Ty43 (BR42), Tillig

Moderator: mod-Tabor

Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10298
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: ArturSchŁ »

wlodar pisze: 19 paź 2023, 22:48.... niech leży w pudełku
No zgroza !!
...niech leży.
:evil:
Za jakieś kilka lat rama się wypaczy i se nie pojeździsz.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3826
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: Ranger »

Garou pisze: 19 paź 2023, 07:42Widzę że na modelu Ty43-127 jest DOKP Wschodnia, Lok. Lublin.
Szczerze mówią już nie pamiętam. Te konwersje mają 10 lat.
Świta mi w głowie, że zamawiający miał informację, że lokomotywa miała na jakiś czas delegację z Chełma do Lublina.
Niestety nie mam żadnej dokumentacji na potwierdzenie tego.
Nie mniej jednak było sporo takich przypadków nieodnotowanych w ogólnie dostępnej historii danej maszyny.
Trzeba by zdobyć książkę konkretnego parowozu.
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 980
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: wlodar »

Wiem, ale to się łatwo rozłącza nawet przy braniu jej do ręki. Trzeba uważać, a najlepiej nie ruszać, niech leży w pudełku :mrgreen:
PiasTT
Posty: 392
Rejestracja: 15 maja 2007, 14:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: PiasTT »

wlodar pisze: 19 paź 2023, 08:45 ... jednak przy częstym chowaniu do pudełka (i co za tym idzie manipulowaniu nią) może szybko się okazać, że to połączenie jest jednak zbyt delikatne. ...
Zawsze można dostosować pudełko (podciąć styropianik), żeby nie rozłączć loka i tendra. :P
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: MonsterSale »

Nie, moja jeździ gładziutko. Sprawdź gumki na kołach tendra oraz czy same wózki są dobrze zatrzaśnięte.
Anka RnR
Posty: 4
Rejestracja: 18 maja 2022, 16:13
Lokalizacja: Podanin k/Chodzieźy
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: Anka RnR »

Odnoszę wrażenie, że moja lokomotywa buja podczas jazdy tendrem naprzód (do tyłu). Dotyczy to tendra, kiedy jedzie sam, jak i spiętego z lokomotywą. Taż tak macie ?
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 980
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: wlodar »

To połączenie pomiędzy lokomotywą i tendrem nie jest takie straszne jak się spodziewałem, łączy się i rozłącza bez większego problemu, zastanawia mnie tylko na ile to będzie trwałe - jest strasznie delikatne. Jeśli ktoś ma stacjonarną makietę, na stałe rozłożoną (w dodatku dużą) to można raz spiąć lokomotywę postawić na torach i nie powinno być z nią problemów, jednak przy częstym chowaniu do pudełka (i co za tym idzie manipulowaniu nią) może szybko się okazać, że to połączenie jest jednak zbyt delikatne. Miejmy nadzieję, że producent wiedział co robi projektując to w taki a nie inny sposób.
Obawy związane z odstępem pomiędzy lokomotywą i tendrem na całe szczęście okazały się przedwczesne. Model ogólnie wygląda bardzo dobrze i wg mnie nawet lekka patyna w zupełności wystarczy (chyba że ktoś się uprze na maksymalną zgodność z pierwowzorem, wtedy trochę roboty jest). No, Drogi Tilligu, spisałeś się nieźle, cieszę się że w końcu dostałem swoją nowość z 2021 :lol:, czas na BR78 (najlepiej w wersji OKo1). :mrgreen:
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: Garou »

Ranger pisze: 14 paź 2023, 00:25 Tak dla przypomnienia jak "nie" powinna wyglądać Ty43. Chociaż to i tak nie jest to co powinno być.
Widzę że na modelu Ty43-127 jest DOKP Wschodnia, Lok. Lublin. Ta lokomotywa służyła w Lublinie? Masz wiedzę w jakim czasie? (od do?).... Zakładam, że wiesz, skoro ją robiłeś ;-)
Jarosław Franczyk
Zaku20
Posty: 3
Rejestracja: 04 sty 2022, 08:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: Zaku20 »

Trzymaj poziomo na twardym (tory, stół) i pociągnij. Nic się nie urwie, nie bój się.
Tak jak napisałeś, rozłączyło się bez problemu, dziękuję.
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: Garou »

Ranger pisze: 17 paź 2023, 13:18 Oprócz tego, że modelowi Tilliga brakuje paru rur na kotle itd to posiada jeszcze nowy wzor tablic ostrzegawczych o wysokim napięciu w sieci elektrycznej. Te tablice były charakterystyczne dla IVep a w IIIc mogły być warunkowo zamontowane tylko dla maszyn, które pracowały pod drutem.
W związku z tym, mamy tu niespójność koncepcji.

Albo więc usuwamy te tablice i dajemy prostokątne piorunki. Mamy wtedy lokomotywę z wczesnych lat 50tych z reflektorami K30...
Albo robimy pełną konwersję bo zazwyczaj w IIIc parowozy te były już po pełnej przebudowie wraz z reflektorami lustrzankami.
OK, dziękuję za info.
Jarosław Franczyk
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2296
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: Borczy »

Garou pisze: 17 paź 2023, 12:44
Ranger pisze: 14 paź 2023, 00:25 Tak dla przypomnienia jak "nie" powinna wyglądać Ty43. Chociaż to i tak nie jest to co powinno być.
Ranger pisze: 14 paź 2023, 00:27 Będzie co robić przy tym Tilligu.
A czy ten model nie odpowiada (mniej więcej) wyglądowi tej maszyny z lat 50-tych? To co pokazujesz to zacne przeróbki, ale w wyglądzie z ostatnich lat użytkowania (lata 80-te).

Poniżej porównanie Tilliga do prawdziwej Ty43-69 na stacji Stargard Szczeciński (lata 50-te lub 60-te). Zdjęcie oryginału pochodzi z Facebooka.


Ty43-69_3.jpg

https://www.facebook.com/StargardNiezna ... 902244178/
Moim zdaniem jedna z lepiej odwzorowanych lokomotyw w naszej skali. Ja jestem dziko zadowolony.
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2296
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: Borczy »

Łączenie lepiej rozwiązane niż w Ok1 Tilliga. Tak jak pisze Mateusz, lekko pociągnąć i bezproblemowo zestaw jest rozłączony.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: MonsterSale »

Zaku20 pisze: 17 paź 2023, 12:32 A jak potem to rozłączyć? Bo z połączeniem nie miałem problemu ale teraz boję się, że coś się uszkodzi przy rozłączaniu. Coś wygiąć lekko w górę czy w dół czy raczej w jednej linii pociągnąć?
Trzymaj poziomo na twardym (tory, stół) i pociągnij. Nic się nie urwie, nie bój się.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3826
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: Ranger »

Garou pisze: 17 paź 2023, 12:44A czy ten model nie odpowiada (mniej więcej) wyglądowi tej maszyny z lat 50-tych?
Oprócz tego, że modelowi Tilliga brakuje paru rur na kotle itd to posiada jeszcze nowy wzor tablic ostrzegawczych o wysokim napięciu w sieci elektrycznej. Te tablice były charakterystyczne dla IVep a w IIIc mogły być warunkowo zamontowane tylko dla maszyn, które pracowały pod drutem.
W związku z tym, mamy tu niespójność koncepcji.

Albo więc usuwamy te tablice i dajemy prostokątne piorunki. Mamy wtedy lokomotywę z wczesnych lat 50tych z reflektorami K30...
Albo robimy pełną konwersję bo zazwyczaj w IIIc parowozy te były już po pełnej przebudowie wraz z reflektorami lustrzankami.
Garou
Posty: 92
Rejestracja: 29 sie 2020, 20:02
Lokalizacja: Puławy (woj. lubelskie)
Kontakt:

Re: Ty43 (BR42), Tillig

Post autor: Garou »

Ranger pisze: 14 paź 2023, 00:25 Tak dla przypomnienia jak "nie" powinna wyglądać Ty43. Chociaż to i tak nie jest to co powinno być.
Ranger pisze: 14 paź 2023, 00:27 Będzie co robić przy tym Tilligu.
A czy ten model nie odpowiada (mniej więcej) wyglądowi tej maszyny z lat 50-tych? To co pokazujesz to zacne przeróbki, ale w wyglądzie z ostatnich lat użytkowania (lata 80-te).

Poniżej porównanie Tilliga do prawdziwej Ty43-69 na stacji Stargard Szczeciński (lata 50-te lub 60-te). Zdjęcie oryginału pochodzi z Facebooka.

Ty43-69_3.jpg
https://www.facebook.com/StargardNiezna ... 902244178/
Jarosław Franczyk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Parowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości