E95, BRAWA

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10307
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: ArturSchŁ »

euzeb pisze:...jeden dekoder z kompensacją i jeden bez...
Wytłumacz mi, proszę, o co tu chodzi z tą kompensacją tylko w jednym dekoderze ??
Awatar użytkownika
euzeb
Posty: 275
Rejestracja: 23 wrz 2007, 09:42
Lokalizacja: chorzów
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: euzeb »

Witam!
Kupiłem na giełdzie w Katowicach E95.
Mam kilka uwag.
1. Zdejmowanie obudowy - rzeczywiście po podważeniu się unosi, ale nieszczęsna wtyczka jest za długa zarówno w części V jak i H, co skończyło się urwaniem jednego z przewodów. Po skróceniu wtyczki cążkami i ponownym przylutowaniu przewodów problem zniknął.
Moim zdaniem rozwiązanie to jest kiepskie.
2. Odbiór prądu - nawet na zwrotnicach modelowych EW1, a szczególnie na DKW lokomotywa się zatrzymuje (nawet BR80 ROCO lepiej sobie radzi). Może to problem mojego egzemplarza, jeszcze nie zlokalizowałem przyczyny.
3. Digitalizacja - zamontowałem N025 - 2 szt. obydwa dekodery na jednym adresie. Wydaje mi się, że jest to najlepsze rozwiązanie (a przynajmniej najprostsze). Montowanie jednego dekodera wymagałoby poprowadzenia trzech dodatkowych przewodów do drugiego modułu (+/- silnik, oświetlenie), co skomplikuje bardzo montaż/demontaż obudowy. Zamontowanie dwóch dekoderów z kompensacją obciążenia na jednym adresie nie wchodzi w rachubę, bo w jednym trzeba ową kompensację wyłączyć czego nie da się zrobić bez rozłączania sekcji, pozostaje więc ustawić je na różnych adresach i jeździć w trakcji ukrotnionej. Można jeszcze wypróbować wariant jeden dekoder z kompensacją i jeden bez i ustawić na jeden adres.
A tak ogólnie lokomotywa jest piękna.
pozdrawiam euzeb
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 865
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: brovarek »

Artur , co do zdjęcia obudowy:
rozłączyć sprzęg, wyjąc wałek z członu który chcesz rozebrać.
Teraz najtrudniejsze!
Obudowa powinna zejść bez problemu, robie to tak : pomiędzy budę a podwozie (od strony połączenia członów) wkładam patyczka szerokości około 2mm, musi być płaski (jest tam na niego miejsce) i podważam delikatnie - zaczyna schodzić, wtedy trzeba odczepić z jednej z maźnic plastikowy waż, jest on elementem obudowy. Jeśli nie schodzi dalej, lekko podważyć jeszcze z przodu lub z boku. Raczej plastikowym śrubokrętem - patyczkiem.
Obudowa musi wtedy schodzić, ale uwaga jest jeden moment krytyczny! Ze względu na to, że człony są połączone trzema przewodami, a na połączenie kabelka z wtyczką założono izolację, która zaczepia o wycięcie w budzie przy ściąganiu, trzeba w odpowiednim momencie docisnąć do środka tą izolacje, w przeciwnym razie gniazdo się połamie.
Misiek, raczej nie. Muszę to przemyśleć, co i jak podłączyć.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 lis 2008, 08:08 przez brovarek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Misiek
Posty: 1649
Rejestracja: 23 kwie 2007, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: Misiek »

Pytanie1: Czy przy programowaniu na ten sam adres nie będzie jednoczesnego włączania oświetlenia przód/tył za pomocą jednego przycisku na manipulatorze? (można to rozwiązać ustawiając CV, ale to oczywiste)

Pytanie2: Czy z tych dwóch dekoderów jeden "przewód" do oświetlenia jest niewykorzystany? Czy może przewidziano mu jakieś dodatkowe zadanie?
ArJu
Posty: 488
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Wrocław / Warszawa
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: ArJu »

Mógłbym spytać na PW (np. Maćka albo Artura), ale może ktoś jeszcze skorzysta. Chodzi mi o zdjęcie "budy". W instrukcji, jeśli dobrze rozumiem, napisane jest, aby:
1) rozłączyć człony (sprzęg, wałek),
2) zdjąć "budę", unosząc do góry z tyłu członu.
To drugie jakoś mi się nie udało. Robiłem coś źle, czy użyłem za mało siły?

A odnośnie programowania, ja bym programował, jak dla jazdy wielokrotnej. Oba człony/dekodery niestety trzeba programować osobno, bo muszą być inaczej zaprogramowane (wyłączenie kompensacji obciążenia w jednym z dekoderów).
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10307
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: ArturSchŁ »

WOW !!
Chłopaki z BRAWY całą płytkę przerobili. Koncepcja dwóch dekoderów nie jest taka zła. Alternatywą jest rozwiązanie z mocnym dekoderem (klasy SILVER/GOLD) oraz połączenie z np. 6 przewodami. To chyba lepiej dwa małe dekodery (ceny dekoderów maleją) i mniej przewodów pomiędzy członami.

A zaprogramować można oba dekodery osobno (na ten sam numer) - wystarczy na tor programowy postawić tylko jeden człon loki na raz, a drugi na niepołączony tor (mówię o Lenz'u).

PS: czy oświetlenie jest nadal mikro żarówką czy może LEDowe ??
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 865
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: brovarek »

No i obiecane zdjęcie płytek.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 lis 2008, 18:50 przez brovarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 865
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: brovarek »

No i mam w malowaniu DRG. jest Rbd Breslau i oczywiście lok Hirschberg. Tyle, że jest zonk. Przynajmniej dla mnie. Oba człony chcą "pożreć" dekodery... to jeszcze da się przeżyć, ale jak je zaprogramować, tak jak dwa loki w tandemie ? Ktoś ma może jakieś sugestie ? Myślałem o dekoderach Kuehna, ale też do końca nie wiem, czy to dobry pomysł !?
Maciek
Ps. fotkę płytek dam wieczorem.
Ostatnio zmieniony 09 lis 2008, 19:03 przez brovarek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10307
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: E95, BRAWA

Post autor: ArturSchŁ »

Miałem w ręku, ale nie otwierałem, bo nie moja była. Z oględzin loki i dokumentacji (która wygląda na 1:1 z poprzedniej edycji) wnioskuję, że nie ma gniazda DCC, a szkoda. Jak ktoś ją otworzy, to proszę o fotkę płytek PCB aby potwierdzić lub zaprzeczyć informacjom o istnieniu gniazda DCC.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

E95, BRAWA

Post autor: Kilkujadek »

E 95

:arrow: Dokładna nazwa modelu
Ellok E 95 der DR / Elektrowóz E95 kolei DR

:arrow: Liczba osi
1+3+3+1

:arrow: Dokładna nazwa producenta modelu
BRAWA Artur Braun Modellspielwarenfabrik GmbH + Co., Niemcy

:arrow: Forma
Model gotowy

:arrow: Technologia/Materiał
Odlew ciśnieniowy/Tworzywo sztuczne

:arrow: Charakter produkcji
Model wielkoseryjny

:arrow: Numer katalogowy modelu
53000

:arrow: Zarząd kolejowy
Deutsche Reichsbahn

:arrow: Epoka
III

:arrow: Oznaczenie modelu
E 95 03

:arrow: Stacjonowanie/Data
BW Leipzig Wahren / 5.9.1959

:arrow: Elementy specyficzne

:arrow: Wersje modelu
11210 - E95 02, DR, Ep. V, eksponat muzealny
53000 - E95 03, DR, Ep. III
53001 - E95 05, DRG, Ep. II

:arrow: Napęd
Dwa sprzężone silniki pięciopolowe z masami kinematycznymi, napęd na wszystkie osie napędowe, prąd pobieramy ze wszystkich kół napędowych, 4 gumki przyczepnościowe

:arrow: Sprzęg
Model posiada KKS oraz gniazdo NEM 358

:arrow: Oświetlenie
Białe żarówkowe, zgodne z kierunkiem jazdy

:arrow: Uwagi

DCC:
Model fabrycznie nie jest przystosowany do instalacji dekodera.

Podsumowanie:
Bardzo ciekawy i unikalny model. Zachwycający napęd i wierne odtworzenie detali zapewnia bardzo atrakcyjną pozycję w kolekcji.

Więcej na : TT-Klub.PL.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 lis 2008, 19:01 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 9 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości