Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Na tym zdjęciu widać jak w oryginale wyglądał peron przy budynku dworca:

GO_Peron.jpg

Przy samym budynku płytki chodnikowe były 35x35, a im dalej od budynku przechodzą w 50x50 po obu stronach. Oczywiście miejsca w których to się dzieje też starałem się odwzorować na podstawie posiadanych zdjęć. Ilość rzędów płytek też się zgadza co raczej oczywiste by zachować skalową jego szerokość jak było w rzeczywistości.

DSC_00081.jpg
źródło zdjęcia (nie moje): https://mapio.net/pic/p-34746741/ <zdjęcia raczej po roku 2010>


Oczywiście w końcu lat 80-tych nie było widocznego ogrodzenia odgradzającego peron od toru przy nim. Postawiono go po roku 2000 gdy Gołąb zlikwidowano jako stację i gdy funkcjonował on w dawnej lokalizacji jako przystanek osobowy. Peronem roboczym był wówczas peron wyspowy zlokalizowany pomiędzy torami głównymi zasadniczymi, a wejście na niego wykonano w poziomie torów bliżej budynku dworca.

Kiedyś peron wyspowy był dłuższy z wejściem usytuowanym też w poziomie torów, ale w okolicy toalety, na końcu peronu nr 1 (od południa), co będę chciał pokazać na dioramie.
Jarosław Franczyk
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Domiss pisze: 14 mar 2023, 21:29 Jak piszesz posta, to pod spodem masz zakładkę Opcje i obok _Załączniki_ - tam możesz dodać pliki ze zdjęciami, a następnie wstawić w tekst posta. Maksymalny rozmiar to 3 MiB (zgodnie z opisem, po ostatniej zmianie silnika forum nie używałem).
Dzięki za informację. Nie wiedziałem o tej możliwości. Pozdrawiam.

Poniżej kilka 'obrazków' z prac nad tą dioramą.

Podstawa z wstępnie ukształtowanym terenem i wykonanym peronem. Peron wykonany jest w zasadzie "co do płytki chodnikowej". Część peronu zbudowana była z płytki chodnikowej 50x50 a część z 35x35. Analizując zdjęcia z internetu starałem się to wykonać jak było w oryginale. Użyłem płytek ciętych laserem firmy A&S:

20220311_140431.jpg
20220311_140554.jpg
Płytki wstępnie pomalowałem farbami olejnymi HUMBROL, ale docelowo będą jeszcze 'dopieszczane'by wyglądały na stare chodnikowe...

270044383_616311109611262_2126735549767171240_n.jpg
Tak wygląda to po przyklejeniu:

269607420_2457956134339516_3328331239693901341_n.jpg
269493496_4875486315828340_6557601154310892862_n.jpg

Na ostatnim zdjęciu widoczne jest to, że poziom peronu był wyżej niż poziom ulicy przed dworcem. To podwyższenie zrealizowałem za pomocą styroduru. Peron wykonany jest tak, że na dodatkową sklejkę odpowiedniej grubości naklejoną na podstawę przyklejałem wspomniane kartonowe płytki. Oczywiście wysokość peronu, odległość główki szyny od górnej jego krawędzi - wszystko będzie zachowane. Podobnie schodki wejściowe na peron (były po obu stronach budynku, na który miejsce widać na zdjęciu).

Krawędź peronowa w oryginale były to płytki betonowe o szerokości 50cm więc wykonałem to z płytek chodnikowych 50x50 i pomalowałem na biało - jak było w oryginale. Widoczne z kolei krawężniki (też pomalowane na biało) będące zwieńczeniem peronu od strony budynku dworca to też cięty laserem produkt firmy A&S.

Na tą chwilę wszystko wygląda jak plac budowy.
Jarosław Franczyk
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Domiss »

Jak piszesz posta, to pod spodem masz zakładkę Opcje i obok _Załączniki_ - tam możesz dodać pliki ze zdjęciami, a następnie wstawić w tekst posta. Maksymalny rozmiar to 3 MiB (zgodnie z opisem, po ostatniej zmianie silnika forum nie używałem).
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Pytanie:

Czy jest możliwość wrzucania zdjęć bezpośrednio z forum na jakiś wasz serwer? Niestety zauważyłem, że bardzo dużo zdjęć w różnych tematach znika po jakimś czasie bo są to odnośniki do zewnętrznych serwerów i zostają tylko "dziury" w tych tematach.
Ja na ten przykład korzystam z "Fotosika" i też jest to serwer zewnętrzny.
Koledzy na forum.modelarstwo.info mają to rozwiązane lokalnie z tego co zauważyłem. Fajnie gdyby i tutaj tak się dało.
Jarosław Franczyk
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Na początek przedstawiam kilka zdjęć z lat 2006/2007. Istniał wówczas jeszcze peron nr 1, dodatkowe tory (odcięte już od torów głównych), drewniany mały budynek gospodarczy i.... toaleta stacyjna. Tak to wówczas wyglądało:

Budynek stacyjny widziany od strony ulicy:

Obrazek

Budynek stacyjny i peron nr 1 widziany z peronu nr 2:

Obrazek

Budynek stacyjny od strony torów:

Obrazek

Dwa widoczki od ulicy --- w stronę LUBLINA:

Obrazek

....i w stronę DĘBLINA:

Obrazek

Nieistniejąca toaleta stacyjna:

Obrazek

Nieistniejący drewniany budynek gospodarczy:

Obrazek

Pomnik upamiętniający akcję Batalionów Chłopskich (wysadzenie pociągu Niemców podczas II wojny Światowej):

Obrazek

Obrazek
Jarosław Franczyk
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Witam.
W tym temacie zamieszczał będę zdjęcia z budowy dioramy fragmentu stacji kolejowej GOŁĄB. Stacja obecnie nie istnieje, została zlikwidowana chyba jakoś po roku 2000. Obecnie jest to /nowoczesny/ przystanek osobowy, przesunięty nieco od dawnej lokalizacji na północ.

Na dioramie chcę odtworzyć budynek stacyjny i jego najbliższe otoczenie wraz z kompletnym peronem nr 1 o długości ok. 100m i leżącym przy nim torem, a także znajdujące się na tym peronie budynki towarzyszące (które w zasadzie kiedyś tam były). Całość zamknie się na powierzchni o wymiarach 90 x 25cm i w założeniu trafi do prywatnej gabloty jako nieruchoma diorama. W ten sposób chcę chociaż w modelu upamiętnić to, co jeszcze pamiętam z tamtej stacji.

Motywacją do budowy tej dioramy stał się dostępny model budynku stacji Gołąb firmy Extra Model w skali 1:120 i sentyment, który mam do tej stacji. Budynek stoi do dzisiaj i jest budynkiem mieszkalnym. Niestety wspomniany model budynku jest bardzo ubogi więc wymaga trochę zabiegów by nadać mu chociaż nieco większej szczegółowości, co postaram się uczynić.

Oto ten model - jego okładka:

Obrazek

...a oto fragment, który chcę zamodelować:

Obrazek

Jest to zrzut z geoportalu - z około 2010 roku. Widać na nim nieistniejący obecnie peron nr 1, budynek stacyjny i niewiele więcej (budynek gospodarczy większy - stoi do dziś). Na szczęście dysponuję archiwalnymi fotografiami mojego autorstwa z roku 2006 gdzie jeszcze było widać nieistniejący budynek toalety i dodatkowy klimatyczny drewniany (mniejszy od widocznego na zdjęciu z geoportalu) budynek gospodarczy na peronie nr 1.

Do tego tematu będę się starał podejść jak najbardziej szczegółowo w aspekcie oddania detali, terenu, a także roślinności. Postaram się wykonać tą dioramę by przedstawiała wspomnianą stację na koniec lat 80-tych XX w. Nie obejdzie się także bez tzw. "pomiarów własnych z gruntu". Niestety jestem detalistą w tym temacie :) i nie bardzo "łykam" kompromisy. Ciężko jest wykonać coś, czego w zasadzie już nie ma i wiele rzeczy trzeba kalkulować ze zdjęć i wykopalisk na miejscu...

Jest to, a w zasadzie będzie, moja pierwsza praca w wielkości TT.

Pozdrawiam
Jarosław Franczyk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości