Tani dekoder jazdy i dźwięku

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: Century »

drlukasz pisze:I uważasz to za problem? Takich rzeczy nie lutuje się kolbą albo transformatorówką, a jeśli już nawet, to odpowiednią techniką.
Chciałem uzmysłowić z czym mamy do czynienie, nie pisałem, że jest to nierealne - może się znajdą magicy co potrafią to i "transformatorówka" polutować ja do nich nie należę, mogę Cie zdziwić ale ja preferuję "kolbówkę" do wlutowywania "scalaków" najszybciej i najdokładniej. Nie zapominajmy jednak, że to nie tylko chodzi o wlutowanie procesora ale tez innych elementów, sam autor projektu nadmienił że projekt można odchudzi o milimetr czy dwa a dla nas jest istotne odchudzenie płytki o połowę i upchanie wszystkiego na przestrzeni o połowę mniejszej.

Dla porównania wymiary niektórych dekoderów dźwiękowych zimo:
MX648: 20 x 11 x 4
MX649: 23 x 9 x 4 (pole lutownicze większe od płytki)
MX658N18: 25 x 10,5 x 4
MX659N18: 20 x 9,5 x 4

Nie zapominajmy jeszcze o współczynniku ciepła które jest wytwarzane przez dekoder i jego rozproszeniu o płytce o połowie mniejszej, tutaj autor nic na ten temat nie pisze.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: drlukasz »

Century pisze:Wymiary pola lutowniczego dla tej obudowy dla jednego pinu: 0,3mmx1,2mm w odstępie 0,2mm to tak dla uzmysłowienia z czym mamy do czynienia przy lutowaniu.
I uważasz to za problem? Takich rzeczy nie lutuje się kolbą albo transformatorówką, a jeśli już nawet, to odpowiednią techniką.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: Century »

drlukasz pisze:Obudowa LQFP48, 8,8mm na 8,8mm.
trochę z noty katalogowej 8.8-9.2mm przy czym pole lutownicze układu to już 9,7x9,7 - szerokość płytki 12mm (nie 20 jak jest w projekcie) to zostaje po 1,15mm z każdej strony. Na jednym boku mamy 12 I/O (wejść/wyjść) to praktycznie wszystkie trzeba "przebić na drugą stronę :). Idać dalej mamy 2 x 12 (dwie strony układu) i zakładając ścieżkę 0,3 i odstęp 0,2 co daje 0,5mm to na płytce o szerokości 12mm możemy zmieścić 24 ścieżki - możliwe że nie wszystkie trzeba wykorzystać. Do tego dochodzą inne elementy które przeważnie nie mają I/O tam gdzie byśmy chcieli to zaczyna się sprawa bardziej komplikować.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie by zaprojektować płytkę o wymiarach 12x25 (dekoder Zimo) a nie 40x25 gdzie takie cudo to tylko na dachu lub w oddzielnym wagoniku :mrgreen: tym bardziej ze koszty zerowe tylko poświęcony czas :)

Wymiary pola lutowniczego dla tej obudowy dla jednego pinu: 0,3mmx1,2mm w odstępie 0,2mm to tak dla uzmysłowienia z czym mamy do czynienia przy lutowaniu.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: drlukasz »

wicy pisze:Problem w tym, że nie chciał ich zamawiać w Chinach. Dlatego sama płytka, pewnie 5x droższa. Mimo to, cena jest kusząca i konkurencyjna.
Widocznie albo nie zna realiów, albo... nie powiem tego głośno
W pcbway 10 dwustronnych płytek 24x42mm soldermaską, cynowanych itd z dostawą DHLem (łącznie do 2 tygodni) kosztuje 27$
https://www.pcbway.com/orderonline.aspx ... squote=1.6
andrzejc
Posty: 359
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:04
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Re: Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: andrzejc »

Nawet w Polsce płytka o wymiarach 20x42 mm jedna sztuka dwustronna z solder maską i opisem kosztuje około 45 zł.
Oczywiście im więcej płytek tym taniej.
Poza tym my nie potrzebujemy tylu wyjść funkcyjnych, co skutkuje mniejszą ilością ścieżek.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: wicy »

drlukasz pisze:Płytki wyjdą po kilka złotych za sztukę. Nawet jeśli zamówiłoby się je w chinach, z testowaniem, soldermaską, bieleniem itp.
Problem w tym, że nie chciał ich zamawiać w Chinach. Dlatego sama płytka, pewnie 5x droższa. Mimo to, cena jest kusząca i konkurencyjna.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: drlukasz »

Century pisze:wydaje mi się, ze jest za wielki i trzeba by było szukać czegoś podobnego w mniejszej obudowie.
Obudowa LQFP48, 8,8mm na 8,8mm. Identyczny lub nawet mniejszy niż PICe i Atmegi w Zimo czy ESU, Lenzu.
Century pisze: to chyba jedynie maszynowe składne wchodzi w grę i pewnie płytka kilku warstwowa
Zwykła płytka 2 warstwy wystarczy, układ jest (elektronicznie) prościutki. R-mik przedstawił płytkę w formie gotowej do zlecenia. Układ spokojnie ręcznie da się polutować.
.
Płytki wyjdą po kilka złotych za sztukę. Nawet jeśli zamówiłoby się je w chinach, z testowaniem, soldermaską, bieleniem itp.
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: Century »

Ale po co robić dekoder testowy wymiary są znane a procesor które użył wydaje mi się, ze jest za wielki i trzeba by było szukać czegoś podobnego w mniejszej obudowie. Dekoder powyżej 12x25 będzie już ciężko wsadzić - a przy takiej miniaturyzacji to chyba jedynie maszynowe składne wchodzi w grę i pewnie płytka kilku warstwowa - więc koszty rosną.

Z punktu ekonomicznego to zakładając min.100 szt i niech koszty będą też około coś tego licząc (100) to trzeba zainwestować przynajmniej 10K. Tak więc jak ktoś chce zainwestować kasę to może się do kolegi zgłosić :).

I nie gasząc zapału, ale coś mi się wydaje, że pewnie szybciej zostanie wydana typowa polska lokomotywa w seryjnej produkcji w przyzwoitej jakości :mrgreen:
andrzejc
Posty: 359
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:04
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Re: Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: andrzejc »

Niech zrobi kilka egzemplarzy testowych, montując nawet ręcznie (to nie wymaga dużych nakładów finansowych), do sprawdzenia
jak się zachowują w lokomotywach TT i czy się mieszczą.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: drlukasz »

Znając dotychczasowe projekty "r_mika" i wiedząc jaka "fama" ciągnie się za nim w środowisku "elektronicznym" to ja bym się nie napalał. Ale może będę się mylił...
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: ArturSchŁ »

Z każdym nowym produktem, w okresie "niemwlęctwa" pojawiają się problemy.
Np. zachowuje się inaczej na Roco, inaczej na Loconecie. Pojawiają się problemy przy próbie zaprogramowania wysokich adresów w takim czy innym systemie itd.
Niby wszystko OK, aż tu nagle loka zachowuje się głupio, np sama rusza.
Byłem świadkiem gdy fabryczny H0 "Gläserner Zug", z niewiadomych przyczyn sam nagle ruszył z piskiem i Vmax (stał sam na torze testowym do prezentacji dźwięku) i spadł na podłogę.

Nie chcę nikogo zniechęcać, ale przestrzegam przed "hurra-optymizmem".

Pomysł zacny z obniżeniem ceny dekodera dźwięku...
Century
Posty: 190
Rejestracja: 27 lut 2016, 08:32
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: Century »

Raczej szybko bym nie liczył na pojawienie się tego dekodera w skali TT, chyba że ktoś wyłożył sporą kasę na jego projekt.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2377
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: womo »

Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: MonsterSale »

Ja mogę napisać. Czeka u mnie kilkanaście lokomotyw na coś takiego ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1703
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Tani dekoder jazdy i dźwięku

Post autor: wicy »

Pojawił się ostatnio wątek nt. tanich dekoderów dźwiękowych do H0.
Ale... ponoć istnieje też szansa na produkcję tanich do TT. Cena mocno konkurencyjna w stosunku do dekoderów firm zachodnich.
Pozwolę sobie zacytować wpis z FB.

"Tani dekoder dźwiękowy do TT
Jest opcja aby pojawił się w sprzedaży tani dekoder dźwiękowy http://kolejki.prv.pl/dekoderySTM32/ dla skali TT. Wystarczy, że 10-20 osób napisze w tej sprawie list do redakcja@elportal.pl i redakcja@ep.com.pl
Ciekaw jestem, czy TT-kowcy wykażą się i będą pisać listy do redakcji EdW i EP?
W sprawie innych projektów tez można pisać.
"

Piszemy że chcemy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości