EP09, Husarz - producent?? 🤔

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: NemoTT »

Informacyjnie, bo sądzę, że to ciekawe. Dzięki uprzejmości Kamila i MaTu, wiem od Nich, że nie są autorami pokazywanych przeze mnie na zdjęciach EP09 i Husarza. 🙂 Zatem szukam dalej autora. 🤔
Awatar użytkownika
dejww
Posty: 252
Rejestracja: 25 cze 2013, 11:19
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: dejww »

brovarek pisze: 28 gru 2023, 11:38Poczytaj sobie wcześniejsze posty w takich tematach jak sytuacja TT w PL.
Maćku i uważam, że to jest sedno tego jak się ma TT w Polsce. Mam identyczne zdanie. Dławienie rynku TT jest celowe aby był zbyt H0. Dlatego jest jak jest i trzeba się cieszyć, że dzięki obecnej technice nasza skala jest modelarstwem a nie tylko zbieractwem. Dobrze, że mamy wśród nas osoby które robią kalki, wypusty 3D, wypusty z blaszek a nawet gotowe modele itd. Mnie (podejrzewam, że nie tylko) blokuje brak czasu i dlatego dużo osób czeka na gotowy model. Obecnie jeżeli chodzi o lokomotywy to szacun dla osób, które podejmują się budowy czy przemalowywania oraz dla MTB. W ostatnim czasie dosyć tego przybyło w barwach PKP. Moim marzeniem na obecną chwile jest zejść do moich czeluści i skończyć to co zacząłem rok temu. Zazdroszczę ludziom, którzy mają czas ;) ;) ;)
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: NemoTT »

wlodar pisze: 28 gru 2023, 12:35
NemoTT pisze: 28 gru 2023, 11:42 ze smutkiem obserwuję czym zajmują się obecnie młodzi ludzie, niewielu ma w ogóle hobby
Ja bym powiedział, że 90% społeczeństwa nie ma żadnego hobby, ani zainteresowań niezwiązanych z życiem codziennym.
Ja też na chwilę odejdę od tematu...
I jeszcze można usłyszeć, że kolejka to dziecinada, chłopie ile ty masz lat, itd, itp. Mówią to te zapracowane osoby, które gapią się pół dnia w smartfon. Ale... Ech 😕 Róbmy swoje! 👍
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: NemoTT »

wlodar pisze: 28 gru 2023, 11:11
NemoTT pisze: 28 gru 2023, 08:50
Wlodar Twój głos to opinia absolutnie wiążąca
Łał :lol: :lol: :lol:

Przykładowo Czesi kupują więcej modeli to mają większą ofertę.
A czy nie jest trochę tak (rzędu kilkunastu procent?), że na rynku czeskim bardzo dużo kupują Polacy, bo taniej, a producent z suchych analiz wie, że to Czesi tak dużo kupują TT? 🤔
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 987
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: wlodar »

NemoTT pisze: 28 gru 2023, 11:42 ze smutkiem obserwuję czym zajmują się obecnie młodzi ludzie, niewielu ma w ogóle hobby
Ja bym powiedział, że 90% społeczeństwa nie ma żadnego hobby, ani zainteresowań niezwiązanych z życiem codziennym. Znam wielu, którzy jak nadchodzi np. majówka z przerażeniem myślą co tu robić przez te wolne dni. Dla takich ludzi emerytura to tragedia. Mój wujek kiedyś, gdy zobaczył moją makietę spojrzał jak na zboczeńca i zapytał z niedowierzaniem: chciało ci się? :lol: Sam większość czasu spędza gapiąc się w telewizor. Na ostatnim Festiwalu Komiksu w Łodzi jedna pani chyba pierwszy raz zobaczyła tzw. cosplayów, bo skomentowała że trzeba mieć coś z głową by się tak przebierać. Pewnie ją dziecko zaciągnęło na festiwal. :P Tak już jest, wychodzi więc na to, że jesteśmy elitą. :mrgreen:
No, ale odchodzimy od tematu.
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: NemoTT »

brovarek pisze: 28 gru 2023, 11:38 Poczytaj sobie wcześniejsze posty w takich tematach jak sytuacja TT w PL.
90% to Pan Andrzej z AMC który poza swoimi "ekskluzywnymi" wydaniami w PKP nie zrobił jako dystrybutor kompletnie nic dla TT, wręcz blokował wydania modeli forumowych.
Tak jak pisze Artur, ciesz się z tego co jest, a ja dopiszę albo sobie zrób.
Ciekawe czy TilligTTBahn wie jakiego ma "fajnego i profesjonalnego" przedstawiciela na Polskę?... 🥴
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: NemoTT »

wlodar pisze: 28 gru 2023, 11:11
NemoTT pisze: 28 gru 2023, 08:50
W Polsce nie jest to hobby specjalnie popularne. Ja poza tzw. środowiskiem (chłopaki z ŁKMK, fora modelarskie itp.) nie znam nikogo kto by się interesował KOLEJKĄ ELEKTRYCZNĄ.
Nie mam 18 lat, więc mogę sobie pozwolić na taki komentarz, iż ze smutkiem obserwuję czym zajmują się obecnie młodzi ludzie, niewielu ma w ogóle hobby, a często jeżeli ma, to jest ono związane ze smartfonikiem... Tak kapitalne hobby jak modelarstwo kolejowe to absolutnie underground. Dlaczego? To pewnie pytanie do socjologa i psychologa. A może do marketingu? Ale smutne jest to. Oczywiście to moja subiektywna opinia. 😉
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 865
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: brovarek »

Poczytaj sobie wcześniejsze posty w takich tematach jak sytuacja TT w PL.
90% to Pan Andrzej z AMC który poza swoimi "ekskluzywnymi" wydaniami w PKP nie zrobił jako dystrybutor kompletnie nic dla TT, wręcz blokował wydania modeli forumowych. Niestety nie mieliśmy szczęścia do przedstawicieli producentów. Nie mieliśmy dystrybutora który tak jak w HO SM42 zainwestowałby w formę PKP.
Od początku działało wygaszanie popytu.
Dzięki temu wielu z nas nauczyło się jak robić sobie samemu modele, albo cieszyć się tym co jest.
Tak jak pisze Artur, ciesz się z tego co jest, a ja dopiszę albo sobie zrób.
Patrząc na ilość inicjatyw budujących modele z blach, wydruków itd, TT ma się dobrze. Czego na szczęście nie widzą firmy takie jak Tillig i jej hamulcowy w PL Pan Andrzej, a przynajmniej nie mogą tego blokować (trochę przez ceny niezbędnych akcesoriów)
Dzisiaj szansę na wydanie modelu PKP przez dużą firmę (nie "pisanki") są tak małe, że szkoda czasu na gadanie, całe lata lansowania tezy przez "decydentów" , że TT jest niszowa zrobiły swoje.
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 987
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: wlodar »

NemoTT pisze: 28 gru 2023, 08:50
Wlodar Twój głos to opinia absolutnie wiążąca
Łał :lol: :lol: :lol:

Odnośnie TT, jeśli chodzi o PKP, to akurat wcale nie jest tak źle w porównaniu z np. N, o innych skalach nie wspominając (oczywiście poza H0, ale tu w ogóle nie ma porównania). Sądzę, że rzecz w tym, że TT jest popularna głównie w Europie środkowej i wschodniej. Na Zachodzie (Europa zachodnia i Ameryka) dominuje H0, zaraz po tym N, ewentualnie skale duże (0, I, a w ogrodach G). TT jeśli istnieje to marginalnie. Rozmawiałem z Niemcem z dawnych zachodnich Niemiec, który ma sporo H0 Märklina i był bardzo zdziwiony gdy wspomniałem że zbieram TT. Był przekonany, że ta wielkość odeszła w niebyt wraz z upadkiem NRD. Mechanizm jest prosty: popyt nakręca podaż. Przykładowo Czesi kupują więcej modeli to mają większą ofertę. W Polsce nie jest to hobby specjalnie popularne. Ja poza tzw. środowiskiem (chłopaki z ŁKMK, fora modelarskie itp.) nie znam nikogo kto by się interesował KOLEJKĄ ELEKTRYCZNĄ.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2023, 11:21 przez wlodar, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: NemoTT »

ArturSchŁ pisze: 28 gru 2023, 09:56Zejdźmy na ziemię, rynek TT w PL jest trudny. Należy się cieszyć z tego co jest.
Artur absolutna zgoda. Ale ja szczerze mówiąc nie rozumiem tej sytuacji w TT. Wiele lat temu zaczynając przygodę z modelarstwie kolejowym w H0 zostałem sprowadzony na ziemię przez... powierzchnię. Przez brak odpowiedniej ilości placu, jak u nas mówią. I tak mi się wydaje, że naprawdę najbardziej "ludzką" 😉 skalą jest TT. Dla różnych nacji żeby było jasne. Dlatego nie pojmuję tego, iż w H0 jest WSZYSTKO, a w TT tak mało. 🤔
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10307
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: ArturSchŁ »

NemoTT pisze: 27 gru 2023, 23:04Jak to możliwe?
Jako producent lub sklep masz do wyboru opcje:
- wykonanie nowej formy, ze wszystkimi detalami w pełnej zgodności z rzeczywistością (za Kilo EUR), lub
- zrobić przemalowankę z tego co jest, szybko i tanio,
co byś wybrał, pamiętając, ze w TT jak zejdzie >10 szt to dużo ?

Zejdźmy na ziemię, rynek TT w PL jest trudny. Należy się cieszyć z tego co jest.
Zacytuję Kryśka Sz. z FB : wszyscy by chcieli bym robił model ze wszystkimi bajerami za 100-200 PLN gdy sam wkład materiałów jest >500 !
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: NemoTT »

wlodar pisze: 28 gru 2023, 08:16 A to już zależy jakie kto ma oczekiwania od modeli, na co zwraca uwagę itd. Ja staram się w ogóle nie kupować fikcji, aczkolwiek parę wyjątków z pewnością się u mnie znajdzie. Moim zdaniem, odkąd jest w sprzedaży poprawny model Tilliga (mam na myśli ogólny wygląd, bo czy WSZYSTKIE detale, typu izolatory na dachu itp. się zgadzają z tym co jeździ w Polsce nigdy nie analizowałem) modelem Piko w ogóle nie zawracałbym sobie głowy. No chyba, że możesz go kupić "za grosze" i nie zależy ci na jakiejś szczególnej zgodności z oryginałem (byle choć trochę wyglądało podobnie). Mam Husarza tilligowego i uważam, że jest bardzo fajnie zrobiony, w związku z tym pikowski bym w ogóle sobie odpuścił. Dzisiaj zapłacisz wiecej, jutro w ogóle nie będziesz o tym pamiętał, a lepszy model ci zostanie na półce.
Wlodar Twój głos to opinia absolutnie wiążąca i bardzo za nią dziękuję. Ja też uważam, że w odwzorowanych modelach nie powinno być fikcji. Pytam, bo mam okazję za małą kwotę kupić model PIKO, ale tak jak napisałeś: lepszy droższy Tilligowy, bo prawidłowo zrobiony, a o kwocie za kilka lat człowiek nie będzie pamiętał. 🙂
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 987
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: wlodar »

A to już zależy jakie kto ma oczekiwania od modeli, na co zwraca uwagę itd. Ja staram się w ogóle nie kupować fikcji, aczkolwiek parę wyjątków z pewnością się u mnie znajdzie. Moim zdaniem, odkąd jest w sprzedaży poprawny model Tilliga (mam na myśli ogólny wygląd, bo czy WSZYSTKIE detale, typu izolatory na dachu itp. się zgadzają z tym co jeździ w Polsce nigdy nie analizowałem) modelem Piko w ogóle nie zawracałbym sobie głowy. No chyba, że możesz go kupić "za grosze" i nie zależy ci na jakiejś szczególnej zgodności z oryginałem (byle choć trochę wyglądało podobnie). Mam Husarza tilligowego i uważam, że jest bardzo fajnie zrobiony, w związku z tym pikowski bym w ogóle sobie odpuścił. Dzisiaj zapłacisz wiecej, jutro w ogóle nie będziesz o tym pamiętał, a lepszy model ci zostanie na półce.
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 220
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: NemoTT »

wlodar pisze: 27 gru 2023, 23:36 Nie machnęli się, tylko pomalowali w barwy pekapowskie taki wariant Husarza, jaki akurat produkowali. Irytująca, aczkolwiek nagminna praktyka wśród masowych producentów.
Czy taki "błędny" PIKOwski wariant Husarza jest warty zakupu czy absolutnie nie?
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 987
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: EP09, Husarz - producent?? 🤔

Post autor: wlodar »

Nie machnęli się, tylko pomalowali w barwy pekapowskie taki wariant Husarza, jaki akurat produkowali. Irytująca, aczkolwiek nagminna praktyka wśród masowych producentów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości