Farby podkładowe - jakie ?

Malowanie modeli / zmywanie farb, kolory, jakie farby zmywacze itd.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: zibi33 »

brovarek pisze: 10 lis 2023, 23:46 Próbować możesz ze wszystkim, ale to Vallejo to samo zło… 🙁
Możesz rozwinąć temat ? Jestem amatorem więc nie mam takiego doświadczenia jak większość tutaj, proszę o konkrety :P
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 865
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: brovarek »

Próbować możesz ze wszystkim, ale to Vallejo to samo zło… 🙁
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: zibi33 »

Jako że sporo używam farb akrylowych Valejo Air tak też postanowiłem sprawdzić jak przystosować je do malowania plastiku tak aby się lepiej trzymały.
Do testu posłużyła stara plandeka z wagonika BTTB :D
Jeden pomalowałem bez żadnego podkładu samą farbą Valejo Air, Nie matowałem tylko umyłem przed malowaniem rozcieńczalnikiem w celu odtłuszczenia , efekt był słaby. Po naklejeniu taśmy lub Blu Tack i po oderwaniu niestety odrywa farbę.
Przy drugiej próbie po odtłuszczeniu pomalowałem Matt Acrylic Vernish i na tak przygotowany podkład nałożyłem farbę Valejo Air.
Efekt był zadowalający po próbie naklejenia taśmy czy Blu Tack farba nie odrywała się i nawet ciężko było ją zarysować skrobiąc paznokciem.
Wszystko było malowane aerografem, efekty widać na załączonych zdjęciach.
Mile widziane jakieś sugestie i komentarze.
Załączniki
Malowanie.jpg
Malowanie1.jpg
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1897
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: T_Domagalski »

Ja ostatnio przez przypadek odkryłem dosknały podkład na metal. Jest nim naturalny szelak.
Zabezpieczałem nim pozłacane ramy obrazów i stwierdziłem, że skoro tak świetnie trzyma się on warstwy pozłoty, to czemu nie modeli? No i okazało się to strzałem w "dziesiątkę". :P W stosowanych przeze mnie rozcieńczeniach daje powłokę o praktycznie zerowej grubości.
Jeszcze nie testowałem na plastikach, ale powinno też dobrze trzymać, bo szelak jest lekko elastyczny i bardzo silnie penetrujący jako roztwór w alkoholu.
Awatar użytkownika
przemcol
Posty: 432
Rejestracja: 03 gru 2008, 17:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: przemcol »

Ja na metal daję Mr.Metal Primer-r i na to podkład Mr.Surfacer. I nic przy zdjęciu maskowania nie odrywa się.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2302
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: Borczy »

... Jarek poniżej link, to ten mniejszy na podkładzie. Może już tego nie ma:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/ivat ... 16007.html
ale pewnie to będzie podobnie działało:
https://sklep.inez.net.pl/rozcienczalni ... 0-05l.html
podkład robi się taki "masny", lekko się świeci i trzyma blachy naprawdę dobrze.
Dziękuję za link :)
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 865
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: brovarek »

Ranger pisze: 30 paź 2023, 23:04 Ja Surfacerow używam do dzisiaj do matek ale jako wykończenie po podkładzie samochodowym.
Na gołą blachę mi się zupełnie nie sprawdza.
Podkłady wodne to dno. Używam tylko chemoutwardzalnych trójskladnikowych. Ogólnie ta ekologia popsuła chemię lakierniczą.
Dlatego daje utwardzacz do Surfecera, czasem też do farb Gunze, a nie do samochodowych, bo chyba pechowo trafiłem na kilka różnych ze zbyt grubym ziarnem.
Wodne do plastików są ok, na blachy odradzam, no ale pytanie było o plastikowe modele.
Do tych zresztą i tak używam Gunziaków.
Jarek poniżej link, to ten mniejszy na podkładzie. Może już tego nie ma:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/ivat ... 16007.html
ale pewnie to będzie podobnie działało:
https://sklep.inez.net.pl/rozcienczalni ... 0-05l.html
podkład robi się taki "masny", lekko się świeci i trzyma blachy naprawdę dobrze.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: Ranger »

brovarek pisze: 30 paź 2023, 10:27... tylko jeżeli działasz w TT to przy tych pojemnościach będziesz co rok wyrzucał 95% farby z opakowaniem.
Przechowywanie podkładu to nie problem. Mi leży i 5 lat. Ok. 20st i wystarczy aby nic się nie działo.
Można kupić 400ml zamiast 1l.
Gorzej jest z utwardzaczem, ten to przelany z oryginalnej puszki wytrzymuje w słoiku nie więcej niż miesiąc.

Ja Surfacerow używam do dzisiaj do matek ale jako wykończenie po podkładzie samochodowym.
Na gołą blachę mi się zupełnie nie sprawdza.

Podkłady wodne to dno. Używam tylko chemoutwardzalnych trójskladnikowych. Ogólnie ta ekologia popsuła chemię lakierniczą.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2302
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: Borczy »

brovarek pisze: 30 paź 2023, 10:27...(używam FAST z IVAT-a)...
Maciek, co to za siuwaks - Fast ? :roll:
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2391
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: womo »

Ranger pisze: 30 paź 2023, 09:28
To ja chyba nie umiem bo wszystkie podkłady modelarskie schodziły mi z taśmą maskującą z metalowych części - fototrawionych.
Bo nie opileś roboty.
Ja 10x tyle co na odtłuszczenie modelu wypijam. I nie schodzi :P :lol:

Kolega napisał, że chodzi o plastiki ...
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 865
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: brovarek »

Na temat podkładów patrzę z troszkę innej strony, samochodowy możesz sobie kupić, tylko jeżeli działasz w TT to przy tych pojemnościach będziesz co rok wyrzucał 95% farby z opakowaniem.
Jeżeli Ci nie śmierdzi kup sobie Mr.Primer Surfacer 1000 (jeżeli chcesz poprawiać powierzchnie przez szlifowanie) i 1500 jak już uznasz, że masz gotowy model. Rozcieńczaj je mocno dedykowanym rozcieńczalnikiem.
Jak będziesz chciał mieć mocniejszy podkład, np na blaszki itd, to kup sobie małe opakowanie utwardzacza do farb dwuskładnikowych (używam FAST z IVAT-a). Dodajesz go 10-15%.

Z innej beczki mam takie wrażenie, że podkłady "przed ekologiczne", czyli stare technologie były jakby lepsze.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: Ranger »

womo pisze: 30 paź 2023, 08:46Wszystkie są dobre jaki umiesz nimi pracować.
To ja chyba nie umiem bo wszystkie podkłady modelarskie schodziły mi z taśmą maskującą z metalowych części - fototrawionych.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2391
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: womo »

Wszystkie są dobre jaki umiesz nimi pracować.
Ogólnie akryle wodne szybko zapychają dysze- na rozpuszczalnikach nie tak szybko. Przede wszystkim dobre odtłuszczenie modelu przed malowaniem.
Reszta to kwestia gustu i zboczeń do których człowiek się przyzwyczaja :lol:
Ja używał vallejo. Nie śmierdzą ale co chwila trzeba płukać aero bo to akryle ...
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: zibi33 »

Borczy pisze: 29 paź 2023, 16:46 Co chcesz malować? Jaką masz dyszę w aerografie? Czy nie przeszkadza Ci zapach farb? Czy próbowałeś kiedyś malować z puszki?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie.
1 - modele plastikowe
2 - aerogeaf różne dysze
3 - zapach to nie problem, mam stanowisko z wyciągiem.
4 - tak oczywiście próbowałem.

Nie brałem pod uwagę takich zapytań, proszę tylko o informację co jest najlepsze jako podkład na modele plastikowe.
Taki który dobrze się trzyma powierzchni i na który łatwo nałożyć farbę.

W sumie to Ranger już odpowiedział na moje pytanie, ale temat jest otwarty może ktoś ma inne doświadczenia.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Farby podkładowe - jakie ?

Post autor: Ranger »

Scio pisze: 29 paź 2023, 18:28Można do nich dodawać retardery, żeby powierzchnia była gładka, czy tylko więcej rozcieńczalnika?
Więcej rozcieńczalnika wystarczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Malowanie / zmywanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość