Mocowanie kółek w wagonach

Konserwacja i naprawy, części zamienne itd Przeróbki taboru.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
zibi33
Posty: 236
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Mocowanie kółek w wagonach

Post autor: zibi33 »

Wielkie dzięki - trzeba będzie złożyć wizytę (internetową) u makieciarza :D i zakupić paczuszkę do sprawdzenia, jak zamontuję to opisze proces :D pozdrawiam i dzięki za informację.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2009, 09:46 przez zibi33, łącznie zmieniany 1 raz.
ArJu
Posty: 488
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Wrocław / Warszawa
Kontakt:

Re: Mocowanie kółek w wagonach

Post autor: ArJu »

Zakupiłem swego czasu gniazda Peho i zainstalowałem na próbę w jednym ze starych wagonów. Nie pamiętam, abym miał jakieś większe problemy, choć troska o precyzję na pewno wskazana. Podczas montażu możliwa jest jeszcze pewna korekta. Co do kleju to ja stosowałem jakiś CA. Wynik działań poniżej.
Obrazek Obrazek

PS Gniazda zamontowałem tylko w jednym z dwóch posiadanych takich wagonów, a w drugim wymieniłem tylko kółka na najnowsze metalowe (w tym z gniazdami zostawiłem kółka metalowe BTTB). Wynik prób jezdnych na korzyść wagonu z gniazdami mimo gorszych kółek.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2009, 09:07 przez ArJu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2403
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Mocowanie kółek w wagonach

Post autor: womo »

krzysztof pisze:... w czeskiej sklejance-platformie są to zwykłe blaszki, wgięte niespecjalnie finezyjne w kształcie litery U z napunktowanymi wgłębieniami na osie.
:mrgreen: Które przykleiłem klejem plastikowym z pistoletu. A blaszki wyciąłem z denka puszki od kukurydzy. Jak widać nie tylko ja mam takie pomysły :P
Ostatnio zmieniony 23 lis 2009, 08:34 przez womo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1743
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Mocowanie kółek w wagonach

Post autor: krzysztof »

zibi33 pisze:...ale mam pytanie jak wywiercić otworek aby tą blaszkę tam umieścić, po pierwsze przeszkodą jest przeciwległy uchwyt, a po drugie jak wycentrować wiertło skoro jest spory otwór...
i to jest to.
dlatego ja zrobiłem to z blaszek tilliga. ale w czeskiej sklejance-platformie są to zwykłe blaszki, wgięte niespecjalnie finezyjne w kształcie litery U z napunktowanymi wgłębieniami na osie.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2009, 08:33 przez krzysztof, łącznie zmieniany 1 raz.
zibi33
Posty: 236
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Mocowanie kółek w wagonach

Post autor: zibi33 »

No tak :D nie mam dostępu do sklepu (niestety - tylko internet) jeśli chodzi o te metalowe wkładki to wygląda to fajnie... ale mam pytanie jak wywiercić otworek aby tą blaszkę tam umieścić, po pierwsze przeszkodą jest przeciwległy uchwyt, a po drugie jak wycentrować wiertło skoro jest spory otwór. Pytam czy ktoś to już robił i wie może jak to rozwiązać. Pozatym w jakim sklepie kupie te metalowe uchwyciki ?
makieciarz
Posty: 627
Rejestracja: 14 kwie 2006, 09:52
Lokalizacja: Görlitz
Kontakt:

Re: Mocowanie kółek w wagonach

Post autor: makieciarz »

Z praktyki wiem że, łatwiejsze w montażu są te z linku od Artura, niestety wymagają większej precyzji w nawierceniu niż te schirmera chodzi o głebokość osadzenia, trzeba ją dobrze wyczuć. Te Schirmera (też produkt Peho jak by nie patrzeć) można lepiej wpasować w plastik i mieć mozliwość choć małej korekty. W tych mniejszyjch jak się coś skiepści to już lipa do kwadratu. Zresztą jak widzę sprzedaż i opinie klientów to jednak wolą te nazwijmy je "Schirmera".
W sklepie mam wózek 4 osiowy z zamontowanymi tymi pipsztykami, mogę podesłac duże zdjęcia mailem jak coś.
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1743
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Mocowanie kółek w wagonach

Post autor: krzysztof »

no nie,
mówiłem o krajowym sklepie, ale patrząc na link podany przez Ciebie wydaje mi się że te elementy są łatwiejsze do zastosowania niż podane przeze mnie.
ale jeżeli ma ktoś smykałkę do majsterkowania, to patrząc na zdjęcia znajdzie jakiś odpowiednik w pobliżu siebie.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10356
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Mocowanie kółek w wagonach

Post autor: ArturSchŁ »

krzysztof pisze:w jednym ze sklepów...
Mówiłeś o http://www.peho-kkk.de ?? , a dokładnie to chodzi o gniazda osi: Messingbuchsen.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2009, 12:36 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1743
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Mocowanie kółek w wagonach

Post autor: krzysztof »

zibi33 pisze: Tylko czy jest to do zrobienia ?
oczywiście!
w jednym ze sklepów (opisywanym na Forum) a także od czau do czasu na portalu aukcyjnym masz coś takiego produkcji Schirmer`a. wymaga to tylko pewnej precyzji.
ale ja w jednym ze swoich wagonów "wlepiłem na ciepło" oryginalne blaszki Tilliga.
zibi33
Posty: 236
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Mocowanie kółek w wagonach

Post autor: zibi33 »

Witam, dawno mnie nie było na forum więc witam wszystkich.
Mam pytanie czysto techniczne, czy ktoś wie jak można zregenerować mocowanie kółek w wagonikach. Chodzi mi o to że, jak mamy starszy wagonik który sporo jeździł po torach to po pewnym czasie kółka wyrabiają uchwyty plastikowe i niestety pogarsza to poruszanie się wagonika. Mam kilka takich wagoników i chciał bym to poprawić. Tylko czy jest to do zrobienia ?
Ostatnio zmieniony 22 lis 2009, 11:13 przez zibi33, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Naprawy/przeróbki taboru”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość