Makieta Hasselbach

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MATT
Posty: 159
Rejestracja: 04 maja 2006, 19:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: MATT »

Jeśli budujesz makietę od podstaw to proponuje ci budowę napedów podmakietowych. Ja już nie mogę tego zmieniać ponieważ za bardzo by to ingerowało w budowlę. Ale jestem z nich zadowolony. Mam sterowanie cyfrowe i napedy są podłączone do dekoderów firmy RUBIKUS działają bezproblemowo. Myslałem kiedyś o wymianie ale niestety nie bardzo to wyszło...
Awatar użytkownika
BarTTmań
Posty: 585
Rejestracja: 03 paź 2008, 22:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: BarTTmań »

Cześć, witam ponownie.
Mam pytanko. Ponieważ obaj budujemy makiety na rurkach (w całości lub częściowo) chcę spytać, czy stosujesz do zwrotnic wyłącznie napędy BTTB, czy też próbowałeś innych (Conrad, Tillig, etc.) ?
Widzę, że montujesz je od góry, na torowisku. Ja zastosowałem montaż podmakietowy (z wykorzystaniem kompletów 07960), ale nie jestem do końca zadowolony. Napędy czasem zawodzą i iglice albo nie są dociskane zbyt mocno, albo w ogóle się blokują.

Czy masz może jakieś obserwacje z innymi napędami ?

Pozdrawiam serdecznie,
Bartek.
Awatar użytkownika
MATT
Posty: 159
Rejestracja: 04 maja 2006, 19:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: MATT »

Jeżdże w dwie strony, nie wiem czemu tak sądzisz ? Diody zastosowałem po to żeby był możliwy przejazd ze stron przeciwnych do semafora bez zatrzymywania się. W kierunkach zgodnych z semaforami działa odcinek izolowany...
Awatar użytkownika
BarTTmań
Posty: 585
Rejestracja: 03 paź 2008, 22:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: BarTTmań »

Czy jeździsz na makiecie tylko w jedną stronę, że akurat na peronach dałeś te diody ?
Awatar użytkownika
BarTTmań
Posty: 585
Rejestracja: 03 paź 2008, 22:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: BarTTmań »

Potraktowałem te kostki jednak delikatnie szarym akrylem Nocha, bo - jak dla mnie - za bardzo się świeciły.
Awatar użytkownika
MATT
Posty: 159
Rejestracja: 04 maja 2006, 19:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: MATT »

Jak najbardziej też sie nad tym zastanawiam..
Awatar użytkownika
BarTTmań
Posty: 585
Rejestracja: 03 paź 2008, 22:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: BarTTmań »

Dzięki! Myślę z tego zrobić chodniki między-torowe (pojedyncza płytka).
Awatar użytkownika
MATT
Posty: 159
Rejestracja: 04 maja 2006, 19:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: MATT »

Kostka też Auhagen. Na peronie przy dworcu to bruk 41206 natomiast na peronie drugim płyty chodnikowe 52221 :>
Awatar użytkownika
BarTTmań
Posty: 585
Rejestracja: 03 paź 2008, 22:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: BarTTmań »

Tak, znam problem. Ja też lutuję tory i wprowadzam dodatkowe zasilania co ok. 30 cm.

Czy mógłbyś powiedzieć jakiego producenta ta kostka brukowa na nowych peronach (i jaki symbol) ?

Bo boczki, to rozumiem Auhagen ?

Pozdrawiam,
Bartek :)
Awatar użytkownika
MATT
Posty: 159
Rejestracja: 04 maja 2006, 19:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: MATT »

Dzięki za uznanie rurek ;) Ja też jakbym zaczynał budowę to oczywiście na modelowych to nie podlega dyskusji. Przerwy w zasilaniu rozwiązałem tak, że stworzyłem sekcjonowanie zasilania czyli w kilku miejscach jest podłączone zasilanie do torów. Pomaga to na utrzymanie napięcia na całej długości linii. Najgorsze jest jednk nie aspekt elektryczny, a czyszczenie torów. Po pewnym czasie śniedzieją, a jak widzicie mam trakcje. Jest to trochę pracochłonne zanim przygotuje sie torowisko. Nowsze loki lepiej radzą sobie z prblemem "brudnych szyn" niestety nie można tego powiedzieć o starszych BTTB...
FASLER
Posty: 323
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:38
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: FASLER »

Ja osobiście również buduję makietę na rurkach, staram się dobierać takie aby nie mieć w przyszłości problemów ponadto na łączeniach tory są lutowane, jednak odrobinę żałuję że zacząłem robić na rurkach a nie na modelowych choćby z uwagi na sam wygląd samego torowiska nie mówiąc już o rozjazdach.
Koledze jednak bardzo gratuluję udanej makiety, moim zdaniem to kawał dobrej roboty :D

Pozdrawiam
ŁukaszTT
Posty: 201
Rejestracja: 16 sie 2009, 02:40
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: ŁukaszTT »

Jak na rurki to masz b. dobrej jakości... gdybyś zobaczył moje to byś się przestraszył :oops:

Na twoim miejscu również bym nie wymieniał, ale na swoim... właśnie to (b. powoli) robię :D

Poza tym gratuluję pięknej makiety, widać, że przykładasz dużo uwagi do detali, to się ceni. 8) Jedyne co mi się nie podoba to duża ilość klejowych glutów na budynkach i innych tego typu obiektach...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MATT
Posty: 159
Rejestracja: 04 maja 2006, 19:38
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: MATT »

BarTTman pisze:Oglądam i oglądam, bo moja makieta też w głównej mierze na rurkach...
Ja już raczej nie mogę wymienić torowiska na modelowe, choć bardzo bym chciał. Nie wyobrażam sobie tych przeróbek. Lepiej byłoby zbudować na nowo, ale to nie ma sensu. A z drugiej strony ja nie jestem takim zagorzałym przeciwnikiem rurek. Pociągi wcale gorzej nie jeżdżą. Zwłaszcza wagony sterownicze zachowują się fantastycznie. Nic dodać nic ująć.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2010, 08:42 przez MATT, łącznie zmieniany 1 raz.
raptor.61
Posty: 22
Rejestracja: 08 wrz 2009, 08:10
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: raptor.61 »

MATT pisze:Trafiłem ostatnio na fajną latarnie naszej rodzimej produkcji. Może część z Was już takowe posiada
Wracając jeszcze raz do lampek, to też mam problem z załadowaniem fotek. W pierwszym poście miały być dwie, a weszła tylko jedna. Może teraz uda się załadować drugą. Lampy
w dzień.
Obrazek
Foto
Ostatnio zmieniony 17 lut 2010, 08:41 przez raptor.61, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BarTTmań
Posty: 585
Rejestracja: 03 paź 2008, 22:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Makieta Hasselbach

Post autor: BarTTmań »

Oglądam i oglądam, bo moja makieta też w głównej mierze na rurkach...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość