MakieTTa - Skała

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: ArturSchŁ »

Skała pisze:Dwa pierwsze moduły zostały w Szczecinie. W Dani (...) dwa kolejne moduły.
Będzie BAAAAAARDZO DŁUUUUUUUUGI most przez wodę by je połączyć !!
:mrgreen:
Awatar użytkownika
Skała
Posty: 306
Rejestracja: 19 maja 2006, 15:17
Lokalizacja: Nykøbing F.
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: Skała »

Witam po długiej przerwie.
Obecnie mieszkam w Dani. Dwa pierwsze moduły zostały w Szczecinie. W Dani zacząłem budować dwa kolejne moduły.
Moduł nr 3, łuk wewnętrzny, R-150cm, 30 stopni.
Obrazek Obrazek
Moduł nr 4, prosty, L-60cm, w mostem kratownicowym.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obecnie nam skręcone skrzynki, co widać na zdjęciach. Jesień nadchodzi, tak więc będzie co robić w długie wieczory.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2007, 12:09 przez Skała, łącznie zmieniany 1 raz.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: miki »

Gładź asfaltowa rodem z epoki VI (2020-???) :mrgreen: Czarnym suchym pigmentem można by ją.... czy innym brudzingiem i dziury poborować. Jest znacząco lepiej niż było. Tylko styk asfaltu ze szpałami coś mi się nie podoba. Nie kładli tam czegoś pomiędzy??
No i trzeba utopić krawędzie asfaltu w jakimś piachu.
Awatar użytkownika
Skała
Posty: 306
Rejestracja: 19 maja 2006, 15:17
Lokalizacja: Nykøbing F.
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: Skała »

pomalować na szaro ??
położyć asfalt (w ramach dotacji z UE)
Dotacje przyznano no i jest nowa nawierzchnia. Starą zerwałem i zrobiłem nową.
Obecnie coś tam dłubię przy drzewkach.
Obrazek Obrazek
W międzyczasie robię dwie kolejne skrzynki na moduły. Trzeba po czymś jeździć na spotkaniach.
Pierwsza planowana skrzynka to łuk 30stopni, R-150cm, łuk zewnętrzny, MN1-MP1.
Drugi planowany moduł, L-60cm, MN1-MN1, scenka z rzeczką i przęsłem mostowym.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2007, 21:32 przez Skała, łącznie zmieniany 2 razy.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: Kilkujadek »

:idea: wysadzić drogę i przejazd
:idea: zasypać piachem
:idea: zasypać ziemią, posiać trawę i wpuścić krowy w celu "patynowania"
:idea: wybrukować
:idea: położyć asfalt (w ramach dotacji z UE)
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: miki »

pomalować na szaro ??
Awatar użytkownika
Skała
Posty: 306
Rejestracja: 19 maja 2006, 15:17
Lokalizacja: Nykøbing F.
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: Skała »

W założeniach miała to buć droga gruntowa utwardzona kruszywem. Do tego celu użyłem drobnego szarego kwarcu. Kolor jednak mi nie odpowiadał i przemalowałem całą drogę. Co proponujecie z nią zrobić?
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: miki »

droga rzeczywiście dziwna - ni z tego ni z owego
rowy !!! - zakrzaczyć, tam jest przecież wilgoć, więc zielsko rośnie lepiej niż gdzie indziej
"las młodych sosen" - sugeruje nieużytek z samosiejami, tylko wtedy dominującym kolorem będzie żółty/brązowy/siny a nie zielony. Moro - zgadzam się z przedpiścą, nie jest to wielki problem.
Ładnie się to rozwija :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 12 sty 2007, 09:23 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: Kilkujadek »

Krótko - drogi z takiego materiału nie widziałem, sosen zazdroszczę a trawę "moro" można lekko przesiać elektrostatyczną. Dobra robota !! :D
Awatar użytkownika
Skała
Posty: 306
Rejestracja: 19 maja 2006, 15:17
Lokalizacja: Nykøbing F.
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: Skała »

Dawno nic tu nie pisałem tak, więc czas odświeżyć temat.
W tym okresie w wolnych chwilach pracowałem nad trawą drugiego modułu oraz drogą. Tym razem wykorzystałem tylko 2 trawy Fallera 180766 + 180791 oraz Heki Laub. Teraz w planie jest zalesienie modułu. Na drugim module planuje zrobić las młodych sosen. Kilka sztuk zrobiłem na próbę na pierwszym module.
Zastanawiam się również czy na pierwszym module nie usunąć trawy „moro” i zrobić taką, jaka jest na drugim. Co o tym sądzicie?
Fotki może niezbyt są udane, za co z góry przepraszam.

Widok ogólny
Obrazek

Moduł 2
ObrazekObrazekObrazekObrazek

A tak wygląda zieleń średnia najpierwszym module.
ObrazekObrazekObrazek
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: miki »

Jedna na moduł o długości 90cm to trochę za mało. Min 2. Może i skrzynki są przesztywnione, ale co to szkodzi.
Jak dla mnie może być i 10 tylko po co?? :mrgreen: A co to szkodzi - Obrazek
Awatar użytkownika
Skała
Posty: 306
Rejestracja: 19 maja 2006, 15:17
Lokalizacja: Nykøbing F.
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: Skała »

...ale z liczbą wręg to przesada. Wystarcza jedna, centralnie..
Jedna na moduł o długości 90cm to trochę za mało. Min 2. Może i skrzynki są przesztywnione, ale co to szkodzi. :D

Co do zieleni, krzaków i drzew to cały czas eksperymentuje. :roll:
Szykuje się też przejazd, ale ponieważ po obu stronach nasypu są bardzo wyraźne rowy - to droga powinna być wyposażona w przepusty
Są przepusty, tylko na zdjęciach ich nie widać.

A temat słupów to cenna uwaga. Znów będę miał temat do rozmyślań. Betonowe szczudło to mi się podoba. :idea:
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: miki »

Solidna, elegancka konstrukcja, ale z liczbą wręg to przesada. Wystarcza jedna, centralnie...to tak na przyszłość ;)
Zieleń na pierwszym segmencie wymaga jeszcze dopracowania, szczególnie podciągnięcia w górę - czyli gęstszych krzaków - i/lub w okolicach drzew dorzucenia nutki żółci oraz brązu. No i te brzozy wyglądają jak chojny jakieś....zdecydowanie więcej Polaka zamaskuje niedoskonałości gałęzi.
Na drugim zapowiada się już znacznie, znacznie lepiej, tak trzymać Obrazek
Szykuje się też przejazd, ale ponieważ po obu stronach nasypu są bardzo wyraźne rowy - to droga powinna być wyposażona w przepusty, albo po obu stronach prostopadłe do toru odprowadzenia wody - kolejne rowy. Jak bywa na prawdę - najlepiej przejrzeć WRP - tam jest dosłownie wszystko.....
Rowy powodują też błąd w ustawieniu słupów !!! W rzeczywistości - o ile słup nawet stałby okrakiem na rowie, czy na jego brzegu - miałby betonowe szczudło, bo normalnie by zgnił. Ale raczej nikt tak słupów nie ustawiał. Tutaj zdecydowanie trzeba odsunąć słupy dalej od toru, poza sąsiedztwo wilgoci z rowu. To chyba tyle na razie....
Awatar użytkownika
Skała
Posty: 306
Rejestracja: 19 maja 2006, 15:17
Lokalizacja: Nykøbing F.
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: Skała »

Witam
Po miesięcznej przerwie we wrześniu, zabrałem się do dalszej pracy nad modułem. Prace prowadziłem przy trawie, trochę pozmieniałem, zabrałem się również za roślinność średnią, choć tej jeszcze nie mam na zdjęciach i zrobiłem nogi. Jednak na pierwszym planie robót w październiku była budowa drugiej skrzynki. Moduł nr dwa jest już przejezdny. Teraz trwają prace ziemne. Poniżej przedstawiam kilka zdjęć i proszę o krytykę.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

A tak wygląda moduł od środka. Każda skrzynia ma 4 wręgi. Magistrala elektryczna jest zbudowana na bazie dwóch kabli, każdy po 16 żył o przekroju 0,25mm2. Jeden biegnie po stronie północnej, drugi po południowej. W połowie modułu zamontowałem listwy łączeniowe w celu łatwego podłączenia się żądanych linii.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 sty 2007, 23:06 przez Skała, łącznie zmieniany 1 raz.
miki
Posty: 1269
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:56
Lokalizacja: Lipowo k.Glinianki
Kontakt:

Re: MakieTTa - Skała

Post autor: miki »

wieża antypożarowa
?? Toż to ambona do robienia pif paf ;)
Wracając do zieleni - rzuciwszy jeszcze raz okiem stwierdziłem, że z tych brzóz jeszcze będą "ludzie" pod warunkiem zerwania tego listowia i zrobienia go od nowa zgodnie z oryginałem.
No a dolna zieleń - proponowałbym wybrać kolor dominujący (niech już nawet będzie mata) i pokryć nim znaczną większość obszaru. Potem drugim kolorem - ale bez przesady, żeby znowu nie wyszła panterka - wykleić kilka mniejszych obszarów a trzeci kolor - na bezpośrednią okolicę toru. Dopiero wtedy maskować wysoką trawą el albo jakimiś drobnymi gąbkami

Jeszcze raz się przyjrzałem. Zdjęcie drugie. http://img156.imageshack.us/my.php?imag ... 061ii2.jpg

Za kolor dominujący proponuje przyjąć ten średniojasnozielony, który leży na prawo od środka. Łaty z tego szarawego - prawy kraniec na dole. Ciemniejszą zieleń ( na której stoi ambona) - na rowy przy torze. No i jest jeszcze jeden kolor, który wygląda IMHO koszmarnie (może aparat przekłamuje) - sinozielony, którego trzy "wyspy" znajdują się na bliższej krawędzi bocznej. Wyrzuciłbym całkowicie, bo jest jakiś dziwny. Aha - ten szary może iść pod sosny, choć trzebaby go tam zaprawić odrobiną brązu. Sosny z kolei skupiłbym ww jednym miejscu zamiast w "szpalerze".
Ostatnio zmieniony 19 sie 2006, 09:35 przez miki, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości