiście wersji Bobin w historii produkcji było wiele, więc nie przejmuj się jeśli Twoja wygląda TROCHĘ inaczej, natomiast co do zasady:
- oba wóżki są napędzane przez przeguby umiejscowione z obu stron silnika,
- w obu wózkach powinny się kręcić (podczas pracy silnika) wszystkie osie.

Jeśli tak jest i nadal się ślizga, moze coś zawadza o tory ?

PS: foty mile widziane...
Awatar użytkownika
Charakterek
Posty: 1760
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:06
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: E499 Bobinka - ślizga się po torach

Post autor: Charakterek »

albo nie masz jednego wałka przy silniku. Został tylko jeden. Tak ożywiają wraki nasi "spece" jeden wózek kompletny, z drugiego wyprują bebechy i odejmą wałek - a potem to Allegro i idzie jako ideał...

Zobacz fotki - tak wygląda kompletne podwozie

http://img144.imageshack.us/img144/3724/24206ws3.jpg

http://img144.imageshack.us/img144/5306/24207wp1.jpg

http://img144.imageshack.us/img144/5021/24208ym7.jpg
Ostatnio zmieniony 29 lip 2006, 14:48 przez Charakterek, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: E499 Bobinka - ślizga się po torach

Post autor: Kilkujadek »

Proponuję rozebrać lokomotywę na części pierwsze, części stanowiące napęd wymyć w benzynie ekstrakcyjnej, zrobić fotę i zamieścić na forum. Lokomotywa albo została źle złożona albo ma zużyte lub uszkodzone części napędowe.
Ostatnio zmieniony 29 lip 2006, 14:17 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Bogdan
Posty: 17
Rejestracja: 16 lip 2006, 20:51
Lokalizacja: Pogrzebień (Górny Śląsk)
Kontakt:

E499 Bobinka - ślizga się po torach

Post autor: Bogdan »

Jestem początkującym modelarzem. Kupiłem sobie lokomotywę E499 i mam z nią problem. Ślizga mi sie po torach (silnik chodzi, koła się kręcą w powietrzu). Lokomotywa posiada ciężarki. Proszę w miarę możliwości o poradę co mam zrobic.
Ostatnio zmieniony 29 lip 2006, 16:27 przez Bogdan, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tabor”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości