Lutownica

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Paweł Basiński »

Ranger pisze:...
PS. Jak nie miałem dobrej końcówki w strarej ruskiej lutownicy to wziąłem szlifierkę i zrobiłem sobie ostry grot. Koledzy w Sosnowcu widzieli ten wynalazek, zareagowali uśmiechem.
W tych starych lutownicach z miedzianym grotem to grot należało kuć na zimno !! - wtedy nabierał odpowiedniej twardości - Dopiero po uzyskaniu odpowiedniego kształtu opiłowywało się grot pilnikiem. Tak przygotowany grot mógł spokojnie na kilka dni wytężonej pracy wystarczyć ( później od nowa trzeba było młoteczkiem stukać :mrgreen: )

Jeżeli nie potrzebujesz jakiegoś super kombajnu to wybierz stację ( z tych prostszych ) - przydaje się regulacja temperatury grota - w takim zestawie znajdziesz również kilka grotów do różnych zastosowań. Moc do 60W - starczy aż nadto :)

pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Ranger »

16W to coś mało troszkę. Moja kolba ma chyba 55W. Końcówki możesz sobie dobrać oddzielnie za grosze. Nie musisz wcale na allegro kupować. Pojedź sobie do Obi czy czegoś podobnego i też z Ciebie nie zedrą straszliwie. Za to pooglądasz sobie różne groty i lutownice.

PS. Jak nie miałem dobrej końcówki w strarej ruskiej lutownicy to wziąłem szlifierkę i zrobiłem sobie ostry grot. Koledzy w Sosnowcu widzieli ten wynalazek, zareagowali uśmiechem.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Kilkujadek »

Mam grzałkową 16W z grotem „żelazowionym” (bardzo trwaly) ale ten ma ostrze o promieniu około 2mm i trudno coś precyzyjnego nim przylutować.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Ranger »

To kup sobie kolbę za max. 50zł. Jakąś mocniejszą żeby się szybko grzała. Cienka końcówka-gort do lutowania elektroniki i SMD to podstawa.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Kilkujadek »

Żeby napić się piwa nie trzeba kupować browaru. Nie potrzebuję odsysaczy cyny, oparów itp. bajerów.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3807
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Lutownica

Post autor: Ranger »

A to wszystko zależy jaką kwotę chcesz na to przeznaczyć. Czy chcesz sobie kupić prostą lutownice koblową za niedużą stację lub półprofesjonalną, profesjonalną stację lutowniczą.

Ja mam dwie kolby, jedna stara ruska i druga nowa firmy LUX za jakieś 40zł z ostrym grotem. Używam jej do trawionek i elektroniki (lutownica ma jeszcze drugi prosto ścięty grot).
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Lutownica

Post autor: Kilkujadek »

Przejrzałem ofertę Allegro i TME. Wybór jest ogromny. Pytanie do praktyków - jaką kupić lutownicę do SMD oraz drobnych elementów fototrawionych ??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość