Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
adamTT
Posty: 155
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:19
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: adamTT »

T_Domagalski pisze:A pryzmy kozłów oporowych, zgodnie z przepisami, wręcz powinny być usypane z piasku, a nie z tłucznia... ;)
Zgadzam się z Wami, jak już wszystko zostanie ułożone na module - na stałe - to będzie wykonane tak jak być powinno - na fotkach jest to tylko rozwiązanie tymczasowe, ale dzięki za uwagi :)
Ostatnio zmieniony 04 sty 2010, 16:55 przez adamTT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1905
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: T_Domagalski »

Grzegorz TT pisze:Na takich bocznicach bardzo często stosowano jedynie żwir lub piasek. Tłuczeń w okolicach płotu byłby ogromną rozrzutnością.
A pryzmy kozłów oporowych, zgodnie z przepisami, wręcz powinny być usypane z piasku, a nie z tłucznia... ;)
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: Kilkujadek »

Bardzo klimatyczna zapowiedź :P
Sugerowałbym jednak duże ograniczenia w sypaniu tłucznia. Na takich bocznicach bardzo często stosowano jedynie żwir lub piasek. Tłuczeń w okolicach płotu byłby ogromną rozrzutnością.
adamTT
Posty: 155
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:19
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: adamTT »

Witam,

Dzięki za wszystkie opinie, podpowiedzi i sugestie, na pewno się przydadzą.

Poniżej chciałem pokazać kolejne budowle, które udało mi się wykonać. Do końca nie jestem zadowolony z jakości zdjęć...zostały wykonane przy sztucznym świetle więc może nie za bardzo oddają rzeczywiste barwy...
Papa na dachu zarówno na magazynie i drewnianej wiacie jak poprzednio kładziona jest poziomo, z tego co się dowiadywałem stosowane są różne szkoły kładzenia papy, jakąś musiałem wybrać. :) Oczywiście wszystko jest ułożone luzem, celem zobaczenie jak to będzie wyglądało na przyszłym module. :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 sty 2010, 09:35 przez adamTT, łącznie zmieniany 1 raz.
gemol
Posty: 1047
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: gemol »

Papę kładziono i tak i tak, przy czym na stromych dachach częściej "pionowo", a na łagodnych spadkach częściej "poziomo". Przy kładzeniu "poziomym" zaczynano od dołu, kolejny pas papy nakładany był na poprzedni, co nie utrudniało spływu wody.
Ostatnio zmieniony 15 gru 2009, 16:19 przez gemol, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: tete »

drlukasz pisze:3. Papa kładziona jest w związku z powyższym tak, by spływająca woda nie musiała przepływać ponad długimi łączeniami - czyli w stronę spadku -> wzdłuż nachylenia.
Fota poniżej zdaje się to potwierdzać, aczkolwiek pewnie można by znaleźć odstępstwa...
Obrazek
źródło: kolej.one.pl
Ostatnio zmieniony 15 gru 2009, 08:35 przez tete, łącznie zmieniany 2 razy.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: tete »

:arrow: TUTAJ są plany kilku tego typu prostych obiektów kolejowych (obiekty pomocnicze), wiec z powodzeniem można zastosować (wystarczy tylko zweryfikować wymiar z podanego w H0 na TT)... i nie będzie problemu z zaburzeniem proporcji ;)
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: Kilkujadek »

adamTT pisze:Od razu przyznaję się, że w tym budynku zapomniałem zbudować komin.... :)
Nie wszystkie budynki je posiadały. Popularne były też piece akumulacyjne.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: drlukasz »

Nieźle.
Kilka uwag.
1. Budynek wydaje się być nieproporcjonalnie wysoki - jeśli ma jakieś poddasze, to powinny się znaleźć otwory zapewniające wentylację (lub okienka). Inaczej mówiąc - odległość od okna do dachu jest bardzo duża w porównaniu do odległości od podłoża do okna.
2. Dachy nawet w tak prostych konstrukcjach nachyla się - ułatwia to odprowadzanie wody opadowej oraz np. zsuwanie się śniegu.
3. Papa kładziona jest w związku z powyższym tak, by spływająca woda nie musiała przepływać ponad długimi łączeniami - czyli w stronę spadku -> wzdłuż nachylenia.
4. Jak będziesz stawiać komin, pamiętaj, że jego podstawa powinna być "owinięta" papą i uszczelniona smołą/lepikiem
5. Mało który budynek ma wejście na poziomie gruntu (pomijając budynki gospodarcze). Zazwyczaj jest podmurówka chociaż "na cegłę" w której można zmieścić podłogę. W Twoim budynku albo należy założyć, że chodzi się po jakimś klepisku, albo podłoga jest wkopana w grunt (czego się nie robi, szczególnie gdy woda z rynien ma trafić bezpośrednio do gruntu, a całość stoi w miejscu gdzie można założyć, że woda będzie spływać z torów). Szczególnie razi to przy drzwiach, których dolna krawędź na poziomie gruntu jest... dziwna.
6. Budżet poza kominem nie uwzględnił również parapetów ;)
7. Jako rur spustowych w rynnach użyj drutu w izolacji - np. ze skrętki komputerowej. Efekt będzie dużo bardziej realistyczny :D Końcówkę nad ziemią należy trochę nagiąć, a drucik po odciągnięciu izolacji przyciąć. Jak się go zsunie na miejsce, mamy efekt jakby użyć rurki ;)
8. Na koniec. Gdzie jest podłoga ? Przez drzwi widać szuter w miejscu podłogi sieni ;)


Budyneczek jest sympatyczny, ale wymaga jeszcze pracy i poprawek.
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 697
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: Scio »

Budynek wyszedł bardzo realistycznie. Podobają mi się ściany z zaciekami i nierównościami tynku i pokryty papą dach - są bardzo przekonujące, natomiast efekt psuje przeskalowana rynna (szczególnie rura spustowa). Kolanko też mogło by być wygiete bardziej finezyjnie, osiągniesz to, gdy zastosujesz rurkę o mniejszej średnicy.
adamTT
Posty: 155
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:19
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: adamTT »

W wolnych chwilach coś tam sobie pomalutku dłubie, niestety wolnego czasu jak na lekarstwo... :/
Kolejne kilka fotek... ciąg dalszy przymiarek do budowy. (tory i wszystko pozostałe luźno ułożone)

Od razu przyznaję się, że w tym budynku zapomniałem zbudować komin...., ale będzie - jest przewidziany w budżecie :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 gru 2009, 08:33 przez adamTT, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: tete »

Dodam jeszcze tylko, że chyba każdy by chciał osiągnąć taki efekt:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
:mrgreen:
źródło: www.modelforum.cz
Ostatnio zmieniony 03 gru 2009, 16:51 przez tete, łącznie zmieniany 2 razy.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: tete »

adamTT pisze:tete bardzo jestem zainteresowany efektami twojego szutrowania - czekam na fotki :)
Heh... stary, ja w temacie budowy makiety jestem szybki jak żółw na 100 metrów, ale z pewnością jak już coś wyskubię, to zapodam foty ;) Trochę to potrwa. A wszystko z powodu ciągłego braku czasu :>
Ostatnio zmieniony 03 gru 2009, 16:32 przez tete, łącznie zmieniany 1 raz.
adamTT
Posty: 155
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:19
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: adamTT »

Zgadzam się z Wami w 100% co do tych latarni, ale jak to przy zakupach na allegro trudno jest obejrzeć towar przed zakupem... a potem okazuje się, że towar daleki jest od ideału...
tete bardzo jestem zainteresowany efektami twojego szutrowania - czekam na fotki :)
Ostatnio zmieniony 03 gru 2009, 16:32 przez adamTT, łącznie zmieniany 1 raz.
tete
Posty: 805
Rejestracja: 04 lis 2007, 20:08
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mój pierwszy moduł - zawsze musi być ten pierwszy raz ;)

Post autor: tete »

Dodam od siebie, że jeśli którykolwiek z elementów latarni jest przewymiarowany (głównie grubość masztu, ale i inne elementy - np. lampa) to jaka by nie była jej wysokość - wygląd będzie do bani. No chyba że komuś nie przeszkadza skala 1:87 na makiecie w skali 1:120. Mnie przeszkadza :mrgreen: ...aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że nie ma modeli idealnych jeśli chodzi o małe skale (1:87, 1:120, 1:160, 1:220... i zawsze znajdzie się coś, do czego można się przyp.......).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość