Łączenie flexów z rurkami na łukach

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10341
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Łączenie flexów z rurkami na łukach

Post autor: ArturSchŁ »

A ja bardzo sobie te blaszki chwalę jako ...elementy mocujące na czas schnięcia kleju. Jak zaschnie wyciągam gwoździki i zdejmuję blaszki.
Bardzo dobrze pozwalają na unieruchomienie flexa podczas układania toru na klej, zarówno na prostych jak i na łukach.
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Łączenie flexów z rurkami na łukach

Post autor: ŁukaszTT »

Nie kupuję tych blaszek, stwierdziłem, że albo przykleję na klej (niekoniecznie wikol) albo zastosuje drobne gwoździki, a łebki zamaluję czarną farbką. Nie buduję modułu, więc myślę, że te gwoździki nie będą tak strasznie przeszkadzać ;)
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Łączenie flexów z rurkami na łukach

Post autor: Paweł Basiński »

W sumie kiedyś też to kupiłem - ale powiem szczerze - nie skorzystałem - blaszka jak blaszka widać ją na torowisku i przeszkadza tak jakoś wizualnie - gdzieś mi się to wala w śmietniku, naprawdę niezbyt udany patent.

Może dlatego że bardziej w moduły poszedłem, a w bettungsach nie ma takiej potrzeby skorzystania z tych blaszek.

Nie lepiej przykleić na wikol?

Paweł
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Łączenie flexów z rurkami na łukach

Post autor: ŁukaszTT »

No dobra, to zamawiam :D

Dzięki za rozwianie wątpliwości :)
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Łączenie flexów z rurkami na łukach

Post autor: Kilkujadek »

1) Tak.
2) Blaszkę układa się między podkładami. Gwoździk przechodzi przez nią, nie przez podkład.
Te blaszki są tylko dla osób które nie wiedzą czego chcą... :lol:
3) Różnicę 0,1 można pominąć.
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Łączenie flexów z rurkami na łukach

Post autor: ŁukaszTT »

Jeśli to pytanie jest do mnie, to jak będę miał już flexy w łapie to pomyślę, a póki co:

1) Chcę kupić szyny do flexów, ale oksydowane... w sklepie w którym chcę je kupić mają tylko takie o wys. 2,1mm (H0), a nie standardowe 2mm dla TT. Pytanie brzmi czy mogę takich użyć, czy poza problemem z wysokością, którą w przypadku łączenia z rurkami mogę łatwo wyeliminować może być jakiś inny?

2) Jak to działa? http://www.modelmania.com.pl/product_in ... ts_id=4973
Z tego co widzę, to kładzie się to na podkład od toru i wbija się gwoździk przechodzący przez dziurkę w tej klamrze i dalej przez podkład aż po deskę od makiety, tak? Ale jeśli tak to po co w ogóle ta klamra, nie można zrobić tego bez niej ?? Chyba, że to jest rozwiązanie dla tych, co mają problem z trafieniem w środek podkładu... :P

3) A co w przypadku, gdy chciałbym połączyć zwrotnicę flexową 2mm, z tymi szynami 2,1mm? szlifowanko?

Zależy mi na szybkiej odpowiedzi, bo im szybciej złoże zamówienie tym szybciej dostanę paczkę i będę mógł działać :mrgreen:

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 11 sty 2010, 20:51 przez ŁukaszTT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10341
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Łączenie flexów z rurkami na łukach

Post autor: ArturSchŁ »

Nie myślałeś by polutować ?
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Łączenie flexów z rurkami na łukach

Post autor: oelka »

ŁukaszTT pisze:Dzięki, raz kozie śmierć :roll:
Drobiazg.
Technicznie wygląda to tak, że trzeba zdemontować szynę, bolec wchodzący w kolejną szynę można wykorzystać jako zabezpieczenie przed zgnieceniem zbyt długiego odcinka. Potem delikatnie zagnieść dolne krawędzie szyny, obciąć ostatnie mocowanie szyn do podkładu i zamontować tak spreparowaną szynę na swoje miejsce. Jeśli się rusza, można ją przykleić do podkładów. Tu jako przykład akurat łuk, a nie rozjazd, ale chodzi o to samo.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Chociaż jeśli ten układ montujesz na stale, to można się obejść i bez złączek. Co najwyżej trzeba wówczas pilnikiem, papierem ściernym dopasować do siebie główki szyn w rozjedzie i w we fleksie. A połączenie elektryczne przeprowadzić za pomocą kabla. Z pewnością będzie mniej pracy, trzeba tylko trochę dokładności i precyzji.

Krzysztof
Ostatnio zmieniony 11 sty 2010, 12:39 przez oelka, łącznie zmieniany 1 raz.
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Łączenie flexów z rurkami na łukach

Post autor: ŁukaszTT »

@TTygrysek
Nawet nie przeczytałeś mojego postu :P

@oelka
Dzięki, raz kozie śmierć :roll:
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: Łączenie flexów z rurkami na łukach

Post autor: oelka »

ŁukaszTT pisze:2. Zwęzić u podstawy rurkę tak, żeby weszła złączka do flexów? Trochę to ryzykowne, bo jak źle zgniotę rurkę to schrzanię sobie zwrotnicę :/ A może macie jakiś patent na zwężanie rurek? Ja bym to spróbował zrobić kombinerkami...
I tak kiedyś zrobiłem. Jeszcze pilnik się przydał potem. Ale jeździć się dało bez problemu.

Krzysztof
Ostatnio zmieniony 11 sty 2010, 12:40 przez oelka, łącznie zmieniany 1 raz.
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Łączenie flexów z rurkami na łukach

Post autor: ŁukaszTT »

Witam!
Ja z prośbą o poradę...
Chciałbym połączyć zwrotnicę rurkową z flexem, który zaraz za tą zwrotnicą skręca, powstaje pytanie jak wykonać połączenie?
1. Zostawić minimalną szparę między flexem a rurką i wykonać osobne połączenia torów do prądu?
2. Zwęzić u podstawy rurkę tak, żeby weszła złączka do flexów? Trochę to ryzykowne, bo jak źle zgniotę rurkę to schrzanię sobie zwrotnicę :/ A może macie jakiś patent na zwężanie rurek? Ja bym to spróbował zrobić kombinerkami...
3. A może coś innego?

Obrazek
Problemem jest to, że flex musi być idealnie położony, bo nie dość, że łączy się z rurkową zwrotnicą to jeszcze zaraz za nią skręca w lewo i do góry...
Ostatnio zmieniony 11 sty 2010, 12:41 przez ŁukaszTT, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość