Jak zdjąć budę BR 230 Kuehna ?

Konserwacja i naprawy, części zamienne itd Przeróbki taboru.

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
LemingAnadyrski
Posty: 142
Rejestracja: 25 lut 2011, 20:41
Lokalizacja: Wlk.bet.wieś/Mazowsze
Kontakt:

Re: Jak zdjąć budę BR 230 Kuehna ?

Post autor: LemingAnadyrski »

Na wypadek, gdyby ktoś miał ten sam problem, co ja: żadne wytrząsanie, ciągnięcie za cokolwiek w podwoziu (w granicach zdrowego rozsądku, by nie urwać) czy podkładanie plastykowych pasków nie pomogło.

Rozwiązanie nazywało się "Kuehn extractor". ;-) Składało się z pasków blachy stalowej (6,5 x 80 mm; grubość bodajże 0,6 mm), zagiętych pod kątem 90 st. na końcach i oszlifowanych tak, aby pozostały "łapki" około 1,5 mm. Łapki zostały na wszelki wypadek zahartowane, a następnie oklejone cienką taśmą samoprzylepną (aby nie porysować lakieru na obciążniku wewnątrz). Środkowa część blaszek została wygięta w "U".

Blaszki należy wkładać na wysokości pierwszej osi każdego wózka. Potem ostrożnie ciągnąć raz za jedną, raz za drugą blaszkę i voila.

Co blokowało? Najprawdopodobniej czarne plastykowe nasadki na końcówkach światłowodów (słychać było kilkakrotne "klik" przy ściąganiu) i/lub jeden z pasków czarnej pianki naklejony na płytkę drukowaną i wystający poza krawędź. Folia maskująca światłowody też mogła mieć swój udział (ułożona nierówno i z naddatkiem).
_MG_0298_maly.JPG
_MG_0295_maly_kadr.JPG
_MG_0308_kadr.JPG
Ostatnio zmieniony 14 sie 2013, 12:13 przez LemingAnadyrski, łącznie zmieniany 2 razy.
Gloow
Posty: 279
Rejestracja: 13 paź 2006, 16:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak zdjąć budę BR 230 Kuehna ?

Post autor: Gloow »

Jak trochę poćwiczysz to dasz radę. pamiętaj, że paseczki które wpychasz nie mogą być za grube, bo wtedy klinują się między budą i ramą. Za wózki możesz delikatnie ciągnąć. Powodzenia.
Awatar użytkownika
LemingAnadyrski
Posty: 142
Rejestracja: 25 lut 2011, 20:41
Lokalizacja: Wlk.bet.wieś/Mazowsze
Kontakt:

Re: Jak zdjąć budę BR 230 Kuehna ?

Post autor: LemingAnadyrski »

Użyłem plastykowych pasków (wyciętych z jakiegoś kubeczka po deserze), które przy rozbieraniu
innych lokomotyw działały dobrze. A tu niby się wsuwały we właściwe miejsce (z wyraźnym oporem),
ale wnętrze z budy wyjść nie chciało.

Zatrzaski zdaje się puściły, bo gdy wysuwałem paski, słychać było "klik" (zatrzasnęły się z powrotem).
Za wózki nie chciałem za bardzo ciągnąć; szara plastykowa imitacja na środku pod budą trzyma się
wnętrza za pomocą dość delikatnych łapek, więc pewnie też lepiej nie ciągnąć za mocno, reszta
elementów trochę za delikatna, żeby w ogóle próbować za nie ciągnąć. Ostrożna próba wytrząśnięcia też nie
pomagała... to ja już wolę ordynarne śrubki M2 na środku dachu, a'la BTTB. ;-)

Ale skoro tylko łapki trzymają, to dzisiaj czas na ciąg dalszy zmagań. Może to jak z rozbieraniem EP09:
młotek, przecinak i pójść musi! ;-)
Gloow
Posty: 279
Rejestracja: 13 paź 2006, 16:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak zdjąć budę BR 230 Kuehna ?

Post autor: Gloow »

Buda jest zamocowana tylko na zatrzaski. Powinna zejść bez problemu po podważeniu. Ja to rozwiązuję w taki sposób, że wsadzam między budę i ostoję lokomotywy 4 powężone (przycięte skalpelem) zapałki. wtedy buda z lekkim oporem zsuwa się z ramy. W moim egzemplażu buda była dość luźno.
Awatar użytkownika
LemingAnadyrski
Posty: 142
Rejestracja: 25 lut 2011, 20:41
Lokalizacja: Wlk.bet.wieś/Mazowsze
Kontakt:

Jak zdjąć budę BR 230 Kuehna ?

Post autor: LemingAnadyrski »

Wybaczcie takie, zdawałoby się, trywialne pytanie: jak zdjąć budę BR 230 Kuehna?

Podważam delikatnie dwie pary łapek, umieszczonych na wysokości krawędzi szarych imitacji
pod budą, circa w 1/5 i 4/5 długości. (Kieruję się tym zdjęciem wnętrza z tt-board:
http://www.tt-board.de/forum/attachment ... 1298060146 )
Buda lekko odstaje od wnętrza, ale wyjść nie chce.

Czy to jest na tyle ciasno spasowane, że trzeba całością trząchnąć żeby wnętrze się wysunęło,
czy też coś przegapiłem? Będę wdzięczny za wskazówki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Naprawy/przeróbki taboru”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości