Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

Awatar użytkownika
Witek M.
Posty: 973
Rejestracja: 09 kwie 2006, 15:32
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: Witek M. »

Miki, Ty jesteś zboczonym realistą, a dyskutujesz o kolejkach: "[...] odcinek szybkiego ruchu, lokomotywownia, jeden sporawy peron [...] wszsytko epoka IV-V"
- bez sensu ta polemika :lol:
Ostatnio zmieniony 27 sie 2006, 18:03 przez Witek M., łącznie zmieniany 1 raz.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: miki »

Nie sądzę. Robię stację - "prawie" zerżniętą z realu - która będzie miała w wersji podstawowej 5 metrów długości, 2 tory główne, 3 boczne i parę innych gadżetów, niemal nieskończone możliwości manewrowe i ŻADNEJ lokomotywowni, co więcej, prawie na pewno NIGDY żadna lokomotywownia tam nie istniała
Awatar użytkownika
STAMiNA
Posty: 45
Rejestracja: 02 lip 2006, 21:16
Lokalizacja: Dęblin, Warszawa
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: STAMiNA »

spoko


lokomtywownia nie za duża - maks garażyk na 4 loki

a co sądzisz o wykorzystaniu obrotnicy?
STTM
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: miki »

search twoim przyjacielem. Zgodnie z tym co tam napisano, są to schematy uproszczone - bezskalowe - ale mają mnóstwo zalet. Jak już się na coś zdecydujesz - odradzam wielkie projekty z parowozowniami czy innymi kwiatuszkami bo zazwyczaj kończą się niczym - to można przejść do konkretów, czyli wymiarów w skali i kruczków, pozwalających te wymiary "skompresować"
Awatar użytkownika
STAMiNA
Posty: 45
Rejestracja: 02 lip 2006, 21:16
Lokalizacja: Dęblin, Warszawa
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: STAMiNA »

miki pisze:Czyli zaczynasz od tzw. d.... strony.
1.zdecyduj co chcesz zrobić - posterunek odgałęźny ,bocznicowy, niewielką stację - mijankę, stację z torami bocznymi, z rampą, placem czy czymś tam jeszcze.....jaką funkcję ma pełnić? - oto pierwsze pytanie do postawienia sobie!!
2.znajdź schemat torowy istniejącej stacji (to taki test na słomiany ogień) ewentualnie - opierając się na przepisach - zaprojektuj coś i poproś fachowców ( sa tu tacy ) żeby poprawili błędy (bo będą). Zdecyduj się na rodzaj usrk - zcentralizowane i te pe, mechaniczne, elektryczne czy jakie tam.... sygnalizacja świetlna czy kształtowa....
3. i dopiero wtedy, jak masz te wszystkie informacje zebrane do kupy możnaby się wząć za numerowanie rozjazdów i ustalanie ich położeń zasadniczych, ustawianie semaforów, wyznaczanie dozwolonych przebiegów.
4. a na koniec można się zacząć zastanawiać jakie przełączniki wybrać, jak podłączyć kabelki i te wszystkie pierdoły, które składają się na pulpit sterujący całością.
Myślenie typu - mam semafor czerwono-zielony i dobuduję do niego resztę prowadzi wprost do nikąd
nie zaczynam od d.. strony czyli od pulpitu tylko chce sie zorientowac poglądowo aby później nie miał nieprzyjemnych niespodzianek, że coś przeoczyłem - w tym sensie

planów mam kilka ale legły w gruzach od momentu przejścia z U-rurek na modelowe

Masz rację najpierw odpowiem sobie na pytanie jak ma wyglądać infrastruktura:

Będzie na niej na pewno odcinek szybkiego ruchu, lokomotywownia, jeden sporawy peron - stacja z torami bocznymi, kilka bocznic i reszta pewnie wyjdzie w praniu oczywiście wszsytko epoka IV-V

popatrze w poradniakch układy torów i zaadoptuje do swojego kształtu makiety i dam do oceny

posterunek odgałęźny ,bocznicowy, niewielką stację - mijankę, stację z torami bocznymi, z rampą, placem - możesz pokazać foto-przykałdy
STTM
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: miki »

Czyli zaczynasz od tzw. d.... strony.
1.zdecyduj co chcesz zrobić - posterunek odgałęźny ,bocznicowy, niewielką stację - mijankę, stację z torami bocznymi, z rampą, placem czy czymś tam jeszcze.....jaką funkcję ma pełnić? - oto pierwsze pytanie do postawienia sobie!!
2.znajdź schemat torowy istniejącej stacji (to taki test na słomiany ogień) ewentualnie - opierając się na przepisach - zaprojektuj coś i poproś fachowców ( sa tu tacy ) żeby poprawili błędy (bo będą). Zdecyduj się na rodzaj usrk - zcentralizowane i te pe, mechaniczne, elektryczne czy jakie tam.... sygnalizacja świetlna czy kształtowa....
3. i dopiero wtedy, jak masz te wszystkie informacje zebrane do kupy możnaby się wząć za numerowanie rozjazdów i ustalanie ich położeń zasadniczych, ustawianie semaforów, wyznaczanie dozwolonych przebiegów.
4. a na koniec można się zacząć zastanawiać jakie przełączniki wybrać, jak podłączyć kabelki i te wszystkie pierdoły, które składają się na pulpit sterujący całością.
Myślenie typu - mam semafor czerwono-zielony i dobuduję do niego resztę prowadzi wprost do nikąd
Awatar użytkownika
STAMiNA
Posty: 45
Rejestracja: 02 lip 2006, 21:16
Lokalizacja: Dęblin, Warszawa
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: STAMiNA »

WM-MODEL pisze:
STAMiNA pisze:No coż najpierw zapoznam sie dokładnie z zasadmi ruchu kolejowego[/i] (http://pl.wikipedia.org/wiki/Semafor_%2 ... iekawostki)
Wiesz co, daj sobie spokój z tą wikipedią, tam jest tyle "skrótów myślowych"...
Lepiej zajrzyj tu: http://www.przepisowa.prv.pl/

Władek
włąsnie przeglądam link znalazłem na wikipedii :mrgreen:
STTM
Awatar użytkownika
WM-MODEL
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 06:22
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: WM-MODEL »

STAMiNA pisze:No coż najpierw zapoznam sie dokładnie z zasadmi ruchu kolejowego[/i] (http://pl.wikipedia.org/wiki/Semafor_%2 ... iekawostki)
Wiesz co, daj sobie spokój z tą wikipedią, tam jest tyle "skrótów myślowych"...
Lepiej zajrzyj tu: http://www.przepisowa.prv.pl/

Władek
Awatar użytkownika
WM-MODEL
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 06:22
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: WM-MODEL »

miki pisze:Władek, jak zawsze mieszasz :mrgreen: Użyłem skrótu myślowego
Nie mieszam, a uściślam.
Noooo, faktycznie skrót myślowy Obrazek
Po tych Twoich skrótach to niektórzy ino mętlik będa mieli :roll:

Władek
Ostatnio zmieniony 27 sie 2006, 15:51 przez WM-MODEL, łącznie zmieniany 2 razy.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: miki »

Powtórzę się
Apel do kol. STAMINA - projekt, plan, schemat, założenia, cokolwiek - na stół. Bez tego to tylko bezużyteczne strzępienie jęzora
. Co to ma być? Ile torów, jakie, po co (do czego)??? Startujmy od zera a nie od przymierzania starego grata bo może się przydać....to jak kupować samochód żeby pasował do znalezionej na strychu opony
P.S. Z wikipedii to niewiele się dowiesz
Ostatnio zmieniony 27 sie 2006, 15:47 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
STAMiNA
Posty: 45
Rejestracja: 02 lip 2006, 21:16
Lokalizacja: Dęblin, Warszawa
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: STAMiNA »

miki pisze:
Jeżeli jakiś tam realizm - to należało by zapoznać się z odpowiednimi przepisami itp skopiować sekwencję wydarzeń i spróbowac jakoś przetłumaczyć na pulpit.

Najprostszym rozwiązaniem - powtarzam - jest oddzielenie obwodu sterowania "semaforami" od sterowania rozjazdami. Ustawiasz położenie rozjazdów a potem dobierasz sygnały na semaforach.
Tak właśnie muszę zrobić bo w zasadzie tylko myślałem o 2-LED'owym semaforze (czerwone zielone :mrgreen: ) i zostałem uświadomiony przez znajomego, że jednak warto zastosowac zasady ruchu kolejowego odnośnie semaforów i nie tylko

Będe starał sie odwzorowac maksymalnie realizm na makiecie jak sie tylko da

Robie wszystko analogowo


No właśnie - ustawiam zwrotnice a później ręcznie semafor - tak myślałęm na początku za nim zacząłęm mieć wątpliwości.

No coż najpierw zapoznam sie dokładnie z zasadmi ruchu kolejowego
(http://pl.wikipedia.org/wiki/Semafor_%2 ... iekawostki)

Hmm
mam stary pentuim 166Mhz, 16MB RAM - stoi na strychu i sie kurzy - mozna by go zaprzęgnąć do pracy przy makiecie albo zrobić to wszystko na pojedyńczym procesorze

sam nie wiem - dużo planów przede mną
Ostatnio zmieniony 27 sie 2006, 15:45 przez STAMiNA, łącznie zmieniany 1 raz.
STTM
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: miki »

sygnał na semaforze ZAWSZE ma coś wspólnego z położeniem rozjazdów
Władek, jak zawsze mieszasz :mrgreen: Użyłem skrótu myślowego - jak jeden wiceminister - chodziło mi o sytuację, gdy semafor wjazdowy i rozjazd za nim jest odpalany z jednego przełącznika. A teraz wyobraźmy sobie, że używamy tego rozjazdu do manewrów z wykorzystaniem toru głównego zasadniczego i co mamy na semaforze - dyskotekę(ew pląsawicę ramion) - o to biegało.
A że najprostsze jest najlepsze - "sie wie" :mrgreen:

Apel do kol. STAMINA - projekt, plan, założenia, cokolwiek - na stół. Bez tego to tylko bezużyteczne strzępienie jęzora
Ostatnio zmieniony 27 sie 2006, 15:43 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
WM-MODEL
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 06:22
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: WM-MODEL »

miki pisze:Sygnał podany na semaforze tylko czasami ma coś wspólnego z położeniem rozjazdu.
Jeśli chodzi sygnalizację na stacji kolejowej, sygnał na semaforze ZAWSZE ma coś wspólnego z położeniem rozjazdów :mrgreen:
Piszę że o stację, bo sygnalizacja semaforowa jest sygnalizacją prędkościową, tzn. semafor ZAWSZE pokazuje dozwoloną prędkość na osłanianym odcinku z jaką należy jechać do następnego semafora. Oprócz tego informuje, jaki sygnał ma następny semafor.
A rodzaje semaforów, tj. ilość komór świetlnych czy ilość i zależność ramion przy kształtowych oraz podawane przez nie sygnały określa miejsce ich zabudowania, tory główne, dodatkowe, bocznice, itp...

A co ma wspólnego sygnał semafora z rozjazdem? Ano to, że niewłaściwe ustawienie rozjazdu, nawet nie rozjazdu ale CAŁEJ drogi przebiegu w danym kierunku, nie pozwala na podanie przez semafor sygnału do jazdy czy zezwolenia na manewry.
miki pisze:Najprostszym rozwiązaniem - powtarzam - jest oddzielenie obwodu sterowania "semaforami" od sterowania rozjazdami. Ustawiasz położenie rozjazdów a potem dobierasz sygnały na semaforach.
Nie tyle najprostszym co normalnym ;)
Potem można to powiązać jakąś automatyką.

Ale prawdziwą zabawę dają manewry, że tak napiszę, osobiste :mrgreen: To jest to.

Władek
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: miki »

Temat rzeka - najprościej wychodzi podłączyć wszystko do komputera, co razi niektórych purystów. Sygnał podany na semaforze tylko czasami ma coś wspólnego z położeniem rozjazdu.
a co nie da sie czy to niepraktyczne??
da się itd.....ale bez zdefiniowania pewnych założeń po co?
Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
1. Fundamentalne - na ile to wszystko ma przypominać prawdziwą kolej - jakiś tam realizm czy migająca światełkami zabawka??
Jeżeli zabawka, to w zasadzie można popodłączać wszystko dowolnie - manewrujesz po stacji a sprzężone z rozjazdami semafory wjazdowe migają sobie jak na rozhulantynie - ok, ale moja skromna wiedza w te rejony nie sięga.
Jeżeli jakiś tam realizm - to należało by zapoznać się z odpowiednimi przepisami itp skopiować sekwencję wydarzeń i spróbowac jakoś przetłumaczyć na pulpit. Najprostszym rozwiązaniem - powtarzam - jest oddzielenie obwodu sterowania "semaforami" od sterowania rozjazdami. Ustawiasz położenie rozjazdów a potem dobierasz sygnały na semaforach.
Awatar użytkownika
STAMiNA
Posty: 45
Rejestracja: 02 lip 2006, 21:16
Lokalizacja: Dęblin, Warszawa
Kontakt:

Re: Zasilanie na makiecie - pulpity sterowania

Post autor: STAMiNA »

miki pisze:
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale czy chciałbyś jedną wajchą sterować sygnałem na semaforze i położeniem rozjazdu? To kompletna pomyłka
dokładnie tak - a co nie da sie czy to niepraktyczne??

jak najlepiej to zrobić aby sterowac semaforami??
STTM
Zablokowany

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości