Dworzec Kolejowy

Budynki, perony, lampy, oświetlenie, mosty i wszystko dookoła

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: T_Domagalski »

Wojtek_Kraków pisze: 19 sty 2021, 09:00 Zobacz sobie na zdjecia dworca w Maszanie Dolnej.
Tam, kolor elewcji to dość ciemny odcień Żółtej ochry.
To jest już ewidentnie współczesne malowanie. Podobnie jak dworca w Kraków Swoszowice.
Jeśli chodzi o intensywność kolorów dawnych elewacji, to trzeba pamiętać, że kiedyś nie było farb emulsyjnych lub lateksowych. ;) Podstawą były różnego rodzaju farby wapienne, które z zasady działania były jasne. Uzyskanie ciemnego koloru farby wiązało się z dodaniem dużej ilości pigmentu, który a) podnosił cenę farby, b) wypłukiwał się później, tworząc zacieki.

Na pewno inaczej to wyglądało w przypadku prywatnych kamienic bogatych ludzi. Ale w przypadku budynków użyteczności publicznej raczej zwyciężał racjonalizm, polegający na stosowaniu oszczędniejszych i trwalszych materiałów oraz kolorów elewacji.

Edit
...ten ciemniejszy kolor dworców wynika, z faktu że dawniej w dokumentacji pisano bardzo ogólnikowo kolor elewacji np: ochra, a dzisiaj podaje się precyzyjnie Pantone ABC123, na podstawie dokładniejszych informacji. Internet komputery, bazy danych bardzo zmieniły precyzję pracy muzealników/konserwatorów.
Ochra ochrze nierówna. ;) Kamienica, w której mieszkam, była "oryginalnie" w kolorze ochry (żółtawy brąz, dość ciemny), ale przed remontem elewacji konserwator zabytków nakazał wykonanie dokładnych badań dawnych warstw farby. I co się okazało? Dawny, rzeczywisty kolor budynku był ledwie kremowo-słomkowy. :shock: Było lekkie zdziwienie(*). Ale z drugiej strony, tak na chłopski rozum, jaki niby kolor powstanie, gdy do beczki wapna dosypie się łyżkę pigmentu (w tym wypadku ochry)? :lol:

(*) - zdziwienie, ale też ulga. :D Bo z decyzji konserwatora wynikało, że gdyby badania wykryły np. wściekły róż, to kamienica musiałaby zostać pomalowana w taki właśnie kolor... :mrgreen:
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Peter_KR »

Tylko akurat dworzec w Mszanie nie jest wstanie oryginalnym, ma zmienioną elewację lekko modernizującą.
Orginalnie wyglądał tak ZDJĘCIE

No i gdy szykowano się do jego remontu w 2017, lokalnie zaproponowano przywrócenie pierwotnego wyglądu (gdzie na wizualizacjach jest proponowany jasny piaskowy): WIZUALIZACJA
Finalnie jednak PKP poszło po minimalnej linii, i budynek w 2017 odmalowano w zastanej kolorystyce.

Ogólnie mam wrażenie, że tak dobrze kojarzony ten ciemniejszy kolor dworców wynika, z faktu że dawniej w dokumentacji pisano bardzo ogólnikowo kolor elewacji np: ochra, a dzisiaj podaje się precyzyjnie Pantone ABC123, na podstawie dokładniejszych informacji. Internet komputery, bazy danych bardzo zmieniły precyzję pracy muzealników/konserwatorów.

Podobnie ma się sprawa z dworcem w Krzeszowicach, który do niedawna był bardzo ciemny (nie wynikało to z brudu tylko bardzo nasyconej kolorem farby, a współcześnie jest jasno piaskowy)
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Wojtek_Kraków »

Zobacz sobie na zdjecia dworca w Maszanie Dolnej.
Tam, kolor elewcji to dość ciemny odcień Żółtej ochry.
Obrazek
Zdjęcie ze strony http://polska-org.pl

Natomiast nie wiem czy taki ciemny kolor na modelu będzie dobrze wyglądać. Wszak model jest znacznie, znacznie mniejszy.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1893
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: T_Domagalski »

zibi33 pisze: 18 sty 2021, 16:49Miałem wrażenie oglądając zdjęcia dworca sprzed stu lat że kolor będzie jakiś ciemniejszy niż ten co jest teraz, widać się pomyliłem dlatego wolałem się upewnić...
Zdjęcia sprzed stu laty były wykonywane na starych materiałach światłoczułych ortochromatycznych, które zupełnie inaczej przekształcały barwy na odcienie szarości niż współczesne materiały panchromatyczne lub superpanchromatyczne. Przykładowo, materiały (klisze lub płyty) ortochomatyczne "widzialy" tylko światło o długości fali poniżej 600nm, czyli były zupełnie "ślepe" na kolor czerwony. Za to były stosunkowo czułe na kolor niebieski.
innymi słowy - dworzec w kolorze żółci, sepii lub ochry mógł na materiale ortochromatycznym wyjść wyraźnie ciemniejszy niż by się współcześnie wydawało. ;)

P.S.
Nieznajomość starych technik to spora pułapka na różnych "specjalistów", szczególnie takich, którzy w czarno-białych zdjęciach chcą zobaczyć takie czy inne kolory parowozów. :lol:
Peter_KR
Posty: 144
Rejestracja: 13 lut 2011, 17:02
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Peter_KR »

Ja bym Ci jeszcze zwrócił uwagę na to, że budynki się po prostu brudzą.

Porównaj sobie stacje Kraków Swoszowice:
1979
2005
Myślę, na spokojnie, że budynek w międzyczasie nie był odmalowany (z wyjątkiem białych gzymsów)
Jasna elewacja tynkowana z biegiem lat dąży do ciepłego ciemnoszarego koloru z drobnym zabarwieniem pierwotnego koloru, aż do kolejnego odmalowania.

Myślę, że na zdjęciach gdzie wydaje się ona ciemniejsza (niczym ta ochra) po prostu pobrudziła się od ostatniego malowania.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Wojtek_Kraków »

zibi33 pisze: 18 sty 2021, 16:49 Miałem wrażenie oglądając zdjęcia dworca sprzed stu lat że kolor będzie jakiś ciemniejszy niż ten co jest teraz, widać się pomyliłem dlatego wolałem się upewnić. Pozostanie jeszcze kwestia dachówki, ale tą sprawę pozostawię na inny termin :D
Żółta ochra jest dość ciemna. Dodatkowo pewnie kontrast zdjęcia sprzed 100 lat robi swoje.
Jeśli zaś idzie o dachówkę to obsatwiam że byla to dachówka zakładkowa Marsylka z podwójnym żłobieniem. Nie karpiówka
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: zibi33 »

Czyli z tego co piszecie można wywnioskować iż prawdopodobnie kolor którym jest teraz pomalowany budynek będzie kolorem oryginalnym lub zbliżonym. Lubię kolejnictwo ale się na tym nie znam zbytnio, więc sięgam po rady bardziej zorientowanym w temacie. Miałem wrażenie oglądając zdjęcia dworca sprzed stu lat że kolor będzie jakiś ciemniejszy niż ten co jest teraz, widać się pomyliłem dlatego wolałem się upewnić. Pozostanie jeszcze kwestia dachówki, ale tą sprawę pozostawię na inny termin :D
Podzielę się jeszcze takim ciekawym zdjęciem tego mojego dworca niestety okres troszkę późniejszy niż ten w którym chcę umieścić mój model.
Jeszcze mały dodatek, dworzec Sanocki z 1915 r. po zniszczeniu.
Na ostatnim ze zdjęć widać jak wyglądał przed zniszczeniem i chciał bym aby mój model tak właśnie wyglądał.
Załączniki
Dworzec2x1.jpg
Dworzec_PKP1914-1915r.jpg
Dworzec-Sanok-pocztowka.jpg
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Wojtek_Kraków »

Zibi33 tak jak w tych dwóch książkach podsyłałem - kolor żółta ochra. Szukałbym coś w ten deseń. Waidomo jeszcze budynek trzeba przybrudzić itp.
Jak masz ten poprzednio wycięty prototyp to na nim zrób próby kolorów. Zobaczysz jak to wychodzi i czy Ci odpowiada.
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 464
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Domiss »

Na stronie miasta (https://www.sanok.pl/zabytki/) twierdzą, że to zabytek, a na w miarę aktualnych zdjęciach z internetu wygląda na odremontowany nie tak dawno temu. Jeśli był już zabytkiem w trakcie ostatniego remontu (a zapewne tak było), to na pewno konserwator pilnował, aby użyto kolorystyki zgodnej z oryginałem (o ile była znana). Najbezpieczniej więc będzie ją skopiować, bo albo jest taka, jak oryginalna, albo oryginalnej nikt nie zna (mało prawdopodobne) ;).
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: zibi33 »

Można powiedzieć że w tą niedzielę udało się coś podgonić przy pracach dworcowych :D
Tak więc wyciąłem podstawę pod budynek, przygotowałem okna i pozostałe elementy potrzebne do okien.
Wyszpachlowałem łączenia, i w tym momencie bardzo przydaje się przybornik żony :D z którego można podprowadzić kosteczkę do szlifowania paznokci bardzo dobrze się sprawdza przy takiej czynności. Jak widać budynek otrzymał podkład, teraz pora na pomalowanie elewacji i tu pojawia się problem, dzięki uprzejmości Wojtek_Kraków który podesłał ciekawy link do książki "Architektura dworców Kolei Karola Ludwika w Galicji w latach 1855-1910" niestety nie udało mi się sprecyzować na jaki kolor pomalować budynek. Ze zdjęć czarno białych z lat 30tych wszelkie gzymsy są białe elewacja jest ciemniejsza więc musiał być jakiś kolor, tylko jaki ?
Załączniki
Dworzec1936.jpg
20210117_162811.jpg
20210117_162832.jpg
20210117_162920.jpg
20210117_162937.jpg
20210117_170159.jpg
20210117_181340.jpg
zibi33
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2006, 19:35
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: zibi33 »

No fotka prosto z telefonu, od teraz będę obrabiał przed wstawieniem, wiec raczej nie powinno być więcej problemów.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Wojtek_Kraków »

Niejeden+ pisze: 20 gru 2020, 23:30 Nie tylko. Lepiej nie komentować.
Było już o tym w innym wątku.
Nie sądzę, że kolega robi to specjalnie lub z lenistwa.
Awatar użytkownika
Niejeden+
Posty: 305
Rejestracja: 06 mar 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Niejeden+ »

Nie tylko. Lepiej nie komentować.
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2385
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: womo »

Tylko u mnie otwiera zdjęcie do góry nogami?
Dworzec zapowiada się ciekawie :D
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dworzec Kolejowy

Post autor: Wojtek_Kraków »

No to czekamy na ciąg dalszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budynki, perony, lampy, mosty, tunele itd”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości