Farba na Cargo ??

Cała reszta o naszej skali

Moderator: mod-Ogółem

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aquirlan
Posty: 366
Rejestracja: 03 lis 2011, 13:44
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: aquirlan »

Proponuję podzielić jednak temat na wątki:

-PKP Cargo - kolory
-Malowanie/farby
-Szpachla

Po prostu robi się śmietnik.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: Slawek77 »

Nie będę zakładał tematu więc tu zapytam, jakiej szpachli używacie przy przeróbkach ?
leo
Posty: 71
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:13
Lokalizacja: Prawie Poznań
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: leo »

Pactra to taka średnią półka, ale stosunek cena - jakość ma bardzo dobry. Kiedyś dużo nią malowałem, ale jednak Gunze czy Tamiya to zupełnie inną jakość. Tak jak napisał Kaine, Pactre, Vallejo, Model Master czy Life color rozcieńczam spirytusem, a do Gunze i Tamiy używam rozcieńczalnika X20 Tamki, bo się farba że spirytem czasem lubi zważyć.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: Slawek77 »

Na urodziny dostaję czasami wódkę, a ja nie pijący :cry:
Teraz się przyda :mrgreen:
@kaine Brak łapki w tym temacie więc tu podziękuję.
Awatar użytkownika
kaine
Posty: 445
Rejestracja: 02 lut 2008, 22:54
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: kaine »

Pactre najlepiej wyrobami spirytusowymi :mrgreen:
Vodka, spirytusik.
Ja teraz używam 40 % i jest dobrze z Pactrą
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: Slawek77 »

leo pisze:Jeśli będziesz malował tymi farbami, to taka mała porada: zamontuj dyszę i iglicę 0,3mm oraz zdemontuj "koronkę " z czubka aerografu (taki pierścień dookoła wylotu dyszy), a unikniesz zapychania dyszy i "plucia" farbą.
Bardzo dziękuję za radę.
Przy okazji pytanko farby pactra nadają się ? i czym najlepiej je rozcieńczyć
leo
Posty: 71
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:13
Lokalizacja: Prawie Poznań
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: leo »

Jeśli będziesz malował tymi farbami, to taka mała porada: zamontuj dyszę i iglicę 0,3mm oraz zdemontuj "koronkę " z czubka aerografu (taki pierścień dookoła wylotu dyszy), a unikniesz zapychania dyszy i "plucia" farbą.
Awatar użytkownika
Niejeden+
Posty: 305
Rejestracja: 06 mar 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: Niejeden+ »

Dziękuje za kompleksowe wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: Slawek77 »

Farby samochodowe można kupić obojętnie jaką ilość, nie zależnie czy mieszany czy gotowy kolor.
W lata kupowałem 50ml na zaprawki samochodowe, i kolor mi dorobiona na miejscu.
Dodam ze pierwsze próby będę właśnie robił na farbach samochodowych.
leo
Posty: 71
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:13
Lokalizacja: Prawie Poznań
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: leo »

Farby te są przeznaczone do malowania większych powierzchni, dlatego maja trochę inną gradację niż farby modelarskie. O ile pomalowany nimi model w skali 1:24 wyglada w miarę, to model w skali 1:120 już nie koniecznie. Poza tym położenie podkładu, bazy i lakieru bezbarwnego daje dość grubą powierzchnię w porównaniu z takim samym zestawem farb modelarskich. Drugą sprawą jest agresywność niektórych farb na plastik. Co prawda modelarskie emalie też potrafią wejść w reakcje z plastykiem, ale mi przy eksperymentach z bazami samochodowymi zdarzało się to często i parę modeli wylądowało w śmietniku. Trzecią sprawa to cena. Farby samochodowe kupujesz w pojemnikach od 200ml wzwyż, a mieszane na zamówienie nawet 500ml, z czego zuzyjesz najwyżej 1/3. Dobre farby modelarskie jak Gunze, czy Tamiya kosztują poniżej 8zł za 20ml, a pomalujesz nimi kilkanaście modeli. W przypadku farb samochodowych musisz się zaopatrzyć w rozpuszczalniki do czyszczenia aerografu i właściwie po każdym użyciu musisz go dokładnie czyścić. Ją w 90% maluje akrylami, a po malowaniu przedmuchuje aerograf spirytusem i już mogę malować innym kolorem... no i zapach jest przyjemniejszy :mrgreen: Oczywiście po pracy zawsze czyszcze sprzęt, ale czasem wystarczy do tego trochę spirytusu i bierząca woda... Na koniec kwestia zmywania farby. Nieudane malowanie akrylami w mig naprawiał zmywacz do farb akrylowych firmy Wamod, a przy pakietach samochodowych zostaje tylko kret i modlitwa żeby model udało się odzyskać.
Oczywiście jest to moje zdanie, oparte co prawda na kilkunastu latach doświadczenia z aerografem, ale większość modelarzy redukcyjnych uważa podobnie.
Awatar użytkownika
Niejeden+
Posty: 305
Rejestracja: 06 mar 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: Niejeden+ »

Jeżeli to możliwe, rozwiń dlaczego nie polecasz farb samochodowych
leo
Posty: 71
Rejestracja: 16 cze 2006, 19:13
Lokalizacja: Prawie Poznań
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: leo »

Farb samochodowych nie polecam, ale jak ktoś lubi to mu nie będę bronił ;) Zakup sobie kilka farbek o zbliżonym kolorze i umieszaj odpowiedni. Ja tak robię od lat i przeważnie trafiam w odpowiedni odcień. Pamiętaj jeszcze o podkładzie (ja używam Vallejo), taśmie maskującej (Tamiya) i zanim zabierzesz się za malowanie Gagra, poćwicz na czymś czego nie będzie żal zniszczyć.
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 904
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: tydzial »

Różne są szkoły używania farb do malowania ja używam baz lakierniczych samochodowych i tu nie ma problemu aby wymieszać komputerowo dany kolor reszta to gotowe farby i samemu trzeba mieszać.
Awatar użytkownika
Slawek77
Posty: 2054
Rejestracja: 04 lut 2015, 18:06
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: Slawek77 »

Wie może ktoś gdzie dostanę są te farby ?
esklep.pantera jest tylko niebieski RAL 5010 i RAL 9011
Awatar użytkownika
tydzial
Posty: 904
Rejestracja: 21 sty 2007, 21:14
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Kontakt:

Re: Farba na Cargo ??

Post autor: tydzial »

Był bym ostrożny w stawianiu katalogu malowania jest to chronione prawami autorskimi jak nie masz zgody może Cię to słono kosztować .Pomyśl!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogółem”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości