Moja makieta TT - FASLER

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: ArturSchŁ »

FASLER pisze:Nie nigdy nie miałem styczności z torami modelowymi,....
Poczytaj TU.
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: KamilW »

Tak jak patrzyłem na zdjęciach to wydaje mi się taki trochę nienaturalnie okrągły i jednobarwny. Wypróbuj produkt Polaka, ma je whosho w swoim sklepie. A tak z ciekawości to zrób jeśli masz możliwość dokładniejszą fotkę szutru.
Tak wygląda szuter Polaka:

Obrazek
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: FASLER »

Kolejna sprawa to szuter, czego używasz?
Szuter kolor brązowy jak opisano na stronie sklepu wyskalowany do TT - NOCH 95621, KamilW dlaczego pytasz myślisz że jest nieodpowiedni?
Ostatnio zmieniony 12 sie 2009, 08:46 przez FASLER, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: KamilW »

Możesz iść dwiema drogami, albo kupować tory oddzielnie albo kupić jeden z zestawów startowych (ten z BR110 jest ciekawy).
Przy okazji będziesz miał trochę nowoczesnego taboru i połowę potrzebnego torowiska.
Taka makietka to naprawdę inwestycja na lata i przemyśl sprawę zmiany torowiska lub chociaż się z nim zapoznaj przed podjęciem decyzji.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: Maciej »

I bardzo słusznie - dlatego proponuję zarażać się z myślą o przyszłości :D
Sklep z akcesoriami min torowymi - proszę bardzo już jest link - jak prześledzisz ofertę zobaczysz że różnica pomiędzy modelowymi a "rurkami" jest mała.
http://www.techno-hobby.pl/index.php?po ... 3&k_stat=2
Po za tym tory modelowe obok dobrych własności jezdnych nie "śniedzieją" z biegiem czasu i dobrze przewodzą prąd. Koszt naprawdę niewielki patrząc na Twój układ. Kilka rozjazdów, flexy i łuki.
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: FASLER »

Nie nigdy nie miałem styczności z torami modelowymi, jak wcześniej pisałem to moja pierwsza makieta i raczej próbkuję chcąc "zarazić" jakąś pasją mojego syna a przy okazji miło powrócić do dawnego hobby. Nie ukrywam że koszty również są dla mnie istotne i nie wiem jak wielki jest to koszt jeśli chodzi o taką ilość torowiska, dodam tylko że płyta ma 120/90cm.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: Maciej »

FASLER pisze: BIPA lubi się wykolejać - muszę coś z tym zrobić :-(
Wymień zestawy kołowe na metalowe -domyślam się że Twoja BIPA ma plastikowe zestawy i stąd przyczyna wykolejeń, dwa - to co piszą koledzy, wymień tory na modelowe ;)
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: KamilW »

Wiesz niestety problem z wykolejaniem się będziesz miał, budowa starych rozjazdów jest daleka od ideału.
W sumie rozumiem trochę twoje podejście do rurek bo też tak zaczynałem, ale wiesz, budowa makiety to spory koszt, tory to niewielka część wydatków.
Miałeś wogóle kontakt z torami modelowymi?
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: FASLER »

Dziękuję za odpowiedź. Tak torowisko to u-rurki, takie posiadałem jeszcze z czasów dzieciństwa a część za śmieszne pieniądze kupiłem na ALLEGRO. Z uwagi na to że to moja pierwsza makieta postanowiłem je wykorzystać. Podjazd testowałem, lokomotywa z gumkami przyczepnościowymi i trzema pulmanami wtacza się bez problemu. Kłopot mam jedynie ze zwrotnicą przed podjazdem, BIPA lubi się wykolejać - muszę coś z tym zrobić :-(
Awatar użytkownika
KamilW
Posty: 1076
Rejestracja: 20 kwie 2006, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: KamilW »

Cześć, na początek zamiana torów na modelowe, nie masz tego dużo więc nie będzie to duży koszt.
Zawsze możesz jakiś zestaw startowy zakupić i dokupić brakujące elementy.
Kolejna sprawa to szuter, czego używasz?
Podjazd ewidentnie za stromy, jeśli nie chcesz z niego rezygnować to możesz obniżyć również tory pod wiaduktem, dzięki temu podjazd rozbijesz na dwie połówki co na pewno poprawi sytuację.
Przy okazji urozmaicisz rzeźbę terenu.
Pozatym myślę, że możesz zrezygnować z dwóch krzyżówek po lewej stronie.
Lepiej chyba będzie w środku koła zrobić jakiś dojazd do zakładu, fabryki czy coś podobnego.
Pozatym eksperymentuj z zielenią, bo na razie widzę duże połacie jednakowej maty.
Planujesz tylko analog czy może też DCC?
Ogólnie fajnie że coś działasz i muszę przyznać że nawet pierwsze wizualne wrażenie jest niczego sobie.
Wytrwałości życzę.
Awatar użytkownika
TTygrysek_P-ń
Posty: 446
Rejestracja: 21 paź 2008, 19:53
Lokalizacja: 52.413076,16.90123
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: TTygrysek_P-ń »

Jak chyba dobrze widze to budujesz na u-rurkach, lepiej odrazu przejdz na modelowe mniej nerwów z brakiem prądu i o wiele lepiej wygląda. Jak dla mnie ten podjazd jest chyba za stromy, zobacz tu jak obliczyc wzniesienie http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi. ... 7&kat=p_01
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: FASLER »

Witam

Jak poprzednio pisałem poniżej kilka zdjęć z tego co jest zrobione, z niecierpliwością czekam na opinie

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 12 sie 2009, 08:43 przez FASLER, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Moja makieta TT - FASLER

Post autor: Maciej »

FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Moja makieta TT - FASLER

Post autor: FASLER »

Witam wszystkich :-)

Na wstępie parę słów o sobie. Mam na imię Piotr, kilkanaście lat temu parałem się modelarstwem, jednak nigdy nie budowałem makiety kolejowej. Obecnie chcąc zarazić swoją pasją modelarską swojego syna postanowiłem że razem zbudujemy taką makietę. Dlatego ze swojej strony proszę bardziej doświadczonych modelarzy o ewentualne porady. Już niedługo postaram się umieścić kilka zdjęć tego co już jest zrobione, jest tego niewiele ale zawsze coś, komentarze mile widziane, zarówno pozytywne jak i negatywne - w końcu dopiero się uczę :-)

Pozdrawiam
Piotrek
Ostatnio zmieniony 10 sie 2009, 18:26 przez FASLER, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości