Moduły - Marsal

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 468
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Domiss »

Idziesz jak burza. Czy w tym układzie (ze strażnicą przejazdową) mieszczą Ci się tam nadal korytka zjazdowe?
Marsal
Posty: 148
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Borczy pisze: 16 lip 2022, 20:50 Moduły będą obecne w Rumii? ;)
Tak :)
Awatar użytkownika
Borczy
Posty: 2326
Rejestracja: 03 kwie 2015, 11:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Borczy »

Moduły będą obecne w Rumii? ;)
Marsal
Posty: 148
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Widok na całość łącznie z głowicą stacji i nastawnią.
Obrazek
Marsal
Posty: 148
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Moduł przejściowy doczekał się zmiany budynku nastawni tymczasowej na budynek toromistrzów. Pojawiła się zaślepka z kozłami oporowymi, kiedy to do stacji nie będą dołączane korytka zjazdowe.
Obrazek Obrazek Obrazek
Na spotkaniu modelarskim w Mokrem okazało się, że na module przejściowym tory są źle położone. Skutkowało to rozsprzęganiem się składów wjeżdżających i wyjeżdżających ze stacji. Pomiędzy czołami modułów powstało "siodło" czyli obniżenie wzdłużne torów. Tory zostały zdemontowane i ponownie ułożone.

Dorobiłem kolejny moduł 300 mm długości, zwężający się z 500 do 300 mm. Moduły szlakowe często mają mniejszą szerokość niż stacyjne i powstaje uskok na granicy modułów. Mała wstawka z przejazdem kolejowym zniweluje tą niedogodność.
Obrazek Obrazek Obrazek
Marsal
Posty: 148
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

W cyfrowym archiwum znalazłem kilka zdjęć z czasu powstawania modułu
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pomysł z korytkami zjazdowymi powstał przed 11 TT-Weekendem w Rumi, kiedy to szukaliśmy sposobu na rozładowanie zakorkowanych stacji technicznych, jak miało to miejsce podczas 10 TT-Weekendu w Sopocie. Korytka kablowe PCV 60 x 60 x 2000 mm z przyklejonym wewnątrz torem posłużyły do zjeżdżania w nie składami i szybką ich podmianę, bez konieczności ręcznego ustawiania taboru na stacji.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na zdjęciach załapał się również moduł przejściowy 300 x 500 mm z nastawnią. Moduł miał za zadanie „zwęzić” rozstaw między torami z 43 mm na szlakowe 36 mm oraz umożliwić podłączenie korytek zjazdowych do stacji technicznej.
Marsal
Posty: 148
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Po dwóch latach przerwy od imprez i spotkań modelarskich, powoli zaczyna się coś dziać. Zatem czas odkurzyć moduły. Wyciągnąłem mój pierwszy moduł – skład budowlany.
Obrazek Obrazek

Naprawiłem bramę wjazdową. Dokończyłem drogę z płyt YOMB.
Obrazek Obrazek

Na module pojawiło się życie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1904
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: T_Domagalski »

Tomasz pisze: 27 lip 2021, 21:54Szczególnie ta wiadomość żeby najpierw zrobić trawę, a później dopiero elektrykę jest istotna.
Generalnie wszystkie wrażliwe układy elektroniczne na module (dekodery, spax-y, itp.) powinny być łatwo demontowalne w celu ich wymiany lub naprawy. Jest to szczególnie istotne na zloTTach gdzie wymiana uszkodzonego (np. przepalonego) układu powinna nastąpić szybko i sprawnie, bez konieczności wyłączania modułu z makiety i babrania się z lutownicą.
Przy okazji taką demontowalną elektronikę łatwo zabezpieczyć przed skutkami ubocznymi elektrosadzenia. ;)

Odnośnie kolejności wykonywania poszczególnych czynności, to tu dużo zależy od umiejętności i doświadczenia modelarza. Nie ma jedynej słusznej recepty. Ja przykładowo całą elektrykę robiłem zaraz po położeniu toru na module, jeszcze przed zasypaniem tłuczniem. Zabawę z wykończeniem zaczynałem dopiero po uzyskaniu 100% funkcjonalności modułu.

To samo dotyczy też kolejności kładzenia warstw ozdobnych modułu - ziemi, tłucznia, trawy, itp. Jednemu może ładniej wychodzić sypanie tłucznia na pokryty wcześniej ziemią moduł, a innemu odwrotnie - wcześniej nałożona ziemia będzie nasiąkała wodą z klejonego tłucznia i mazała się jak błoto...
Inna sprawa, że ja w ogóle nie sypię piasku ani ziemi na cały moduł, a jedynie tam, gdzie jest faktycznie potrzebna - na ścieżki, łachy piasku, itp.. Oklejanie całego modułu ziemią jest wg mnie bez sensu, bo tylko "pogrubia" to moduł o kolejną twardą skorupę, której i tak nie widać. W miejscach siania trawy impregnowałem tylko moduł rozcieńczonym Wikolem z dodatkiem pigmentów w kolorach ziemisto-trawiastych.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10334
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: ArturSchŁ »

Tomasz pisze: 27 lip 2021, 21:54Szczególnie ta wiadomość żeby najpierw zrobić trawę, a później dopiero elektrykę jest istotna.
Tylko, że czasem, po przeróbce modułu, musimy dosiać trawę na module zawierającym elektronikę (choćby lampy LEDowe).
W takim przypadku, przewodami z krokodylkami zwieram wszystkie linie zasilania i co się da, a przewód z e-sadzarki przypinam do szyny. Jeśli mamy dzielone sekcje zasilania to i je zwieram przewodami z krokodylkami, tak jak i obie szyny do kupy.
Nie ma gwarancji, że to zabezpieczy w 100% - trudno.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 209
Rejestracja: 23 gru 2019, 11:08
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Tomasz »

Dziękuję za informację.
Szczególnie ta wiadomość żeby najpierw zrobić trawę, a później dopiero elektrykę jest istotna.
Dzięki!
Marsal
Posty: 148
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Tomasz pisze: 27 lip 2021, 21:32 W kwestii kolejności prac mam pytanie, czy lepiej najpierw zrobić torowisko i później elektrykę, tak jak opisałeś, czy może odwrócić kolejność prac i najpierw po wykonaniu elektryki wypuścić sobie przewody i zrobić od góry torowisko?
Tomku, moim zdaniem to zależy od konkretnego modułu. Wiem, że niektórzy modelarze nie dopuszczają obracania swoich modułów wierzchem do dołu, jednak to, gdy są one już gotowe. Na etapie prac zależy od preferencji wykonawcy, jak łatwiej, wygodniej. Na pewno nie polecam montowania jakiejkolwiek elektroniki pod modułem przed sianiem trawy elektrostatycznej.
Najłatwiej chyba wykonywać torowisko łącznie z wypuszczeniem przewodów zasilających pod makietę, a po etapie tłuczniowania odwrócić moduł, wykonać magistralę i połączyć wystające przewody zasilające.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 209
Rejestracja: 23 gru 2019, 11:08
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Tomasz »

W kwestii kolejności prac mam pytanie, czy lepiej najpierw zrobić torowisko i później elektrykę, tak jak opisałeś, czy może odwrócić kolejność prac i najpierw po wykonaniu elektryki wypuścić sobie przewody i zrobić od góry torowisko?
Marsal
Posty: 148
Rejestracja: 20 wrz 2007, 13:05
Lokalizacja: Gdynia / Rumia
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: Marsal »

Jarku, dziękuję za cenną uwagę o odwróceniu kolejności prac. Ten moduł dokończę już tradycyjnie, czyli "dosieję" zieleń kontynuując, to co jest zrobione. Następny moduł, który mam w planach, zrobię w zaprezentowany przez Ciebie sposób, czyli najpierw ziemia w rowach i wzdłuż krawędzi torowiska, potem tłuczeń na torowisku.
Jeszcze raz serdeczne dzięki. Wymiana doświadczeń na forum jest dla mnie bardzo cenna.
JarUs
Posty: 1442
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: JarUs »

Marsal pisze: 26 lip 2021, 15:26
JarUs pisze: 26 lip 2021, 15:04... nawet bardzo się starając cześć tłucznia zostanie zasypana ziemią lub też nie i powstaną luki między tłuczniem i ziemią.
Oczywiście, następnym etapem prac będzie wykańczanie rowów melioracyjnych, tak więc trawa i ziemia pojawią się również między tłuczniem.
To może jeszcze raz. Tak jak opisujesz zrobiłem wszystkie swoje moduły oprócz dwóch ostatnich. Czyli najpierw szutrowałem tory tłuczniem, a później pokrywałem moduł ziemią. W dwóch ostatnich zrobiłem odwrotnie: najpierw moduł pokryłem ziemią, a później szutrowałem tory. Zamienienie etapów prac spowodowało, że nie musiałem się martwić, że będą jakieś luki między ziemią a tłuczniem, a że tłuczeń rozsypał się na ziemię dodało realizmu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
wicy
Posty: 1707
Rejestracja: 23 mar 2014, 08:27
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Moduły - Marsal

Post autor: wicy »

ArturSchŁ pisze: 26 lip 2021, 18:05....tak samo jak słowa na K i CH/H choć znają je już najmniejsze dzieci.
I tu nie masz racji, więc nie rozumiem po co te wrzutki.
[usunięty obrazek ze słowami ogólnie przyjętymi jako nieprzyzwoite]
-----------------------
Pozdrawiam, Witek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Semrush [Bot] i 1 gość