Ty43 (BR42), Tillig

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: MonsterSale »

Zdaje się, że Artur ciut wcześniej udostępnił już ten film :)
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1897
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: T_Domagalski »

MonsterSale pisze: 17 lis 2023, 21:25W załączonym wpisie jest krótki film z jazdy Ty43:
"Ten film nie jest już dostępny
Link może być uszkodzony lub film mógł zostać usunięty. Możesz dalej przeglądać filmy lub spróbować zalogować się w witrynie facebook.com, a następnie ponownie otworzyć link."

Chyba podałeś link z jakimś czasowym ograniczeniem. FB robi wszystko, żeby zmusić ludzi do zakładania tam kont.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10305
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: ArturSchŁ »

Nie każdy ma dostęp do filmu, więc:

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=e_yX5L3E94Y
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: MonsterSale »

Zakładanie podtrzymania prądu w tak długim parowozie, gdzie dwie osie tendra i osie lokomotywy zbierają prąd jest lekką przesadą, więc ja sobie darowałem.
Moja konwersja polega na założeniu dekodera MS590N18 do tendra oraz przylutowaniu głośnika do małej płytki PCB pod lokomotywą. I tu uwaga: produkcyjne płytki w tendrze oraz w lokomotywie nie umożliwiają takiego podłączenia. W oryginalnej płytce w tendrze piny 7 i 16 złącza Next18 w ogóle nie mają konektorów.
Tillig projektując lokomotywę uznał, że dźwięk będzie wyłącznie po złączu microSUSI. Z tego samego powodu ta mała odłączana płytka "skrętna" po stronie lokomotywy nie ma pól lutowniczych do głośnika.
Obie te płytki trzeba przerobić :evil:
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 865
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: brovarek »

Jeśli to nie problem mógłbyś opisać jak założyłeś deka i resztę bajerow, tez mnie to czeka. Myślałem o założeniu ups, rozumiem, ze dopuściłeś to sobie?
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: MonsterSale »

Nie wszyscy czytają Fb, więc załączę tutaj link do mojego dzisiejszego wpisu. Wczoraj wieczorem zamontowałem dźwięk w Ty43-69, a jako że to jest wątek także o BR42, to analogiczną zmianę zrobiłem w niej już jakiś czas temu.
Ty43 bardzo mi się podoba w związku z oznaczeniami PKP, ale BR42 wygląda wyjątkowo dzięki nietypowo umieszczonym światłom przednim (w obudowach silników). Niemiecka podoba mi się do tego stopnia, że zamieniłem się z Marcinem i mam teraz dwie 42 :lol:

W załączonym wpisie jest krótki film z jazdy Ty43: https://www.facebook.com/10000312682515 ... 020080028/

Gdyby ktoś miał pytania, to chętnie odpowiem.
Awatar użytkownika
sTTaszek
Posty: 290
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:01
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: sTTaszek »

Tillig zamieścił wreszcie na swojej stronie prawdziwe zdjęcie modelu Ty43-69:

https://www.tillig.com/dateien/Produkte ... /02062.jpg

Co ciekawe z zamontowanym z przodu pługiem, mi się to podoba szkoda tylko, że pług mało przypomina te oryginalne.

Staszek
ggrzegorz
Posty: 41
Rejestracja: 23 lis 2009, 08:33
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: ggrzegorz »

Dziękuje za informacje.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: MonsterSale »

ggrzegorz pisze: 21 paź 2023, 14:35 Ja mam takie pytanie laika. Kupiłem dekoder Tilliga 66039 i on był przyklejony do do kartki w pudełku gumą ( taką jak do żucia :P ). Od tego papieru odkleiło się bez problemu, gorzej z dekodera. Czy muszę z dekodera ją usunąć , czy może zostać.
Lepiej usunąć wszelkie pozostałości po takiej gumie bo dekoder się grzeje i szkoda żeby ta guma się przytopiła potem.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10305
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: ArturSchŁ »

Od dekodera też się odkleja. Ja swoje przyklejam z powrotem w pudełku (nie wiem po co :lol: ).
ggrzegorz
Posty: 41
Rejestracja: 23 lis 2009, 08:33
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: ggrzegorz »

Ja mam takie pytanie laika. Kupiłem dekoder Tilliga 66039 i on był przyklejony do do kartki w pudełku gumą ( taką jak do żucia :P ). Od tego papieru odkleiło się bez problemu, gorzej z dekodera. Czy muszę z dekodera ją usunąć , czy może zostać.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2302
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: Borczy »

Anka RnR pisze: 19 paź 2023, 09:40 Odnoszę wrażenie, że moja lokomotywa buja podczas jazdy tendrem naprzód (do tyłu). Dotyczy to tendra, kiedy jedzie sam, jak i spiętego z lokomotywą. Taż tak macie ?
Masz szansę nagrać film z jazdy? W jednej BR52 miałem podobny przypadek. Zdjąłem osłony wózków odsłaniając zębatki, nałożyłem smaru silikonowego ( gęstego ) i problem zniknął. Prawdopodobnie konsystencja siuwaksu zniwelowała niedoskonałości.
W moim egzemplarzu Ty43 wózki są dosyć ciasno spasowane, trzeba je rozjeździć.
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 987
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: wlodar »

Napęd jest w tendrze, a tego typu lokomotywy z reguły jeździły kominem do przodu, więc tender głownie pcha lokomotywę. Poza tym bez przesady, to się nie rozłącza samo z siebie na torach. Ja tylko wyraziłem (być może równie "zasadne" co te dotyczące rzekomego, a zdementowanego odstępu pomiędzy lokomotywą a tendrem) obawy, czy to połączenie nie jest zbyt delikatne i czy zbyt szybko się nie wyrobi, zwłaszcza przy zbyt częstym rozłączaniu. Bez paniki - w mojej na razie nic się nie dzieje. :P Wiesz, ja mam 5 lat i kocham moje KOLEJKI, stąd ta obawa o przyszlość owych maleństw. :mrgreen:
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: MonsterSale »

wlodar pisze: 19 paź 2023, 22:48 Wiem, ale to się łatwo rozłącza nawet przy braniu jej do ręki. Trzeba uważać, a najlepiej nie ruszać, niech leży w pudełku :mrgreen:
To bardzo dziwne, nie powinno się tak łatwo rozłączać. W końcu na tendrze przyczepisz wagony i to ma się zacząć ciągnąć po torach...
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 987
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: wlodar »

Ale przynajmniej połączenie lokomotywa - tender się nie zapsuje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Parowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 12 gości