Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Ciora pisze: 04 maja 2023, 10:43 Pom.jpgJuż pisałem, że pięknie, więc nie będę się powtarzał. :P Mam pytanie: jak na pomniku odtworzyłeś jelenia i te mikroskopijne napisy na czarnej płycie?
Dzięki, ale jak się teraz przyglądam na zdjęcia modelu, to mogło być lepiej. Np. część "ścian" sześcianów z których tak jakby zrobiony jest pomnik jest - jak by to powiedzieć - pełna, a ja zrobiłem jak by dodatkowe płyty na nich. Teraz dopiero to widzę. Może w przyszłości to skoryguję.

Napisy i ten Jeleń.... no cóż.... Pomimo, że jeleń wydaje się 3D, to wydruk ze zmniejszonego zdjęcia z pomnika z cieniami. Napisy na czarnej płycie - też pomniejszone zdjęcie. Wydruk na kolorowej laserówce na papierze do drukarki i potem wycięte i naklejone na model pomnika. Potem całość podrasowałem farbkami w kolorze betonu by nie było za bardzo widać krawędzi białej kartki. Ot co.

Pozdrawiam.
Jarosław Franczyk
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 427
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Ciora »

Pom.jpg
Już pisałem, że pięknie, więc nie będę się powtarzał. :P Mam pytanie: jak na pomniku odtworzyłeś jelenia i te mikroskopijne napisy na czarnej płycie?
Maciej
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Drezyna WM15 z 'doczepą' PWM-15 w zasadzie gotowa.
Tak to się prezentuje:

P2.jpg
P3.jpg
P4.jpg
P5.jpg

....i rzut okiem z góry (porównanie widoku z Geoportalu z Dioramą):

P1.jpg

PS. Teraz zauważyłem, że nie ma przy peronie wskaźnika W4. Cóż.... trzeba będzie jeszcze to dorobić /oświetlany/.

Dziękuję za uwagę.

Pozdrawiam.
Jarosław Franczyk
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Drezynka WM15 z doczepą od GPM w trakcie montażu. Jeszcze trzeba dopieścić tu i tam i nałożyć kalkomanię. Muszę wymyśleć jeszcze i zrobić jakiś ładunek (chyba stare szyny i podkłady). Po wykonaniu trafi na dioramę GOŁĄB. cdn...

GPM_WM15.jpg
Jarosław Franczyk
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

cichonęk pisze: 04 kwie 2023, 11:32 To ja jeszcze dodam, że właśnie pewne ułomności Twojej dioramy są dla mnie zaletą. Dzisiaj większość projektów jest cięta laserem, trawiona bądź drukowana na 3d - a ja doceniam jak ktoś robi jak najwięcej elementów z ręki "w starym stylu";) - to dodaje klimatu.
Dzięki. Też mam takie przekonanie.

Dodam jeszcze, że kupuję też modele kartonowe lokomotyw i nie jestem przeciwnikiem lasera. Wiem, że dostępne są do modeli elementy cięte laserem, np. dodatkowo do kupienia: zestawy kołowe, ramy parowozowe, łebki śrub, itp... Zwykle jednak rezygnuję z tych zakupów z uwagi na dodatkowe koszty. Właśnie wówczas wykonuję sam te elementy ze standardowej wycinanki zdając sobie sprawę z możliwych różnic w jakości wykonania. Pozostaje za to w głębi jakaś niewyjaśniona satysfakcja, gdy wszystko to zrobi się z ręki.

Uważam, że jak trafi się w promocji, czy dobrej cenie model wycięty laserem (jak np. drezyna WM15, którą teraz buduję na tą dioramę), to warto go kupić. Jednak tak jak napisałem (przynajmniej ja tak mam), że większym sentymentem darzy się coś, co się od podstaw samemu "wyrzeźbiło:", a nie dostało tak trochę na tacy, jakby to powiedzieć.

Przykładem jest np. most kolejowy w Ciecierzynie, który wykonałem z kartonu z ręki w wielkości H0, albo parowóz Px48 też całkowicie z ręki w H0e. Nikt nigdzie tego nie kupi. I to jest satysfakcja, że się ma :P

Pozdrawiam.
Jarosław Franczyk
cichonęk
Posty: 485
Rejestracja: 18 gru 2006, 08:22
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: cichonęk »

To ja jeszcze dodam, że właśnie pewne ułomności Twojej dioramy są dla mnie zaletą. Dzisiaj większość projektów jest cięta laserem, trawiona bądź drukowana na 3d - a ja doceniam jak ktoś robi jak najwięcej elementów z ręki "w starym stylu";) - to dodaje klimatu.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: ArturSchŁ »

Potwierdzam, używam "od zawsze". Pierwsza wersja miała jeszcze żaróweczkę z soczewką zanim się LEDy pojawiły.
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Borczy pisze: 01 kwie 2023, 14:33 p.s drugie oczy modelarskie są jak najbardziej wskazane ( ja kupiłem w Modelmanii zestaw z wymiennymi szkłami )
Ja teraz nabyłem takie coś: na popularnym portalu aukcyjnym:

20230403_055211.jpg

Powiem krótko: Rewelacja.
Widzę na nowo.
Szkoda, że wcześniej tego nie miałem. Kilka okularów w zestawie + latarka czołówka.
Jarosław Franczyk
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2296
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Borczy »

Dzięki. Zgadzam się z tymi drzwiami, ale jak mówiłem..... początki to zawsze jakieś błędy. Wiem, że teraz wszyscy tną laserem , albo trawią z blachy. Na pewno o wiele lepiej to wówczas wygląda. Na przyszłość postaram się poprawić w tym temacie. Jak pisałem, nie miałem okularów modelarskich, a teraz wiem, że jednak ten gadżet mi się przyda. Jednak lepiej widać wówczas co się robi i jak to wychodzi., a na zdjęciach potem i tak wszystko wychodzi na wierzch. Oczy jednak nie te....
Nie wszyscy tną laserem, nie wszyscy trawią, każdy robi na miarę swojego warsztatu i budżetu. Widać ,że masz dryg do tego robiąc wszystko "z łapy".
Moduł powinien wziąć udział w jakiejś imprezie, z chęcią obejrzę na żywo ;)

p.s drugie oczy modelarskie są jak najbardziej wskazane ( ja kupiłem w Modelmanii zestaw z wymiennymi szkłami )
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Borczy pisze: 31 mar 2023, 18:14 Budynek jest naprawdę świetny, grubość blachy kompletnie nie razi, nawet pasuje ;) . Jedyne co nie do końca pasuje mi do całości to drzwi :roll: . Wydaje mi się ,że ciut za "grube".
Dzięki. Zgadzam się z tymi drzwiami, ale jak mówiłem..... początki to zawsze jakieś błędy. Wiem, że teraz wszyscy tną laserem , albo trawią z blachy. Na pewno o wiele lepiej to wówczas wygląda. Na przyszłość postaram się poprawić w tym temacie. Jak pisałem, nie miałem okularów modelarskich, a teraz wiem, że jednak ten gadżet mi się przyda. Jednak lepiej widać wówczas co się robi i jak to wychodzi., a na zdjęciach potem i tak wszystko wychodzi na wierzch. Oczy jednak nie te....
Jarosław Franczyk
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Ciora pisze: 31 mar 2023, 08:19 Co do dachu z eternitu, to fakt. Nie chciałem się czepiać, ale za „gruby”. I jeszcze pod warstwą falowaną ta brązowa/pomarańczowa warstwa kiepsko wygląda.
Według mnie (kiedyś już to pisałem) najłatwiej taką płytę eternitową wykonać z pofalowanej warstwy tektury falistej. Można dostać też tzw. „otwartą falę”, czyli tekturę 2-warstwową, gdzie nie musisz odklejać płaskiej warstwy, żeby odsłonić falę. Tylko trzeba szukać tej najmniejszej, tj. fala E lub F (mikrofala), żeby odpowiadała wysokości fali i szerokości na płycie eternitowej. Do pomocy obrazek. file.php.jpeg
Dzięki. Na pewno to poprawię swego czasu. Na razie muszę odpocząć bo mi się już ta diorama śni :lol:
Jarosław Franczyk
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2296
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Borczy »

Budynek jest naprawdę świetny, grubość blachy kompletnie nie razi, nawet pasuje ;) . Jedyne co nie do końca pasuje mi do całości to drzwi :roll: . Wydaje mi się ,że ciut za "grube".
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 427
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Ciora »

Co do dachu z eternitu, to fakt. Nie chciałem się czepiać, ale za „gruby”. I jeszcze pod warstwą falowaną ta brązowa/pomarańczowa warstwa kiepsko wygląda.
Według mnie (kiedyś już to pisałem) najłatwiej taką płytę eternitową wykonać z pofalowanej warstwy tektury falistej. Można dostać też tzw. „otwartą falę”, czyli tekturę 2-warstwową, gdzie nie musisz odklejać płaskiej warstwy, żeby odsłonić falę. Tylko trzeba szukać tej najmniejszej, tj. fala E lub F (mikrofala), żeby odpowiadała wysokości fali i szerokości na płycie eternitowej. Do pomocy obrazek.
file.php.jpeg
Maciej
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Ciora pisze: 30 mar 2023, 22:44 Godne podziwu. Wszystko przemyślane i zaplanowane no i wykonane z konsekwencją. Bo nawet drzewa na dioramie z 1984 r. są mniejsze niż te ze zdjęć z lat 2006-7; widać, ile urosły :)
Oprócz pomysłu i całości, podziwiam czas w jakim to wykonałeś. Ekspresowo.
Bardzo dziękuję. Cieszę się, że się w miarę podoba. Czas.... owszem, ale jak pisałem, miałem 2 tyg. wolnego i budynek bez wnętrz. Poza tym nic innego nie robiłem, tylko to. Taka okazja zdarza się rzadko. Wykorzystałem więc ten czas na 100%. Ale szczerze.... wykończyło mnie to. Potrzebuję przerwy :lol:
W wolnym czasie jak bateria się naładuję, dokończę drezynę WM-15 która trafi na tor.
Jest kilka rzeczy, które mi się średnio podobają - np. grubość "blachy" falistej na dachach tych szop. Płytka Auhagena, niestety grubością nie grzeszy. Myślę, że lepiej byłoby wykorzystać ją jako stempel i odbić to w blaszce miedzianej 0,1mm. Może za jakiś czas to poprawię.
Pozostanie jeszcze postawić wskaźnik W4 i dorobić jakieś tabliczki "GOŁĄB rok 1984 skala 1:120".
Pozdrawiam.
Jarosław Franczyk
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

womo pisze: 30 mar 2023, 12:53Bardzo fajna. Gratuluję.
cichonęk pisze: 30 mar 2023, 16:00Piękna diorama, dominujący materiał karton i wiele elementów robionych "z ręki" - czuć ducha starego dobrego polskiego modelarstwa - gratuluję wykonania i tempa realizacji.
Dzięki.
Jarosław Franczyk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 13 gości