SU45 MTB - jakie wrażenia?

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 224
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: NemoTT »

wlodar pisze: 18 gru 2023, 22:49 Na razie to w ogóle ze strony producenta zniknęła, ale pewnie chwilowo. Zapewne skosy kabiny poprawiają. :lol: :lol: :lol:
Od Zdenka Moravki otrzymałem informację, że jest w przygotowaniu (ale czy z poprawionymi skosami? 😉😀)
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 988
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: wlodar »

Na razie to w ogóle ze strony producenta zniknęła, ale pewnie chwilowo. Zapewne skosy kabiny poprawiają. :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 224
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: NemoTT »

Jeszcze taka informacja ze strony producenta MTB: Model jest wyposażony w ulepszony skok z łożyskami kulkowymi, zapewniający lekką i cichą pracę przy zmniejszonym zużyciu prądu.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: MonsterSale »

Adamczewski pisze: 16 gru 2023, 14:18 Czyli 067 jednak wyszła? Myślałem że producent zmienił zdanie i anulował ten numer na samym początku. Możesz napisać jakie oznaczenia są na modelach? Przydział i data rewizji?
067 wyszła i ma tylko oznaczenie przydziału, nie ma daty rewizji. Zakład Taboru Toruń.
118 ma więcej oznaczeń ale też nie ma daty rewizji: Zakład Taboru w Szczecinie,
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: JarUs »

T_Domagalski pisze: 17 gru 2023, 17:19 Model Piotra to zupełnie inna klasa. Lutowany ręcznie z blach. BEZ PRZESKALOWAŃ, zniekształceń, czy uproszczeń. Model, a nie zabawka z masowej produkcji.
Borczy pisze: 17 gru 2023, 16:26 Lokomotywa warta milion złotych bo zrobiona przez MISTRZA !!!
markom pisze: 17 gru 2023, 12:44 Proszę, fiat popełniony przez Piotra.
Dzięki !!
Obrazek

POTWIERDZAM. Kto nie widział, niech żałuje.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1897
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: T_Domagalski »

JarUs pisze: 16 gru 2023, 22:07... i model Kamila i MTB mają skopane czoła z powodu braku załamania blachy za/przed drzwiami do kabiny, co w konsekwencji determinuję dalsze modelowanie czoła lokomotywy. I wyszło jak wyszło.
OIDP, w przypadku MTB ten brak załamania blach jest konsekwencją uproszczenia, które dokonał producent. W SU45, podobnie jaki i w ST43, okienka narożne są "wypłaszczone" do linii okien bocznych. Upraszcza to ich wykonanie (np. srebrzenie ramek) i późniejszy montaż w budzie.

Model KamilaW też nie jest bez wad, ale moje subiektywne wrażenie po spojrzeniu na model jest takie, że ma on lepsze proporcje czoła niż model MTB. W rzeczywistości SU45 ma smukłe i zwężające się do góry czoło:
http://www.wgk.cal.pl/details.php?image_id=17543
Optycznie jest ono wyraźnie węższe niż czoło SU46:
http://www.wgk.cal.pl/details.php?image_id=3907
Nawet, jesli modele KamilaW są za wąskie i mają zbyt uwypuklone niektóre krzywizny, to te odstępstwa tylko dodatkowo podkreślają smukły charakter sylwetki SU45. Tymczasem modele SU45 MTB sprawiają wrażenie, jakby proporcje czoła zapożyczono wprost z "prostokątnej" SU46.

Model Piotra to zupełnie inna klasa. Lutowany ręcznie z blach. BEZ PRZESKALOWAŃ, zniekształceń, czy uproszczeń. Model, a nie zabawka z masowej produkcji.
mae
Posty: 208
Rejestracja: 12 mar 2018, 18:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: mae »

Ładny, ale jednak też ma swoje problemy - estetycznie nie jest idealnie. To porównanie myślę pokazuje, że model MTB jest przyzwoity, pomimo swoich uproszczeń i przekłamań.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2302
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: Borczy »

Lokomotywa warta milion złotych bo zrobiona przez MISTRZA !!!
markom
Posty: 733
Rejestracja: 12 sie 2008, 20:43
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: markom »

JarUs pisze: 16 gru 2023, 22:07
Jeśli dobrze pamiętam to tylko jeden Fiat był dobrze zrobiony - to Fiat śp. Piotra Wróbla.
Proszę, fiat popełniony przez Piotra.
SP 45 (1).JPG
SP 45 (4).JPG
SP 45 (6).JPG
Awatar użytkownika
Adamczewski
Posty: 494
Rejestracja: 23 lip 2007, 16:44
Lokalizacja: Pomorskie/UK
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: Adamczewski »

Może w wersji z żółtym czołem (a mam nadzieję że i taka się pojawi) to załamanie będzie bardziej widoczne dzięki kontrastowi kolorów.
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 988
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: wlodar »

Przyjrzałem się zdjęciom SP/SU45 Piko (H0) dostępnym w Sieci i wydaje mi się, że tam też ów błąd występuje (mało wyraźne załamanie blachy determinujące w wyniku nieco zbyt szerokie czoło). Pozwala to sformułować tezę, że konstruktorzy z MTB prawdopodobnie bardziej skupili się na skopiowaniu modelu Piko, niż oryginału. Prawidłowo chyba powinno być pomiędzy modelem Kamila i Piko. Najlepiej wypada wersja Andrzeja Cieślickiego (EFC-LOKO), niestety już niedostępna i w H0 (o cenie typowej dla manufaktury nie wspomnę).
Mimo wszystko model MTB wydaje się wyglądać na tyle dobrze, że i tak warto go kupić. Jak będzie śmigać ze składem na makiecie, bardzo szybko się zapomni o drobnych niedociągnięciach. Kolejna zaleta tego, że TTka jest dość mała. :P
PS: wszystkie wnioski wysnułem na podstawie zdjęć - żadnego z tych modeli w ręku nie miałem.
Awatar użytkownika
NemoTT
Posty: 224
Rejestracja: 26 paź 2023, 20:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: NemoTT »

mae pisze: 16 gru 2023, 23:09 MTB odwzorowało to załamanie natomiast zbyt delikatnie, ma nieodpowiedni kąt.
Nie ma wyraźnego załamania, ale JEST delikatne.
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 428
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: Ciora »

wlodar pisze: 16 gru 2023, 19:14 To już dwóch 😀
Trzech. bo IV ep. (szczególnie b/c) jest na kolei najpiękniejsza!!!
Maciej
mae
Posty: 208
Rejestracja: 12 mar 2018, 18:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: mae »

MTB odwzorowało to załamanie natomiast zbyt delikatnie, ma nieodpowiedni kąt.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: SU45 MTB - jakie wrażenia?

Post autor: JarUs »

s1.jpg
... i model Kamila i MTB mają skopane czoła z powodu braku załamania blachy za/przed drzwiami do kabiny, co w konsekwencji determinuję dalsze modelowanie czoła lokomotywy. I wyszło jak wyszło.
Jeśli dobrze pamiętam to tylko jeden Fiat był dobrze zrobiony - to Fiat śp. Piotra Wróbla.
A że na bezrybiu i rak ryba, to też sobie Fiata z MTB sprezentowałem. :-)
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Spalinowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość