Makieta - solar

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: solar »

Witam!

Prace na makiecie postępują powoli ale do przodu !! ;)
Od dłuższego czasu przystawiałem się do wymiany obecnie istniejącego sterowania (produkcji własnej :P) na jakieś bardziej funkcjonalne i podlegające swobodnej rozbudowie w miarę przybywania urządzeń na makiecie. Pod uwagę brałem koszty i oczywiście zainstalowane oraz posiadane urządzenia sterowania [napędy Conrad, okablowanie, zestaw MultiMaus (dwa wzmacniacze/booster'y Roco 10764 zasilane z dwóch zasilaczy IBM - laptopowe)]. Wybór padł na Wajchownie pomysłu Kolegi whosho z Naszego ForumTT. Program jest prosty w budowie, montażu, konfiguracji i obsłudze. Na razie wykorzystałem go do sterowania rozjazdami wyposażonymi w napędy Conrad ale przewiduję użycie go do sterowania semaforami świetlnymi, układami BM-1 (ABC) na posiadanych odcinkach izolowanych - no może nie na wszystkich (45 odcinków), a także wykorzystam moduł zajętości odcinków (podoba mi się, że nie jest "metalicznie" połączony z układem torowym).

Konfiguracja:
Tworzenie schematu stacji i ustawienia zależności semaforów jest proste, choć na początku miałem problem z "zatrybieniem" :P ustawienia zależności semaforów, jak się okazało trzeba ustawić ich wszystkie zależności (w bu kierunkach przejazdu) ażeby to ruszyło :idea: :> Każdy semafor, rozjazd czy inne urządzenie ma przypisane własne ID i w przypadku, gdy chcemy aby działały razem (np. dwa rozjazdy) przypisujemy im to samo ID. Niestety wadą Wajchowni jest to, iż nie może ona obsłużyć więcej niż 32 semafory świetlne, co przy bardzo dużej - rozbudowanej makiecie wymusza pewien kompromis i wybranie najważniejszych miejsc gdzie je zabudujemy.
Obrazek

Montaż:
Aby to wszystko ruszyło na początek trzeba zakupić moduł A-11 Sterownik pulpitu na łącze USB, umożliwiające podłączenie skonfigurowanego schematu w komputerze do np. modułu A-06 odpowiadającego za działanie rozjazdów. Pamiętać należy, że w przypadku przypisania jednego ID do dwóch różnych napędów (działających razem w jednej chwili) trzeba je wpiąć tylko pod jeden przekaźnik na module A-06.
Sterownik A-11 i moduły A-06 zamontowałem na płycie plexi (zakupionej w supermarkecie) o wymiarach wymiarach 50x25x0,5 cm (wys/szer/gru.) w formie drzwiczek, tak aby mieć w przyszłości swobodny dostęp do okablowania i urządzeń w głębi makiety.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Działanie:
Powyższy zestaw (Laptop - A-11 - A-06) działa bardzo dobrze pod warunkiem precyzyjnego ustawienia napędów (w moim przypadku Conrad'ów). Jężeli są zamontowane niedokładnie, to może się okazać, że podczas przełączania napędu po lewej stronie makiety, po prawej usłyszymy krótkie buczenie silniczka Conrad'a innego napędu. Dlaczego? Dlatego, że napędy te muszą przełączyć się w pełnym jego zakresie działania i rozewrzeć styki krańcowe wewnątrz napędu. Programowo można ustawić oczywiście przez jaki czas ma być podawane napięcie na silnik - ja pozostałem przy ustawieniu 1 sekundy.

Tak wyglądało sterowanie przedtem:
Obrazek Obrazek

A tak wygląda obecnie:
Obrazek Obrazek
W chwili obecnej Wajchownia w wersji 1.4.5. steruje mi 20-oma rozjazdami Conrad, podłączone do dwóch modułów A-06, trzeci stanowi rezerwę na wypadek "W" ;) Ogólne wrażenia z użytkowania Wajchowni są bardzo dobre !! !! !! 8)
C.d. wrażeń po zamontowaniu i uruchomieniu semaforów :mrgreen:
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 16 maja 2012, 15:27 przez solar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: solar »

Albert221 pisze:A tak z czystej ciekawości jak zrobiłeś te przełączniki da panelu ze semaforami?
Wybacz ale nie bardzo Cię rozumie :|
Ale jeżeli chodzi Ci o pulpit z sygnalizacją świetlną (diody z odwzorowaniem świetlnym semaforów), to na chwilę obecną go nie wykorzystuję. Zrobiłem drugi pulpit i steruje tylko rozjazdami (zwrotnicami) z wykorzystaniem przełączników impulsowych (działających tylko jak je przycisnę i przytrzymam). Używam impulsowych, ponieważ napędy Conrad na mojej makiecie wykazują czasem nieposłuszeństwo i lubią po załączeniu "buczęć" (jakby nie do końca się przełączyły, jakby styki krańcowe nie zadziałały prawidłowo).
Cała reszta czeka na jakiś pomysł, który mi wpadnie do głowy. Na tym etapie wszystko jest jeszcze "rozwojowe". :mrgreen:
Albert221
Posty: 5
Rejestracja: 10 sie 2011, 18:24
Lokalizacja: Gmina Puck
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: Albert221 »

Mi także się podoba organizacja przewodów;
A tak z czystej ciekawości jak zrobiłeś te przełączniki da panelu ze semaforami?
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: solar »

Samowarek pisze:Mam pytanie?Czy oznaczyłeś początek i koniec przewodu jakimś tam kodem do szybkiego odszukania przy awarii.
Tak. oczywiście. Wprowadziłem pewien system oznaczeń umożliwiający mi szybką i sprawną lokalizację uszkodzenia, np. oznaczyłem tory jako TG1-TG3 (tor główny 1 do 3) itp. Wszystko jest opisane na bocznych drzwiczkach szafki (fotka 3) mojego postu powyżej.
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: Samowarek »

Pociągi śmigają,elektryka gotowa teraz trzeba wyjść z "podziemia"na górę makiety.Podobało mi się że wszystkie przewody powiązane są w wiązki.Mam pytanie?Czy oznaczyłeś początek i koniec przewodu jakimś tam kodem do szybkiego odszukania przy awarii.Takie oznaczenie jest pomocne i ułatwia w dużym stopniu łatwość dojścia gdzie co i jak.A teraz jak pisałem wcześniej czeka Cię też ciekawsza praca "zagospodarowanie terenu"Jak widzę masz pomoc i tu ku zadowoleniu wszystkich efekty pracy będą dla domowników bardziej widoczne.Powodzenia w dalszych robótkach :lol: tkach
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: solar »

Czas upływa nieubłagalnie, a przy makiecie dzieje się niewiele z uwagi na małego Solarka. Jedynie na co mam czas to wspólne zabawy z synkiem przy jej "wersji roboczej". W tzw. międzyczasie nakręciłem dwa filmiki:
Pierwszy przedstawia jazdę siedmiu lokomotyw (w tym jeden Taurus z dźwiękiem - ZIMO MX640) - bez wagonów. To tak aby rozwiać wątpliwości ile to może zestaw Roco MultiMaus z trafo 50 VA (10725) i centralką "booster'em (10764) udźwignąć na makiecie. Jak się okazuje może na krótką chwilę, bo go troszkę szkoda (duży pobór prądu).
A oto pierwszy filmik

Na drugim filmiku przedstawiłem jazdę pięciu lokomotyw z taborem na w/w zestawie Roco.
Drugi filmik z pięcioma loko

Na chwilę obecną użyłem zasilania składającego się z:
dwóch zasilaczy od Laptopa firmy Toshiba:
Un1 - 100-240V~
Un2 - 15V=
In2 - 5A
którymi zasilam dwie centralki "booster'y" Roco 10764.
Pierwszy zestaw zasila pętlę zewnętrzną i część stacyjną, natomiast drugi zestaw dwie długie pętle.
Wrażenia:
Naprawdę dobre !! Pomimo, iż napięcie w szynach jest ok. 13,2V do 13,8V (zależy to od centralki - różne napięcia na wyjściu przy tym samym napięciu zasilania) lokomotywy śmigają bardzo sympatycznie. W poprzedniej wersji (zestaw Roco: 10764+10725) też wszystko niby dobrze, ale... napięcie w szynach przekraczało 17V !! Co bardzo mi się nie podobało, szczególnie było to słychać po Ludmiłce ROCO Szczakowa z dekoderem Zimo MX620N. Przy maksymalnym położeniu pokrętła manipulatora MultiMaus, Ludmiła podczas szybkiej jazdy po prostu "wyła" !! Nie jest praktycznie odczuwana różnica napięcia ok. 0,7V pomiędzy sekcjami podczas przekraczania ich przez tabor.
A tak to wygląda teraz"
ObrazekObrazek Obrazek
Pozdrawiam
Robert
/solar
Ostatnio zmieniony 27 sie 2011, 07:12 przez solar, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: solar »

Witam!
Po długim czasie montażu nastała chwila, kiedy trzeba to wszystko przetestować (makietę). Próby przeszły pomyślnie, pozostały tylko kosmetyczne poprawki w paru miejscach na torowisku. Czyli etap II zakończony (układanie i podłączanie torów). Wczoraj otrzymalem ślicznego Herkuleska (ER-20), którego nabyłem u Kol. makieciarz (dziękuję). Pod wrażeniem byłem precyzji wykonania szczegółów i jazdy loczki. :) Szybko zabrałem się za (tu trudne słowo :P ) "ucyfrzenie". Zamontowałem w nim dekoder Gold Mini i ... zaczęła się zabawa. Jej efekty przedstawiają poniższe filmiki: :mrgreen:
Taurus filmik z przed tygodnia
Taurus i Herkules nakręcony dziś.
Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: solar »

michuchu pisze:Wow, jak to jest dla ciebie prowizorka, to jak będzie wyglądała nieprowizorka?
Tak wbrew pozorom ładnego wykonania to jest połączenie prowizoryczne :mrgreen: Ponieważ często źle zrobiona prowizorka przysparza mnóstwo problemów. :> Z resztą może tego nie widać ale przewody wiszą w paru miejscach luzem, a reszta jest spięta klipsami. Natomiast "nieprowizorka" będzie spięta elegancko opaskami :>
pawcio pisze:piękna makietka jak będzie oświetlenie i domki to będzie full wypas
To jest właśnie ten ogrom pracy, który mnie przeraża, i który mnie czeka :mrgreen:
Dziękuję za słowa pochwały! 8)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 02 gru 2008, 08:44 przez solar, łącznie zmieniany 1 raz.
pawcio
Posty: 35
Rejestracja: 23 wrz 2008, 17:42
Lokalizacja: Chojnice
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: pawcio »

Zgadzam się z michuchu :) piękna makietka jak będzie oświetlenie i domki to będzie full wypas
Awatar użytkownika
michuchu
Posty: 315
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:08
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: michuchu »

solar pisze:Wykonałem na razie połączenia elektryczne w sposób prowizoryczny...
Obrazek
Wow, jak to jest dla ciebie prowizorka, to jak będzie wyglądała nieprowizorka?
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
mencin
Posty: 210
Rejestracja: 12 lis 2007, 14:11
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: mencin »

Rewelacja, bardzo podoba mi sie ten układ!
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: solar »

Witam!
Po paru miesiącach pracy (w wolnym czasie) nad makietą udało mi się wreszcie ja "odpalić" celem przeprowadzenia jazdy próbnej.
Obrazek Obrazek Obrazek
Jak widać uległ zmianie cały poziom stacyjny (postanowiłem zdemontować poprzedni układ - zdjęcia z początku wątku - i dokonać ponownego ułożenia wydłużając tym samym odcinki stacji o około 16 - 25 cm. Teraz mieści się więcej taboru na peronach ;)
Wykonałem na razie połączenia elektryczne w sposób prowizoryczny dla połączenia wszystkich sekcji z odcinkami izolowanymi na makiecie (a jest ich sporo).
Obrazek Obrazek
Ogólnie problemów nie było, loki szzzuuusowały po szzzynach ślicznie, tylko... do "szewskiej pasji" doprowadzały mnie samorozpinające się sprzęgi wagonów (standardowe BTTB). Pewnie będę musiał dokonać ich wymiany z uwagi na ich wiekowość :P A druga sprawa to oczywiście podczas jazdy zarówno loka jak i wagony - czasem, a nawet częściej niż czasem - robiły zwarcie, na niektórych rozjazdach EW2 i IBW, i tu nie było zasady kupne - oryginał, czy składane samodzielnie - centralka Roco mi tylko co jakiś czas "cykała" zwarcie sygnalizując to czerwoną diodą LED gdy tabor przejeżdżał po rozjazdach (oczywiście tabor posiadał wymienione koła metalowe 8,3 dwustronnie izolowane). Ale to już problem do rozważenia w innym temacie oraz innym dziale. Jak na razie po zadowoleniu i kilku godzinach przyjemnej zabawy, przeraził mnie ogrom pracy, która mnie jeszcze czeka! :P
Pozdrawiam
Robert
Ostatnio zmieniony 01 gru 2008, 10:32 przez solar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
solar
Posty: 553
Rejestracja: 26 wrz 2007, 17:49
Lokalizacja: Dębica/Zawierzbie
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: solar »

Witam!
Informacje o pojedynczych sygnałach podających przez dekoder zaczerpnąłem z http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.ph ... dstawy+DCC zapis o tytule "Dekodery urządzeń"
gbbsoft pisze:Jesteś w błędzie: to jest TYLKO w dekoderze LENZ'a do ROZJAZDÓW!
Tak też myślałem. Wydawało mi się nie możliwym fakt istnienia tylko takiej opcji. Wobec tego jak Panowie radzicie sobie z sygnalizacją świetlną semaforów na makiecie? Pomijam tutaj program Ggkolejka, chodzi mi dokładnie o opcję z np. Multimaus, czy Lokomaus lub sprzęty LENZ'a? Czy skupiacie się głównie na tym aby loczki jeździły po torowisku itp, a sprawa semaforów to problem drugoplanowy!? Hmmm... Czy staracie się odtworzyć w miarę realny ruch kolejowy na makiecie? Przypuszczam, że wielu z Was posiada jakieś hybrydowe opcje tj. pulpit sterowniczy w analogu, natomiast sterowanie lokami z DCC. Jakich urządzeń stosujecie wówczas do sterowania rozjazdami i semaforami? Jak to u Was wygląda? No i ile to kosztuje??? :P Bardzo ciekaw jestem tego? Stworzyłem sobie takie "ustrojstwo" w oparciu o przekaźniki - co nie jest niczym odkrywczym na obecne czasy, ani też prostym w konstrukci - lecz jak na razie się to sprawdza! Spokojnie sobie "obrzywam" nadal sygnały dodatkowe (światła pomarańczowe na semaforach wjazdowych, wyjazdowych i tarczach ostrzegawczych synchronizując je z przebiegami) zachowując przy tym odwzorowanie rozjazdów na makiecie (w zasadzie jej części :P ). Praca nad tym pulpitem praktycznie opóźniła o parę miesięcy budowę makiety, lecz przy tym nakładzie finansowym to spore osiągnięcie! Pulpit nie musi być wyposażony w tak dużą ilość diod, można wybrać tylko te najważniejsze, a na makiecie wpiąć wszystkie. :lol:

Pozdrawiam
Robert
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: Kilkujadek »

gbbsoft pisze:
GrzegorzTT pisze:A jeżeli cyt: "wynalazek" Kolegi Whosho się sprawdzi (a jestem przekonany, że tak) to wówczas się do Niego zgłoszę z prośbą o sprzedaż takowego urządzonka. :mrgreen: Lecz to już będzie przy okazji "przesiadki" na DCC.
I ja to napisałem ?? :shock:
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Makieta - solar

Post autor: gbbsoft »

solar pisze:Z resztą wyczytałem gdzieś, że dekoder akcesoriów i tak może w jednej chwili podać tylko jeden sygnał
Jesteś w błędzie: to jest TYLKO w dekoderze LENZ'a do ROZJAZDÓW!
W innych dekoderach, a w szczególności w dekoderach do SEMAFORÓW jest inaczej...
Problem jest tylko taki, że Lenz nie wydał (jeszcze) dekodera do semaforów. Ale są jeszcze inne dekodery...
GrzegorzTT pisze:A jeżeli cyt: "wynalazek" Kolegi Whosho się sprawdzi (a jestem przekonany, że tak) to wówczas się do Niego zgłoszę z prośbą o sprzedaż takowego urządzonka. :mrgreen: Lecz to już będzie przy okazji "przesiadki" na DCC.
Tylko układ Whosho ma mało wspólnego z DCC takim, jakim my go znamy...
Ostatnio zmieniony 23 cze 2008, 08:16 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości