Projektujemy samodzielnie

Shapeways i inne

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Projektujemy samodzielnie

Post autor: ArturSchŁ »

wicy pisze: 17 paź 2022, 16:34... czy w innych programach np. FreeCAD, OnShape jest taka opcja
Sorry nie dotarłem tak daleko. Może ktoś bardziej doświadczony....

W międzyczasie został zrobiony wydruk testowy w żywicy UV co zajęło ponad 3 godz.:
06.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1706
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Projektujemy samodzielnie

Post autor: wicy »

Ja rysuję w Sketchup, ale ciekawi mnie czy w innych programach np. FreeCAD, OnShape jest taka opcja:
Grupę obiektów (linie, płaszczyzny) definiuję jako komponent. Po jego wielokrotnym użyciu, jakakolwiek zmiana w jego wnętrzu, zmienia automatycznie resztę wystąpień. Przykładowo - okno, zdefiniowane jako komponent, powielone kilka razy. Zmiana szerokości dowolnego z tych okien, zmieni szerokość pozostałych.
Jest taka praca na obiektach/komponentach w w/w programach?
-----------------------
Pozdrawiam, Witek
andrzejc
Posty: 359
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:04
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Re: Projektujemy samodzielnie

Post autor: andrzejc »

IMG_20220301_080544 (2).jpg
IMG_20220301_080558 (3).jpg

Tak wygląda model po wydrukowaniu i pomalowaniu, rakieta do poprawki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Projektujemy samodzielnie

Post autor: T_Domagalski »

ArturSchŁ pisze: 17 paź 2022, 11:04Jakoś nikt wcześniej o FreeCad na FTT chyba nie wspominał.
Sorry, zasugerowałem się postem @zibi33, w którym była mowa o FreeCad'zie.
W każdym razie FreeCad jest bardzo podobny do OnShape. Logika tworzenia obiektów jest taka sama. Podejrzewam, że oba programy bazują na tym samym silniku 3D. Różnica jest taka, że FreeCad'a instaluje się lokalnie jako aplikację, a OnShape jest (o ile dobrze wiem) tylko przez przeglądarkę. Ponadto FreeCad jest na licencji GPL, więc nie trzeba płacić za dostęp do pełnych funkcji.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Projektujemy samodzielnie

Post autor: ArturSchŁ »

Spoko, pierwsze śliwki, robaczywki.
:)
T_Domagalski pisze: 17 paź 2022, 10:37Pod FreeCadem taka rama ...
Jakoś nikt wcześniej o FreeCad na FTT chyba nie wspominał.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Projektujemy samodzielnie

Post autor: T_Domagalski »

ArturSchŁ pisze: 16 paź 2022, 20:27...przyznam, że podejście do rysowania w Corelu bardzo mi przeszkadza, bo chciałem wszystko jak w Corelu robić. ;)
Samo rysowane to ze dwa wieczory.
Przy rysowaniu 3D trzeba się całkowicie przestawić również na "myślenie 3D". :)
Pod FreeCadem taka rama wymagałaby zaledwie 5 szkiców, 4 rozciągnięć oraz paru symetrycznych odbić. Robota na 10 min., ale przy "włączonym" myśleniu 3D. Inaczej to jak jedzenie zupy nożem. ;)
andrzejc
Posty: 359
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:04
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Re: Projektujemy samodzielnie

Post autor: andrzejc »

Misiek wpadniesz do mnie na dwie godziny zrobimy krótki kurs rysowania i nawet takie rzeczy będziesz rysował.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Projektujemy samodzielnie

Post autor: ArturSchŁ »

Misiek pisze: 16 paź 2022, 18:15 Ile roboczogodzin zajęło Ci wykonanie projektu w CAD?
Pytanie podchwytliwe, czy masz obeznanie z projektowaniem CAD czy startujesz z "Level 1"?
Level 0 = pierwszy raz to robię.
Więcej czasu zajęło mi zebranie się i przejrzenie tutoriali, przyznam, że podejście do rysowania w Corelu bardzo mi przeszkadza, bo chciałem wszystko jak w Corelu robić. ;)
Samo rysowane to ze dwa wieczory.

zibi33 pisze: 16 paź 2022, 20:14najważniejszy jest dokładny plan tego co chcemy narysować, no i wymiary.
I to chyba jest samo sedno, bo reszta, to na małpę: kreska, długość, kreska długość ... itd
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Projektujemy samodzielnie

Post autor: zibi33 »

Misiek pisze: 16 paź 2022, 18:15Ile roboczogodzin zajęło Ci wykonanie projektu w CAD?
Wydaje mi się że jakieś 20 min zajęło mu naszkicowanie tego elementu, najważniejszy jest dokładny plan tego co chcemy narysować, no i wymiary. Bardzo podobny i darmowy programik to FreeCad z którego korzystam i drukuję drobne elementy dla własnych potrzeb.
Po obejrzeniu jednego tutoriala da się już rysować, trzeba tylko pamiętać o wiązaniach oraz o prawidłowym zwymiarowaniu, FreeCad jest tak intuicyjny że wytyka wszystkie popełnione błędy :D Poniżej projekt, wydruk i gotowy słupek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1648
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Projektujemy samodzielnie

Post autor: Misiek »

Ile roboczogodzin zajęło Ci wykonanie projektu w CAD?
Pytanie podchwytliwe, czy masz obeznanie z projektowaniem CAD czy startujesz z "Level 1"?

Pytam bo u mnie level 0 :D Corel i blaszki to co innego trochę umiem :D
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Projektujemy samodzielnie

Post autor: ArturSchŁ »

Na początek, celem zapoznania się z onshape, przymierzyłem się do prostego detalu:
pdf.jpg


Rzeczywiście dość szybko, po poznaniu sposobu pracy w programie, udało mi się detal zaprojektować:
czolo.jpg


Z poziomu programu eksport do pliku STL, który wczytujemy do programu dostarczonego z drukarką, dodać podpory i inne opcje druku, zapisać na karcie SD do drukarki, 45 min druku i testowy detal gotowy. Jeszcze tylko oczyścić wydruk z podpór i proszę:
03.jpg
05.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Projektujemy samodzielnie

Post autor: ArturSchŁ »

Jest kilka samouczków Onshape dla początkujących w sieci, proponuję serię: Beginner Tutorial Onshape 3D CAD z kanału YT: CADSessions ( :idea: włącz napisy i automatyczne tłumaczenie na polski ) :

:arrow: Beginner Tutorial 1/5 - Onshape 3D CAD - Creating Sketches and Objects [ Tworzenie szkiców i obiektów ],
:arrow: Beginner Tutorial 2/5 - Onshape 3D CAD - Adding Features [ Dodawanie funkcji ],
:arrow: Beginner Tutorial 3/5 - Onshape 3D CAD - Other Tidbits [ Wiecej możliwości (funkcji) ],
:arrow: Beginner Tutorial 4/5 - Onshape 3D CAD - Views and Orientation [ Widoki i orientacja ],
:arrow: Beginner Tutorial 5/5 - Onshape 3D CAD – Documents [ Zarządzanie plikami ].

Dla zainteresowanych :arrow: Onshape Quickstart, oczywiście EN.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Projektujemy samodzielnie

Post autor: ArturSchŁ »

Stary kurs (2016), ale na początek po polsku :) :

Onshape Projektowanie w przeglądarce internetowej

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=ZU8lBj1kMgk

:idea: Przypominam link do programu: :arrow: cad.onshape.com
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Projektujemy samodzielnie

Post autor: ArturSchŁ »

Pierwszy tutorial pokazuje jak zaprojektować prosty uchwyt na śrubokręty, jeśli mamy dostęp do drukarki - można go wykonać.

Uchwyt narzędziowy wykorzystujący program Onshape - projekt 3D do druku 3D

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=VvpQu2rsH3A

:idea: napisy + automatyczne tłumaczenie na polski
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Projektujemy samodzielnie

Post autor: ArturSchŁ »

No ok, jest duża baza gotowców, ale jeśli chcesz zaprojektować samemu i wydrukować detal, który Tobie jest potrzebny, to jak zacząć ...

Proponuję posłużyć się kanałem YT TeachingTech, jeśli znacie jakieś inne, proszę zamieście linki do tutoriali.

:idea: Pierwszą sprawą jest wybór programu do projektowania obiektów 3D. Na poniższym filmie autor przeprowadza porównanie dostępnych aplikacji.
Zacznij od zapoznania się z tym porównaniem. Jeśli język angielski nie jest Twoim codziennym narzędziem, włącz napisy i wybierz automatyczne tłumaczenie na język polski.

Wybór bezpłatnej opcji 3D CAD - projekt 3D do druku 3D

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=XHzOzxCQ7MU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Druk 3D”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości