I tak czeka Ciebie zakup kilku rozjazdów i torów modelowych bądź systemu typu bettungs. Dlatego jak zgromadzisz wstępny materiał torowy, a nie masz zaufania do programów, zacznij sobie układać tory "na sucho". Wtedy ocena przestrzeni jest nieco łatwiejsza. Możesz skorzystać z szablonów torów w przypadku braku wszystkich torów. Nie zapomnij o rozmieszczeniu przy takim planowaniu
- budynków
- elementów krajobrazu
Udanej zabawy
Witam
Ostatnio wydłubałem mini ttorta i jak każdy pomysł na makietę Twój jest dobry. Możesz esy floresy zbudować. ale jak bym ja miał tyle miejsca to bym inaczej rozplanował. Przede wszystkim zrób sobie linię dwutorową. Kupisz kiedyś drugą i następną lokę, a wg twoich planów i tak może na raz jechać jeden skład. Jak nie budowałeś nic wcześniej to potestuj podjazdy jak koledzy wcześniej proponowali. Z tym jest później problem. Testowane na 2 metrowym podjeździe na makiecie jaculi. bez gumek na kołach br86/tkt3 z 3 donerbuschami miała problem. Po za tym jak chcesz mieć mosty i wiadukty to zrób rzekę i drogę. Ja bym zrobił tory na 1 poziomie, z długimi toramii stacyjnymi. W środku tor dostawczy i więcej bocznic nawet 2 do jakiegoś tartaku.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2014, 08:10 przez piottrw, łącznie zmieniany 1 raz.
Rysować sobie można. Na tych rysunkach po pierwsze nic nie widać. Według mnie tylko ta trzecia wyjdzie jak jeden podjazd podniesiesz a drugi zagłębisz, chyba, że tylko tą 92 będziesz jeździł. BttB da sobie tutaj radę super, nowsze raczej polegną na takim torze.
Pętle 1 i 2 planie mają maks 140/160 cm. to raptem około 4 cm jak zachowasz te promile na poważnie.
Zrób sobie jeden odcinek prosty, prowadzący do skraju makiety. W przyszłości będziesz mógł dzięki temu dobudować doczepiany moduł. Według mnie nie ma sensu zagęszczać na tak małej powierzchni bo wyjdzie mało realistyczna "paćka".
Narysuj te układy torowe w programie SCARM.
Masz tam wyliczenie pochyłości podjazdu. Użyj kawałka deseczki i podstawek by zbudować tor o takim samym profilu. Postaw teraz na ten tor próbny BR92 + Twoje wagony i sprawdź jak taki skład da sobie radę wdrapać się na górkę.
Witam na ForumTT!
Podstawowa sprawa, stosuj tylko tory modelowe ... a nie będziesz potem żałował decyzji o kupnie droższych torów ...
Pozdrawiam
Robert
Ostatnio zmieniony 20 lut 2014, 11:33 przez Robcio1910, łącznie zmieniany 1 raz.
Witam wszystkich. Jest to mój pierwszy post na tym forum.
Ostatnio odkopałem swój pierwszy zestaw startowy bttb z lat 90. Zrodził się więc pomysł na budowe niewielkiej makiety, na początek, z wykorzystaniem dostępnego taboru - parowóz BR92 i 5 wagonów.
Zestaw umożliwiał zbudowanie pętli z jednym rozjazdem. Tory rurki zostały spisane na straty i zakupiłem kilka torów modelowych aby sprawdzić jak to wygląda. Aktualnie ułożona została niewielka pętla na której testowałem parowóz.
Chciałbym zbudować niewielką makiete (160 x 90). Zależy mi na tym aby był jakiś tunel i wiadukt. Makieta ma być swego rodzaju makietą treningową i testową dla sprawdzenia swoich zdolności modelarskich.
Stworzyłem 3 przykładowe układy torów.
Na początek planuje analogowe sterowanie i tylko jeden parowóz
Jeśli to możliwe to proszę o uwagi i ewentualnie jakieś porady