ABC czyli początki z DCC

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BarTTmań
Posty: 585
Rejestracja: 03 paź 2008, 22:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: BarTTmań »

Z separacją torów to oczywiste, w końcu to całkiem inne obwody. Ale wielkie dzięki za info o dekoderach !! :D
KKL
Posty: 8
Rejestracja: 21 sty 2009, 10:55
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: KKL »

Ciamek pisze:... gdy kupię model DCC, a nie mam jeszcze takowej makiety, to czy będę mógł go sprawdzić w analogu ?
:idea: Dekodery Lenz-a serii Gold (Silver-ów nie sprawdzałem) mają fabrycznie tak ustawione CV-ki, że od razu mogą jeździć w DCC i w analogu. Sam to sprawdzałem po instalacji dekodera Gold w moim starym modelu elektrowozu PIKO E242 (HO). Podobnie ma się rzecz z dekoderami ROCO.

:idea: Przy łączeniu części torów zasialnych z DCC z inną częścią torów zasilanych prądem stałym, czyli jak kto woli analogowo, lokomotywa może nawet przejeżdżać z części cyfrowej do analogowej, ALE... elektryczne łączenie obu części torów należy wykonać za pośrednictwem odcinka izolowanego oraz użyć do tego celu specjalny moduł separujący. W innym wypadku lokomotywa robi zwarcie pomiędzy częścią DCC i analogową i różnie się to kończy.

:idea: O jeździe w DCC i w analogu, łączeniu makiet i module separującym można poczytać np. w instrukcji do zestawu ROCO multiMaus, w polskiej wersji językowej na stronie 25 w rozdziale pt. POŁĄCZENIE CYFROWYCH I NIE CYFROWYCH CZĘŚCI URZĄDZENIA
http://download.gbbkolejka.pl/doc/multiMAUS_pl_Roco.pdf
Ostatnio zmieniony 21 sty 2009, 16:59 przez KKL, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BarTTmań
Posty: 585
Rejestracja: 03 paź 2008, 22:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: BarTTmań »

O! I to jeszcze lepsza odpowiedź. Wielkie dzięki. Do tego czasu kupię zestaw. :D
Awatar użytkownika
Ciamosław
Posty: 493
Rejestracja: 09 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: Ciamosław »

Reasumując: gdy kupię model DCC, a nie mam jeszcze takowej makiety, to czy będę mógł go sprawdzić w analogu ?
Teoretycznie będziesz mógł pojeździć nią w analogu, ale problem może być taki że odpowiedzialne za taką funkcję CV fabrycznie nie będzie ustawione na jazdę DCC i analog, a wtedy będziesz musiał sobie przeprogramować dekoder i do tego potrzeba już podstawowy sprzęt do DCC.
Ostatnio zmieniony 14 sty 2009, 17:24 przez Ciamosław, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BarTTmań
Posty: 585
Rejestracja: 03 paź 2008, 22:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: BarTTmań »

Dzięki.
Jasne, że nie chodziło mi o mechanikę :mrgreen: , tylko o to czy (i ewentualnie które, jaki typ i producent) dekodery są przystosowane do pracy w analogu.

Reasumując: gdy kupię model DCC, a nie mam jeszcze takowej makiety, to czy będę mógł go sprawdzić w analogu ?

A czytałem o tym na stronie naszego wspaniałego Admina ArturaSch, w relacji "Stara Rumia" na TRAKO 2007.

Oto link: http://as.rumia.edu.pl/tt/makieta/piwnica/20071010.asp
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: miki »

BarTTman pisze:można łączyć makiety w DCC z analogowymi. Jak to się odbywa ?
Mechanicznie - śrubkami - no bo przecież nie elektrycznie - przewodami :mrgreen:
BarTTman pisze: Czy loki z dekoderem mogą jeździć na analogu?
Mogą
BarTTman pisze: (no bo chyba nie odwrotnie) ?
teoretycznie czyli własnie "chyba" - pod niektórymi systemami - też mogą, ale jeśli ktoś ryzykował, to raczej tylko z niezdrowej ciekawości
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1649
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: Misiek »

BarTTman pisze:Czy loki z dekoderem mogą jeździć na analogu? (no bo chyba nie odwrotnie) ?
Nie żartuj ??

Lokomotywy z dekoderami mogą jeździć w analogu o ile ich dekoder jest do tego przystosowany (albo fabrycznie, albo poprzez ustawienie którejś CeVałki)

Odwrotnie - analog na cyfrze - podobno to działa w Lenzu, ale podobno też może spowodować uszkodzenia silnika.

W sumie - łączenie obu typów makiet mija się troszkę z celem - już lepiej przystosować makietę analogową do podlączenia cyfry - wyjdzie... po prostu lepiej dla zabawy ;)
Awatar użytkownika
BarTTmań
Posty: 585
Rejestracja: 03 paź 2008, 22:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: BarTTmań »

Gdzieś na FTT wyczytałem, że można łączyć makiety w DCC z analogowymi. Jak to się odbywa ? Czy loki z dekoderem mogą jeździć na analogu? (no bo chyba nie odwrotnie) ?
K4ULTRA
Posty: 49
Rejestracja: 18 kwie 2006, 18:50
Lokalizacja: Małęczyn Nowy
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: K4ULTRA »

Problem rozwiązany po restarcie systemu programowanie każdej lokomotywy na osobnym torze bez zamkniętej pętli a dekodery do zwrotnic każdy osobno i wszystko wyszło ekstra
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: gbbsoft »

K4ULTRA pisze:nie czytaja .... nie mogę przestawić
Ale czytanie CV, a zmiana CV to dwie różne operacje...
Ostatnio zmieniony 26 lis 2008, 07:42 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
K4ULTRA
Posty: 49
Rejestracja: 18 kwie 2006, 18:50
Lokalizacja: Małęczyn Nowy
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: K4ULTRA »

Chyba nie czytają, bo nie mogę nawet teraz przestawić np. długości drogi hamowania w lokomotywie ale na wyświetlaczu w myszce pokazuje się CV.
Ostatnio zmieniony 26 lis 2008, 07:42 przez K4ULTRA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: gbbsoft »

K4ULTRA pisze:...cały czas pokazuje mi Error 1 jak by nie czytał w ogóle dekodera....
Ale centralki Roco nie czytają CV z definicji...
Ostatnio zmieniony 26 lis 2008, 07:42 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
K4ULTRA
Posty: 49
Rejestracja: 18 kwie 2006, 18:50
Lokalizacja: Małęczyn Nowy
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: K4ULTRA »

Witam
Posiadam Multimausa Roco i mam problem z zaprogramowaniem 4 lokomotywy i drugiego dekodera do napędów silnikowych rubikusa cały czas pokazuje mi Error 1 jak by nie czytał w ogóle dekodera czy restart, czyli przywrócenie ustawień fabrycznych mu coś pomoże.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 26 lis 2008, 07:41 przez K4ULTRA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: gbbsoft »

JANTARSA pisze:Jak mam jej zmienić adres, aby dwie mogły byś sterowane na jednym torze
http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.ph ... +multiMAUS
Ostatnio zmieniony 17 lis 2008, 08:05 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
JANTARSA
Posty: 212
Rejestracja: 27 kwie 2006, 19:15
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ABC czyli początki z DCC

Post autor: JANTARSA »

Witam,

jak mówiliście tak zrobiłem - kondensator został wylutowany. Zestaw ROCO jeździ.
Wrażenia:
- zupełnie inna kultura jazdy - lokomotywa "dostojniej" przyspiesza i zwalnia :)

Ale, mam inną lokomotywę - V36 kupioną jakiś czas temu na ebay`u i niestety ma ten sam adres co BR 234. Jak mam jej zmienić adres, aby dwie mogły byś sterowane na jednym torze

Pozdrawiam
Artur
Ostatnio zmieniony 17 lis 2008, 08:05 przez JANTARSA, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości