Br83, PIKO

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 648
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Br83, PIKO

Post autor: MonsterSale »

Ja BR 41 Fischera mam od iluś miesięcy (nie pamiętam dokładnie), ale wznowienie ma faktycznie wyjść bodaj w grudniu.

Jeśli zrobisz takie podłączenie pod diody to sam chętnie kupię i przerobię kilka czajników :)
kbosak
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2014, 08:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Br83 PIKO

Post autor: kbosak »

Dzięki, monster. Spodziewałem się że tak jest, nie byłem pewien jaka jest rzeczywistość. To świetny lok, trzeba nim jeździć powoli, ilość gadżetów i fakt że jest fabrycznie postarzony jest bardzo miłą odmianą od tilliga. To świetny lok towarowy z wczesnego DR, do węglareczek, wagoników z piwem i bananami, z odbiorem prądu zdaje się z każdej osi - to mnie pozytywnie zaskakuje.

Jeśli chodzi o jakość, to na ROCO bym nie narzekał, narazie jestem pełen uznania. nawet pierwsza edycja BR80 kiedy ja to kupiłem, 2004? po nafaszerowaniu kondenstatorami jeździ jak marzenie.
I Beckmann.

Normalnie nie lubię krótkich prostych lokomotyw stąd BR-24 odpada, ale BR-65 był taki legendarny, neich wrescie Gutzold zrobi coś nowego.
I oczywiście czekam na BR-41 Fischerowego.

Co do paleniska, to sobie wszystkie BR-01 poprzerabiam na paleniskowe z doświetleniem budy i może oświetleniem napędu - kupuje się takie mikrodiody z nanokabelkiem na pęczki na aliexpressie, wciska przez szpary i szczeliny i może sobie wszystko poprzerabiać bez wiązki kabli jak w elektrowni.
Generalnie, na rynku są fajne dekodery, są pufferspeicher, a nie ma takie płytki rozejściowej żeby wszystkie rezystory diód poprzyczepiać i żeby były zasilane z plusa akubanku a nie z szyny. Trzeba będzie taką 'drabinkę' zmajstrować, na jakieś 7 wyjść, może z jednym czy dwoma tranzysrorami dal wyjść logidznych.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 648
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Br83 PIKO

Post autor: MonsterSale »

Jeśli chcesz miec super jakość to tylko KRES albo Fischer-Modell czy Saxonia Modellbau. PIKO robi fajne modele z gadżetami, ale tnie na jakości. Mam dwie 83.10 (III i IV) i jedna się delikatnie kołysze, a druga nie. Nie przejmuję się tym. Odgłosów dziwnych nie wydaje. A dźwięki, palenisko i oświetlenie robocze robią bardzo dobre wrażenie.
To w końcu tylko zabwki dla dużych chłopców :)
kbosak
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2014, 08:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Br83 PIKO

Post autor: kbosak »

MonsterSale pisze: 13 wrz 2023, 18:27Gdzie kupowałeś?
Ebay priivatauktion bez zwrotu,
opakowanie idealne, nowe, w plombach, przesłane idealnie zabezpieczone, na nalepce znak dystrybutora elriwa.de.
Zresztą za 2/3 ceny jak nie mniej bo tak się aukcje ułożyły.

Obstawiam że miałem pecha, tak samo co oryginalny kupujący miał pecha. Sprzedający ewidentnie robił zrzut swojej kolekcji rezygnując z hobby, z dużą ilością różnego neuware.


OKAY już widzę na pudełku u dolu spora ilość chińskich znaczków ()część oyginalnych napisów). A więc kontrola jakości nie wyspecyfikowała płynnej jazdy...

TZN lokomotywa jeździ świetnie, ale ktoś kto ma wieloosiowe wózkowe lokomotywy, lub gutzolda BR65, czy naet tilligowe BR01,czy nawet E77 czy E95 widzi różnicę przy szybkiej jeździe.
kbosak
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2014, 08:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Br83 PIKO

Post autor: kbosak »

piottrw pisze: 13 wrz 2023, 16:36 A szyny są proste ?
To też ma znaczenie.
Po tych samych szynach inne loki nie mają oscylacji o częstości 2Hz jadąc 50km/h, możesz posłuchać filmu.
Ewidentnie zmiana częstości głosu napędu jako całość zgodna z czsem obrotu koła. Pytanie na ile jest to w normie, bo widać to bardziej w jeździe do tyłu i może być efektem kiepskiego designu ogólnego.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2023, 08:13 przez kbosak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 648
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Br83 PIKO

Post autor: MonsterSale »

kbosak pisze: 13 wrz 2023, 06:32Moje BR83 nowe w wersji sound fabrycznie postarzany kolor plastiku,...
Gdzie kupowałeś?
Awatar użytkownika
piottrw
Posty: 755
Rejestracja: 10 kwie 2006, 07:54
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Br83 PIKO

Post autor: piottrw »

A szyny są proste ?
To też ma znaczenie.
kbosak
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2014, 08:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Br83 PIKO

Post autor: kbosak »

Moje BR83 nowe w wersji sound fabrycznie postarzany kolor plastiku,
nie jeździ idealnie.
https://drive.google.com/file/d/1r73WVu ... sp=sharing
Szczególnie w tył minimalne się chybocze. Nie są to poziomy BTTB, ale są. Gdzieś tak na poziomie jakości MTB.
Tilligi tak nie mają, narazie.

PIKO tak ma czy reklamować?
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 648
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Br83 PIKO

Post autor: MonsterSale »

A tu podpowiedz odnośnie potencjalnego blokowania zapisu:

Programming lock (decoder programming lock)
The decoder programming lock is used on models that have more than one decoder installed, to change CVs in only one of the decoders with the same base address (CV1) or long address (CV17 and CV18). To do this, CV16 must first be programmed to a different index number in each decoder before the decoders are installed in the model. To change or to read the value of a CV in one of the installed decoders, program the corresponding index number in CV15 and then program the CVs of the selected decoder. The decoders compare the values in their CV15s and CV16s and if both values match, access is granted to the CVs. If the comparison fails, no access to the CVs of the decoder is possible.
The following index numbers are recommended:
1 for a motor decoder, 2 for a sound decoder, 3 or higher for functional and other types of decoders.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 648
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Br83 PIKO

Post autor: MonsterSale »

ABC braking
If lower amperage of digital power is detected by the decoder on a section of track, then a braking process is initiated.
The braking process is activated by the rail that has greater positive voltage than the opposite rail. This can be adjusted via CV27: CV27 = 1; brake when right rail is more positive
CV27 = 2, brake when left rail is more positive
CV27 = 3, braking regardless of which rail is more positive
Using bit 7 of CV27, it is possible to program whether the model should only react to ABC braking sections in one direction (forward or reverse). However, only one of bits 0 or 1 may be set for this purpose. Regardless of the positions of bits 0 and 1 (at least one must be set to detect an ABC braking section), it is possible for the model to move over an activated ABC braking section if the switching (shunting) gear is activated or the start-up braking deceleration is deactivated.
In CV97, the voltage difference can be set for which the decoder recognizes an ABC braking section. The desired voltage difference corresponds roughly to a CV value of * 0.12 V. If an ABC restricted-speed signal is detected in that is controlled by a Lenz BM2 module, the decoder will brake the model according to its CV98 internal speed setting (0 - 255).
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 648
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Br83 PIKO

Post autor: MonsterSale »

Makieciarz ma z elriwy a oni robili aktualizacje - sprawdz czy masz naklejkę na pudełku ze aktualizowali do wersji 1.3
MALLET
Posty: 49
Rejestracja: 22 gru 2020, 07:13
Lokalizacja: Goleszów
Kontakt:

Re: Br83 PIKO

Post autor: MALLET »

Witam loko. kupiłem w sklepie Makieciarz i P. Piotr zwrócił mi uwagę że część modeli miała wadę w oprogramowaniu. Myślę że warto skontaktować się z P. Piotrem
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10297
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Br83 PIKO

Post autor: ArturSchŁ »

Przemo_TT pisze:... nie reaguje na ABC i przejeżdża semafory. Muszę "powalczyć" z nią. W ostateczności do dekoder do wymiany.

Też kończy się błędem. W firmie której kupowałem (shop.dcc24.eu) właściciel zmienił adres CV1 z "fabrycznek" 3 na mój ( w tym przypadku 19). Ale pan Karol ma całe "ustrojstwo" do programowania. Natomiast w domu przez centralkę Roco nie idzie zmienić żadnej CV. Jeszcze popróbuję. Ostateczność to zmiana dekodera. Pierwszy raz takie coś mi się trafiło.
1.
Z tego co mówisz to dekoder JEST sprawny (jeździ, gra i bucy, został przeprogramowany), więc co tobie da zamiana jednej "czarnej skrzynki" na drugą taką samą ??

2.
A czy sprawdziłeś w specyfikacji dekodera czy posiada funkcję ABC i jeśli jest, to czy czasem nie jest domyślnie na Off ??
Przestudiuj ulotkę do dekodera z CV-kami.

3.
W jakim trybie programujesz dekoder w App Z21 ?
Czy to Twoje pierwsze zabawy z CV, czy wcześniej z inną loką było OK ?
Proponuję:
Screenshot_20220101-151712_Z21.jpg
Screenshot_20220101-152729_Z21.jpg
Screenshot_20220101-154133_Z21.jpg

Na pewno nie "Program track" (bo to w czarnym z21), używam MANUAL -> POM (Program on Main) do czytania i ustawiania CV-ków, ale centralka podłączona do osobnego toru tylko z lokomotywą, a nie do całej makiety.

Co do samego PIKO mam złe doświadczenia z PIKO Pilot, a z dekoderami by PIKO nie ćwiczyłem.
Awatar użytkownika
Przemo_TT
Posty: 60
Rejestracja: 22 cze 2020, 09:34
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Br83 PIKO

Post autor: Przemo_TT »

Domiss pisze: 01 sty 2022, 11:45
Przemo_TT pisze: 30 gru 2021, 20:21 "Szarpnąłem" się na tę BR83 ( bo cena to ok. 1500 zł). Ale jest problem. Dekoder loka nie przyjmuje zmian ustawień CV. Za każdym razem wyskakuje błąd #2. Czy coś robię nie tak. czy z dekoderem jest problem? Mam centralkę Z21 (biała ROCO).
Ale da się jej chociaż zmienić adres, czy też kończy się to błędem?
Też kończy się błędem. W firmie której kupowałem (shop.dcc24.eu) właściciel zmienił adres CV1 z "fabrycznek" 3 na mój ( w tym przypadku 19). Ale pan Karol ma całe "ustrojstwo" do programowania. Natomiast w domu przez centralkę Roco nie idzie zmienić żadnej CV. Jeszcze popróbuję. Ostateczność to zmiana dekodera. Pierwszy raz takie coś mi się trafiło.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Br83 PIKO

Post autor: Domiss »

Przemo_TT pisze: 30 gru 2021, 20:21 "Szarpnąłem" się na tę BR83 ( bo cena to ok. 1500 zł). Ale jest problem. Dekoder loka nie przyjmuje zmian ustawień CV. Za każdym razem wyskakuje błąd #2. Czy coś robię nie tak. czy z dekoderem jest problem? Mam centralkę Z21 (biała ROCO).
Ale da się jej chociaż zmienić adres, czy też kończy się to błędem? Niektóre dekodery niektórych producentów mają możliwość programowego "zablokowania" przypadkowych zmian CV. Blokowanie i odblokowanie odbywa się poprzez zapis odpowiednich wartości do odpowiednich CV (tylko te CV można zapisać, inne zapisy są odrzucane/ignorowane) - może przejrzyj instrukcję również pod tym kątem. Ja nigdy nie korzystałem z możliwości blokowania dekodera, nie wiem więc, jakim komunikatem może się to zakończyć, tym bardziej na Z21, którego nie mam ;).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Parowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości