Moje moduły sttandardowe

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
mackoo
Posty: 52
Rejestracja: 31 sie 2006, 16:49
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Moje moduły sttandardowe

Post autor: mackoo »

:lol: Dzięki chłopaki za odzew.
Jak zacznę budowę dam znać, nogi też będą w projekcie uwzględnione.
Pozdrawiam Maciej Ołdyński.
PS. Budowa po Sopocie.
Wicio
Posty: 209
Rejestracja: 03 sty 2010, 21:33
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: Moje moduły sttandardowe

Post autor: Wicio »

1. Moduł to inaczej zestaw segmentów czyli skrzynek, a nogi to w odniesieniu do długości modułu.
Jeżeli Twoje skrzynki dadzą się ustawić tylko jako zestaw to niezależnie od długości poszczególnych skrzynek trzeba do nich przewidzieć sensownie rozmieszczone nogi, jeśli zaś mogą być ustawiane dowolnie to przy 520 mm długości teoretycznie mogą nie mieć nóg, ja bym jednak przewidział możliwość montażu 2 nóg na skrzynkę.
Najlepiej jeśli zrobisz znormalizowane mocowanie nóg w swoich skrzynkach, znacznie to upraszcza życie na zlotach.
2. Przewody trzeba lutować na obydwu końcach toru, przewód magistrali przekrój min 1,5mm2, podejścia do szyn mogą być 0,5-1mm2, byle krótkie.
3. Ja robiłem 1:3 (chyba), dokładny opis jest gdzieś w wątku o moich skrzynkach.
Awatar użytkownika
Niejeden+
Posty: 305
Rejestracja: 06 mar 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje moduły sttandardowe

Post autor: Niejeden+ »

Witaj
Pojedynczy moduł spokojnie może być bez nóg, ale piszesz o modułach w liczbie mnogiej, czyli 520 x ilość modułów, jeżeli zrobisz z tych modułów segment gdzieś to w końcu trzeba będzie podeprzeć. Oszczędnościowo można zrobić 2 nogi na moduł umieszczając je pośrodku modułu.

Jeżeli będziesz pewny że luty wykonane są poprawnie to w zupełności dwa punkty lutownicze na odcinek szyny będą wystarczającą ilością. Natomiast jeżeli lutowanie będzie lutem tzw. zimnym to 3 czy 4 też w końcu doprowadzą do braku zasilania toru.

Polecam klej polimerowy, po rozcieńczeniu denaturatem nie pozostawia połysku na szutrowanej powierzchni. Stopień rozcieńczenia musisz dobrać eksperymentalnie, bo mocno rozcieńczony przestaje kleić. Osobiście kleję dwu etapowo.
Pierwszy etap po nasypaniu szutru klei bardzo rozcieńczony (odpowiednik zwilżania szutru wodą przy stosowaniu wikolu).
Drugi etap, końcowe zalanie (1 do 3 lub nawet 1 do 4) po wcześniejszym wykonaniu poprawek szutrowania.
Powodzenia w budowie i czekamy na relację
mackoo
Posty: 52
Rejestracja: 31 sie 2006, 16:49
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Moje moduły sttandardowe

Post autor: mackoo »

Witam forumowiczów.
Od jakiegoś czasu kolega Artur namawiał na budowę skrzynek.
Podjąłem męską decyzję i startuję z budową , na razie kompletowanie
materiałów flexy szuter i drzewka już są oraz trawka.Tylko brakuje elektryki i desek.
Budowa rozpocznie się po jubileuszowym V TT Weekendzie, na razie trzeba podreperować stronę finansową.Fotki z postępu prac postaram się zamieszczać.
Teraz pytania:
1 Według sttandardu moduły 600 i powyżej muszą mieć nogi a moje moduły będą 520mm i czy muszę robić nogi do modułów czy nie?
2 Co do elektryki to przewody lutować do torów w trzech punktach czy wystarczą dwa?
3 Szutrowanie robić na rzadki wikol pomieszany z zimną wodą w jakim stosunku?
Pozdrawiam Maciej Ołdyński
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 1 gość