Początki.

Dział, o warsztacie modelarskim, czyli jak, czym i w jaki sposób...

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10350
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Początki.

Post autor: ArturSchŁ »

Brain pisze:Chciałbym mieć takie "centrum" dowodzenia
= pulpit sterowniczy.
Brain pisze: ... zmieniać zwrotnice,
= przestawiać rozjazdy.
:)

Pulpit sterowniczy czyli skrzyneczka (albo sama górna sklejka + boki) musi zawierać przyciski do przestawiania rozjazdów oraz do zapalenia/zgaszenia świateł sygnalizatorów. Dobrze jeśli będą na nim wyłączniki oświetlenia budynków i lamp ulicznych oraz pokrętło transformatora, czyli załóżmy, że coś takiego:
Obrazek

Wszystkie urządzenia, którymi chcesz sterować, muszą mieć przewody wyprowadzone pod "deskę" (czy płytę, sklejkę) i tam zebrane w wiązki, doprowadzone do pulpitu.
Z zasady pulpit jest osobną skrzynką niż makieta, dlatego potrzebne jest połączenie kablowe pomiędzy makietą a pulpitem najlepiej rozpinane (gniazdo + wtyk).
Ilość kabli (żył) kalkulujemy tak:
- ilość rozjazdów x2,
- dodatkowy przewód wspólny,
- ilość komór w sygnalizatorach świetlnych lub ilość sygnalizatorów kształtowych x2,
- ilość obwodów oświetlenia
dodatkowo
- 2 x ilość segmentów torów (może być tylko jeden lub przy segmentacji zasilania np bocznic ...więcej)
Trochę tego jest :) ale nie wszystko musi być połączone.

Do połączenia makiety z pulpitem proponuję użycie kabli komputerowych tzw drukarkowych (Centronix), które stosunkowo łatwo można znaleźć lub za kilka zł kupić.

Kabel taki o dł ok 1,5 m ma z jednej strony wtyk Cannon 25 pin i to nas interesuje.
Potrzebne nam będzie jeszcze odpowiednie gniazdo np wymontowane ze starego komputera albo przełącznika drukarek.
Oczywiście te wszystkie elementy nowe można zakupić w najbliższym sklepie z częściami elektronicznymi albo z Internetu.

Poniżej przykładowe fotki dolnej części makiety by ukazać o czym mówię. Przewody klejone do sklejki na gorący klej.
Obrazek Obrazek

Pulpit sterowniczy:
Do tego teraz potrzeba nam skrzyneczkę, która pomieści klawiaturki i wyłączniki obwodów i oświetlenia, a opisane np. TU.
Obrazek
Przykładowy pulpit, więcej TU.
Brain
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2009, 10:28
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Początki.

Post autor: Brain »

Dziękuje za odpowiedź. Kolejne pytanie ( :roll: ). Czy trudno się montuje taką elektronikę? Chciałbym mieć takie "centrum" dowodzenia gdzie chciałbym tylko przyśpieszać kolej i zmieniać zwrotnice, zapalać wszystkie światła.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2009, 09:54 przez Brain, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kłapouchy
Posty: 91
Rejestracja: 04 sty 2009, 17:08
Lokalizacja: Poznań / Złotów
Kontakt:

Re: Początki.

Post autor: Kłapouchy »

Brain pisze:... że PKP fajnie wygląda na makietach to wybrałem tą stronę :).
W takim razie kup ten zestaw PKP http://www.ttaborpkp.pl/product.php?id_product=548 , lokomotywa w nim jest fantazją producenta, ale barwy ma PKP.

Co do budowy w tym zestawie są już tory i można je ułożyć w owal, ale na pewno chciałbyś mieć swój własny układ torowy. Tak jak pisał wcześniej ArturSch przejrzyj jego stronę, a w szczególności te podstrony na, których znajdują się Gleisplany :

http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi.asp?kat=p_02
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi.asp?kat=p_01
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi.asp?kat=g_1
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi.asp?kat=g_2 .

Większość tych schematów budowy jest wykonana dla starych torów (U-rurek), ale w dwóch ostatnich dla torów modelowych. Istnieją również programy do tworzenia makiet np: Winrail, TT-CAD. W nich możesz sam zaprojektować swoją makietę.

a. Jeśli nie chcesz się męczyć (mało kasy i czasu):
Rozkładasz tory z zestawu i mierzysz wielkość układu (owal ma wymiary 70x85 cm), czyli potrzebujesz sklejkę o rozmiarach 100x120 cm. Dostawiasz budynki, "siejesz" zieleń i się bawisz.

b. Jeśli chcesz się zrobić ciekawą makietę (dużo kasy i czasu):
Wybierasz schemat z torami modelowymi lub własny projekt. Dokonujesz zakupu potrzebnych Ci torów, oraz odpowiedniej sklejki na podłoże makiety.

Ogólne zasady budowy (jakie ja stosuję):
- Mocujesz sklejkę na ramie drewnianej dla stabilności.
- Kładziesz tory (możesz zrobić wstępną próbę elektryki torów), nie mocujesz ich jeszcze, robisz ich obrys, zaznaczasz miejsca na elektrykę do rozjazdów i je zdejmujesz;
- Kształtujesz teren (górki, pagórki, doliny) i określasz wynikające z tego powodu budowle techniczne (tunele, mosty, podjazdy). Jeśli będziesz chciał mieć tunel to jest jedna zasada: najpierw mocujesz tory, później budujesz tunel;
- Planujesz drogi (przejazdy kolejowe, ulice, parkingi);
- Układasz tory i je mocujesz;
- Rozmieszczasz budynki, ale na razie ich nie przyklejasz do podłoża ((a) robisz ich obrys; (b) jeśli chcesz, żeby było w nich oświetlenie zakładasz elektrykę);
- Układasz dochodzące tu i ówdzie chodniki i podłoża;
- Teraz przyszedł czas na grunt i zieleń niską (z maty lub elektrosadzoną), krzaki . Dopiero teraz przyklejasz budynki do podłoża, umieszczasz ludziki, zwierzęta;
- Na samym końcu dodajesz drzewa (chyba, że drzewa znajdują się w "za chwilę" trudno dostępnym miejscu, to dajesz je jak posadzisz zieleń niską);
- Łączysz całą elektrykę, sterowanie
Cieszysz się swoją makietą bawiąc się na niej.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Początki.

Post autor: Kilkujadek »

Absolutne minimum to 60x60. Na 110x60 też nie poszalejesz :/
Brain
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2009, 10:28
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Początki.

Post autor: Brain »

Mam stół 110 x 56 lecz moge zdobyć więcej miejsca jak trzeba.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Początki.

Post autor: Kilkujadek »

Ile możesz przeznaczyć miejsca na makietę ??
Brain
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2009, 10:28
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Początki.

Post autor: Brain »

Teraz mam też pytanie. Jak w ogóle zacząć taką makiete? Jak zrobić podstawe z czego? Bo ja w ogóle pierwszy raz będę robić makiete, a to, że PKP fajnie wygląda na makietach to wybrałem tą strone :).
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Początki.

Post autor: Mariusz »

Tutaj masz kolegę, który zaczyna podobnie jak Ty, tylko, że już coś zbudował.
Zawsze możesz z nim porozmawiać na pw.
http://forumtt.pl/viewtopic.php?t=5711
Brain
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2009, 10:28
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Początki.

Post autor: Brain »

Witam. Nie chciał bym strasznie ogromnej makiety, fundusze to jakoś załatwie lecz wole żeby było tanio :). Może wciągne w to paru swoich kumpli. Jak narazie chciałbym zbudować kółko z torów jakieś zajezdnie i jakieś zwrotnice. Czasu moge trochę przeznaczyć. Dziękuje i pozdrawiam, stronkę już czytam. Makieta raczej niemodułowa :D.
Ostatnio zmieniony 21 lis 2009, 14:29 przez Brain, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10350
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Początki.

Post autor: ArturSchŁ »

Witamy Brain na ForumTT !!
Brain pisze:Chciałbym zbudować makietę.
Dobry początek !! Ale jaką ?? Ile miejsca, czasu, pieniędzy chciałbyś na nią przeznaczyć. Od razu podpowiem, że dużo czasu i sporo pieniędzy to hobby zajmuje choć zacząć można od najprostszych/najtańszych rozwiązań.
Inna sprawa to to, czy chcesz sam w zaciszu domowym (docelowo) się bawić, czy może raczej z kolegami na wspólnych spotkaniach pochwalić się tym co zbudowałeś - od tego zależy JAKĄ makietę chcesz zbudować.

Zapraszam na moją stronkę oraz jak to powyżej zapisano do czytania, czytania, czytania....ForumTT.
:P
BarTT
Posty: 294
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:57
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: Początki.

Post autor: BarTT »

Brain pisze:Dziękuje, ale mam jeszcze pytanie może odpowiecie mi tak tutaj jak działa w ogóle taka kolejka? Poprzez tory?
Tak, najprościej rzecz ujmując w jednej szynie masz "-", a w drugiej "+", im wyższe napięcie tym szybciej lokomotywa jedzie :) Oczywiście potrzebny jest zasilacz.

Tutaj przegląd zestawów startowych firmy Tillig: http://www.modelarski.pl/zestawy+startowe+14_c292.html
Ostatnio zmieniony 21 lis 2009, 12:51 przez BarTT, łącznie zmieniany 1 raz.
Brain
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2009, 10:28
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Re: Początki.

Post autor: Brain »

Dziękuje, ale mam jeszcze pytanie może odpowiecie mi tak tutaj jak działa w ogóle taka kolejka? Poprzez tory? Na początek chcesz kupić 2 wagony i pociąg. Za ile dostał bym takie najtańsze z epoki V/VI?
BarTT
Posty: 294
Rejestracja: 09 kwie 2006, 13:57
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: Początki.

Post autor: BarTT »

Poczytaj tutaj: http://forumtt.pl/viewtopic.php?t=2356

Na forum znajdziesz tak naprawdę odpowiedź na wszystkie swoje pytania.

Tutaj link ze sklepami: http://forumtt.pl/viewforum.php?f=35
Kupuj w tych, które mają największy odsetek pozytywnych opinii.
Prosił bym też o powiedzenie czy semafory steruje się z "daleka"
Owszem, "z daleka" :) Niezależnie od tego czy mówimy o sterowaniu analogowym czy sporo droższym (ale ogólnie rzecz biorąc lepszym), cyfrowym.

Czytaj forum, wszystko znajdziesz. Po tygodniu czy dwóch odpadnie Ci 60% pytań, które chciałbyś zadać. Do czasu względnego rozpoznania tematu nie rób żadnych zakupów (chyba, że jakiś prosty zestaw startowy do zabawy, tak na początek), nie rozpoczynaj budowy - po kilku miesiącach okaże się prawdopodobnie, że zmarnowałeś tylko sporo czasu i pieniędzy. Na spokojnie.
Ostatnio zmieniony 21 lis 2009, 12:50 przez BarTT, łącznie zmieniany 2 razy.
Brain
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2009, 10:28
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Początki.

Post autor: Brain »

Chciałbym zbudować makietę. Jestem dość młody (14 lat), lecz mam chęci. Możecie mi pokazać strony gdzie są dobre tory lecz w jakieś przystępnej cenie? Interesuje też mnie wykonanie trawy. :)
Prosił bym też o powiedzenie czy semafory steruje się z "daleka", jak się w ogóle obsługuje tą infrastrukturę i rozjazdy. Mam nadzieję, że mi pomożecie. :)
Ostatnio zmieniony 21 lis 2009, 12:49 przez Brain, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porady i techniki modelarskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość