Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 427
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Ciora »

Godne podziwu. Wszystko przemyślane i zaplanowane no i wykonane z konsekwencją. Bo nawet drzewa na dioramie z 1984 r. są mniejsze niż te ze zdjęć z lat 2006-7; widać, ile urosły :)
Oprócz pomysłu i całości, podziwiam czas w jakim to wykonałeś. Ekspresowo.
Maciej
cichonęk
Posty: 485
Rejestracja: 18 gru 2006, 08:22
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: cichonęk »

Piękna diorama, dominujący materiał karton i wiele elementów robionych "z ręki" - czuć ducha starego dobrego polskiego modelarstwa - gratuluję wykonania i tempa realizacji.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2385
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: womo »

Bardzo fajna. Gratuluję.
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

...i kilka fotek samej dioramki:

Od strony ulicy:

1.jpg
---
3.jpg
---
4.jpg
---
9.jpg
---
96.jpg

Od strony torów:

2.jpg
---
5.jpg
---
6.jpg
---
7.jpg
---
8.jpg
---
91.jpg
---
92.jpg
---
93.jpg
---
94.jpg
---
95.jpg

To na razie tyle. Gdy znajdę wolny czas, dokończę drezynę i ustawię na torze. Całość docelowo zostanie ustawiona w mojej gablotce "ku pamięci".

Dziękuję za uwagę.
Pozdrawiam.
Jarosław Franczyk
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Stacja GOŁĄB - Z cyklu "dawniej i dziś" (Rok 1984 w wielkości TT vs 'po roku 2000'w skali 1:1):

G1.jpg
----
G2.jpg
---
G3.jpg
---
G4.jpg
---
G5.jpg
---
G6.jpg
---
G7.jpg
---
G8.jpg
---
G9.jpg
Jarosław Franczyk
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Wojtek_Kraków pisze: 29 mar 2023, 08:57 Oj to nie mój sklep. Ja tylko projektowałem większość asortymentu 3d dla kolegi Sławka (właściciela).
Takie i inne kwietniki też.
Rozumiem, rozpędziłem się :P
W każdym razie przydatne maleństwa.
Jarosław Franczyk
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Wojtek_Kraków »

Oj to nie mój sklep. Ja tylko projektowałem większość asortymentu 3d dla kolegi Sławka (właściciela).
Takie i inne kwietniki też.
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Wojtek_Kraków pisze: 28 mar 2023, 09:48 Nie, mówię o skrzynce pocztowej że sklepu A&S.
;)
..aaa..... rozumiem. Zakupiłem jeszcze tam płytki chodnikowe, płotki i:

- kwietniki: https://modelekartonowe.eu/kwietniki-1120-p-862.html

Kwietnik.jpg
kwiet_dw.jpg

- oraz ławki: https://modelekartonowe.eu/lawka-typ02-1120-p-601.html

Lawka_AS.jpg

PS. Dwa pierwsze zdjęcia z kwietnikami pochodzą z filmu "Dzień wielkiej Ryby" (stacja Klementowice: https://motyw-kolejowy.blogspot.com/201 ... -1996.html ), a zdjęcie z ławką z Gołębia. Pamiętam, że w Gołębiu też właśnie takie kwietniki były (ale się zmyły). :P

Fajną masz kolego ofertę w sklepie, unikatową 8)
Jarosław Franczyk
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Wojtek_Kraków »

Nie, mówię o skrzynce pocztowej że sklepu A&S.
;)
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Wojtek_Kraków pisze: 28 mar 2023, 06:44 O, mój projekcik :)
Mówisz zapewne o budynku dworca Gołąb. :P Taki sam budynek jest na stacji KLEMENTOWICE (ta sama linia kilka km dalej w stronę Lublina). Wiem też, że chyba taki sam projekt jest na stacji w Życzynie (też ta sama linia tylko w innym kierunku niż Klementowice, tzn. w stronę Warszawy).

Kolega skąś czerpał te plany czy tzw. opracowanie własne było?

Pozdrawiam.
Jarosław Franczyk
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Wojtek_Kraków »

Garou pisze: 20 mar 2023, 11:10
Domiss pisze: 20 mar 2023, 09:21
Ranty rzeczywiście wydają się przewymiarowane.
Tak, wiem. To jest tzw "mój akceptowalny kompromis" z założeniem wykonywania tego z ręki z kartonu. Zapewniam jednak, że na żywca odbiór jest całkiem przyjemny, Przynajmniej dla mnie 8)
Domiss pisze: 20 mar 2023, 09:21 ... niektóre rodzaje drewna nie dają się prawie uciąć równo (skalpel idzie sam po słojach). Jeden z kolegów ciął z powodzeniem fornir (brzozowy) na gilotynie introligatorskiej - ja tego nie próbowałem.
Zauważyłem to gdy na próbę ciąłem ten który mam (zakupiłem dwa arkusze z różnego rodzaju drewna). Stwierdziłem, że wycięcie równe tak cienkich deseczek wymagałoby jakiegoś lasera albo sprzętu, o którym wspominasz. Ręcznie to dantejska robota. Nie mam nic takiego co usprawniło by ten proces bez strat materiału, więc na próbę, ćwiczebnie, wybrałem karton.
Generalnie to raczej będzie moja jedyna praca w TT z uwagi na chęć zmieszczenia peronu nr 1 w całości na długości 90cm...
Zakupiłem jeszcze drezynę Wm15 (*) wyciętą z kartonu w firmie GPM do sklejenia jako z założenia tabor uatrakcyjniający stacjonarną dioramę, który ma się zatrzymać przy peronie nr 1 :P (z tego co pamiętam tor przy peronie nr 1 nie był zelektryfikowany.) oraz jakiegoś żuka i kartonową furmankę (wóz konny).
Na elewację budynku trafi jeszcze ta skrzynka pocztowa jak miało to miejsce kiedyś w Klementowicach (taki sam budynek dworca):

https://www.bazakolejowa.pl/foto/1067/1153978620u2.jpg

Ten produkt (w opakowaniu nie pomalowane kilka sztuk):


poczta.jpg


Na obrazku wygląda pięknie, ale w rzeczywistości to takie maleństwo, że ....aaa...... szkoda gadać. W każdym razie jest to nie pomalowane. więc trzeba będzie pomalować i ....zrobić napis poczta? Tu żartuję..... chyba się nie da. Pozostanie improwizować :P
O, mój projekcik :)
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Borczy pisze: 25 mar 2023, 07:49 Pomnik wyszedł kozacko :shock:
Dzięki, mógł wyjść lepiej. Ale powiedzmy, że jak na pierwszy raz, z ręki to może być :lol: Niestety pracuję bez szkieł powiększających, a wzrok mi trochę siadł. Muszę się zaopatrzyć w okulary modelarskie, to będę lepiej widział i "ciął" dokładniej. Na zdjęciach widać, że jak się to mówi "mogło być lepiej" (pod kątem proporcji).

Prace w toku. Myślę, że - optymistycznie - w połowie nadchodzącego tygodnia, (a pesymistycznie w przyszłym) pokażę prawie skończoną dioramkę.

Pozdrawiam

cdn...
Jarosław Franczyk
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2296
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Borczy »

Pomnik wyszedł kozacko :shock:
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

Ponieważ chcę na dioramie umieścić tabor, który istniał w latach 80-tych, to w międzyczasie - jak pisałem wcześniej - powstaje też drezyna WM15.
Tani model produkcji firmy GPM. Instrukcja składania praktycznie nie istnieje poza dwoma obrazkami. Trochę trzeba się domyślać.... ale..... da radę.

drezyna.jpg

Pozdrawiam.
Jarosław Franczyk
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Diorama fragmentu stacji GOŁĄB - linia nr 7

Post autor: Garou »

W międzyczasie powstał pomnik w wersji MINI. Oczywiście z ręki. Z tego co pamiętam w latach 80-tych raczej nie był ogrodzony. Nie było też kostki wokół niego. To powstało później. Na dioramie będzie rok 1984...

Pom.jpg

Monument ten postawiono w 1983 roku i upamiętnia on akcję związaną z II wojną światową i wysadzeniem pociągu niemieckiego.

tab.jpg

daraśekp pisze: 23 mar 2023, 09:20 Żadna tajemnica.
Skrzynka 3D, kalkomania. Produkt firmy KOTEBI, wykonanie moje.
Swoją drogą kibicuję Tobie w tej rzeźbie, i trzymam kciuki za ukończenie. Kawał roboty w to wkładasz.
Podoba mi się

Dzięki za info i ... w ogóle dzięki :P Trzeba upamiętniać przynajmniej na dioramie co się da, Póki pamięć jeszcze jest.
"Rzeźba" to dobre stwierdzenie.... Gdy się wszystko niemal samemu od zera robi...
Pozdrawiam.
Jarosław Franczyk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości