E95, BRAWA

Moderator: mod-Tabor

Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: MonsterSale »

Ja się skłaniam do zamówienia kompletu nowych płytek dedykowanych do 1 dekodera i puszczenia tych nieszczesnych 6 kabelków między członami.
Korci mnie fakt, że te nowe są przygotowane już pod diody SMD oraz czerwone światła z tyłu.

Co do dźwięków - wsiąkłem kompletnie w słuchanie lokomotyw. I o ile macie rację, że najpiękniejsze lokomotywy i dźwięki mają parowozy, to jednak powoli przyzwyczaiłem się do hałasu diesli i nawet to tego buczenia elektryków. Na razie szukam w ogóle projektu dźwiękowego do E95 i odpowiedniego dekodera dźwiękowego (ZIMO niestety odpada, bo wszystkie ich małe dekodery mają 0.7A na silnik, więc mogą się przegrzewać).
Głośnik 8x12 z lekko spłyconą komorą rezonansową (łącznie <6mm) wejdzie na czoło w wycięciu między górnym światłem a dolnymi światłami. Można dać dwa (na oba czoła) tylko liczba kabelków do przeciągnięcia wzrośnie do 8...

Jeśli nie znajdę dźwięków, to się poddam i będzie tylko sterowanie DCC.

Niemniej strasznie mnie wzięło w końcu na zrobienie jej na DCC, bo już zbyt długo siedziała w pudełku.
Dzięki Arturze za ciekawe wiadomości na stronie as.rumia o niej.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: ArturSchŁ »

1. stronę uruchomiłem :arrow: E95,
2. dźwięk:
- zgadzam się w 100% z kolegami, że dźwięki w elektrykach nie są warte swojej ceny, choć te z fifawką z II Ep. (np E94) mogą się podobać,
- GDZIE, jeszcze raz pytam: GDZIE w E95 wsadzisz głośniczek ?? Instalowanie kostki cukru bez komory rezonansowej to porażka.
:mrgreen:

Co do DCC w E95.
- w pierwszej wstawiłem 1 dekoder (LENZ) zasilający 2 silniki,
- w drugiej dałem 2 dekodery, po jednym na silnik, zgodnie z zaleceniami.
IMHO lepiej zachowuje się loka z jednym dekoderem ...ale co kto lubi, „jeden zbiera znaczki, drugi samoloty”.
romanpumas
Posty: 1205
Rejestracja: 09 sty 2009, 21:46
Lokalizacja: leszno
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: romanpumas »

Fajne dzwięki dadzą Ci elektrowozy SBB ale w naszej skali nie ma jeszcze takich.Zbieram SBB i też mam tylko w dcc bez dzwięku.
romanpumas
Posty: 1205
Rejestracja: 09 sty 2009, 21:46
Lokalizacja: leszno
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: romanpumas »

Mam e44 e69 e70 e94 e95 i jak narazie zero satysfakcji z proponowanych dzwięków.
Parowóz tak jak napisałem to niestety kwintensecja smaku pod względem dzwięku.
romanpumas
Posty: 1205
Rejestracja: 09 sty 2009, 21:46
Lokalizacja: leszno
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: romanpumas »

Powiedz mi Mateusz po co pchasz się w dzwięki w elektryki?Tam i tak mało uzyskasz?Który elektrowóz ma fajne dzwięki bo ja sobie odpuściłem brzęczenie.Parowóz tak na 100 %.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: MonsterSale »

Trochę jeszcze poszukałem i wygląda, że płytki można kupić na https://www.digitalzentrale.de.
Za to będzie solidny kłopot z dźwiękiem, bo nigdzie nie mogę znależć. Na pewno ani ZIMO ani ESU nie mają na swoich stronach. Możecie pomóc? Do ciasnej zabudowy preferuję dekodery ZIMO MS500N - najmniejsze z dźwiękiem (i to 16-bit) jakie są produkowane.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 647
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: MonsterSale »

Temat widzę stary, bo dobre 10 lat tu nikt nic nie dopisywał :)
Ale chcę podziękować @brovarkowi, bo jego uwaga o odpięciu węża z maźnicy po jednej ze stron obu członów lokomotywy uratowała mnie albo przed połamaniem balustrad, albo tego węża - względnie obu rzeczy... Nic nie wspominają o tym w instrukcji.
Podobnie bardzo pomocna jest uwaga o wzmożonej precyzji przy końcowych ruchach obudowy, żeby nie połamać gniazda/urwać kabli.

Otworzyłem na razie jeden człon i niestety płytka jest starego typu - bez żadnych gniazd, zatem mam kilka pytań:
1. czy można zostawić tę żarówkę do ucyfrowienia czy musi być zastąpiona diodą lub jakąś specjalną żarówką?
2. czy komuś się udało zrobić instalację na jeden dekoder? dzisiaj strona http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/lo/elek/11210/E95_DCC.pdf zgłasza błąd serwera, więc nie wiem, co tam naskrobali
3. gdzie ewentualnie można się zaopatrzyć w nowe płytki do tej lokomotywy? osiągalne jeszcze?
4. czy komuś udało się ją udźwiękowić? gdzie wpakowaliście głośnik? póki co mam dwa typy: tuż nad kołem zamachowym lub z przodu między dolnymi a górnym światłem (komora rezonansowa w obu przypadkach będzie maleńka niestety).
Awatar użytkownika
golab
Posty: 1365
Rejestracja: 14 sty 2009, 00:14
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: golab »

A pierwszy wypust to miał w ogóle gniazdo dekodera ??
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: ArturSchŁ »

Do pierwszego wypusku (jeden dekoder) czy do drugiego (2 x mini) ??
Z mini proponuję Zimo MX622N - takie wstawiłem, ale może byc dowolny mini=NEM651 (Lenz, Kuehn, TCS itd).
Ostatnio zmieniony 21 gru 2012, 12:18 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
clipers
Posty: 179
Rejestracja: 06 paź 2009, 04:43
Lokalizacja: Kolorado-USA
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: clipers »

Mam zamiar po latach wstawic dekodery do mojej E 95. Czy ktos moze moglby polecic ktore bylyby najlepsze. Myslalem o zimo 621N lub lenz (takie moge nabyc w USA).
Zbig75
Posty: 71
Rejestracja: 27 lis 2008, 09:19
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

E 95

Post autor: Zbig75 »

Witam.
A ja właśnie wyjąłem z pudełka swoją E95, postawiłem na tory i..... tragedia. Jeden z członów lokomotywy jest delikatnie przechylony w bok względem drugiego. Zjawisko to występuje również w trakcie jazdy.
Dodaję, że lokę posiadam od ponad roku. Przez cały czas była przechowywana w fabrycznym opakowaniu, (plastikowa wypraska) Czy jest możliwe aby to "skrzywienie" powstało od opakowania ?
Czy któryś z kolegów, posiadaczy tej pięknej loki spotkał się kiedyś z podobnym przypadkiem?
clipers
Posty: 179
Rejestracja: 06 paź 2009, 04:43
Lokalizacja: Kolorado-USA
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: clipers »

Po pieciu miesiacach dostalem nowa E 95.
clipers
Posty: 179
Rejestracja: 06 paź 2009, 04:43
Lokalizacja: Kolorado-USA
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: clipers »

Odeslalem moja E 95 do Brawy poprzez firme z ktorej kupilem te lokomotywe w USA. Powiedziano mi ze problem ten jest dosc rzadki i powinienem dostac nowa.
clipers
Posty: 179
Rejestracja: 06 paź 2009, 04:43
Lokalizacja: Kolorado-USA
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: clipers »

Jeżdżę na betungach o profilu 353 więc przypuszczam, że to nie to. Podczas ostatniego zakładania kardanów zauważyłem coś jak biały proszek wokół połączenia kardana z silnikiem. Wydaje mi się jednak, że coś tam się ściera co w konsekwencji powoduje spadanie kardanów.
Ostatnio zmieniony 07 paź 2009, 19:22 przez clipers, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości