Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

BR 65

Post autor: Kilkujadek »

Postanowiłem scyfrować najlepszą moim zdaniem z posiadanych przeze mnie lokomotywę TT - BR 65 firmy Gutzold.
Obrazek
I tu nieoczekiwana niespodzianka. Co prawda jest gniazdo dekodera ale rozstaw pinów nie pasuje do rozstawu pinów dekodera Gold Mini.
Obrazek
Poczytałem instrukcję (zazwyczaj to robię na końcu). Okazuje się że producent opracował płytkę do której należy przylutować dekoder w wersji z przewodami :/ .
Ponieważ kilka dni wcześniej kupiłem gniazda pasujące do dekodera Gold Mini postanowiłem nie bawić się w przejściówki a wymienić je na standardowe.
Lutowanie czegoś tak małego jest trudne ale udało się:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 02 lis 2006, 18:20 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Post autor: gbbsoft »

andrzejc pisze:Myślę że constant breaking distance powinien być stosowany tylko po wykryciu sygnału z BM1.
W innym przypadku to bardzo przeszkadza.
Jeżeli ktoś jeszcze nie wie, to wyczytałem, że Stałą Drogę Hamowania można wyłączyć przez:
F3 - praca manewrowa
F4 - wyłączenie spowolnionego hamowania/przyspieszania.

PS. Podobnie jak całe ABC... :lol:
Ostatnio zmieniony 30 paź 2006, 14:01 przez gbbsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10315
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Post autor: ArturSchŁ »

kolejarz pisze:... no i ma SUSI
SUSI ma, ale CO do tego SUSI można podłączyć ?? Jak już znalazłem Sound Modul do SUSI, to był droższy niż ESU z dźwiękiem!!
:evil:
Ostatnio zmieniony 16 paź 2006, 15:59 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10315
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Post autor: ArturSchŁ »

gbbsoft pisze:... przyjrzyjcie się serii Silver...
Uwaga na Silvery !! wstawiliśmy Silvera do Ludmiły, druga miała Golda i nie chciały jeździć równolegle (w trakcji podwójnej) !!
Mieliśmy problem z Silverami mini (może to tylko pierwsza seria) bo zachowywały się INACZEJ niż Gold mini (inaczej tzn: dziwnie, choć były technicznie 100% sprawne). Sprawdźcie to najlepiej przed zakupem.
Awatar użytkownika
kolejarz
Posty: 408
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:44
Lokalizacja: Łódź - Ksawerów
Kontakt:

Re: Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Post autor: kolejarz »

pepsigo2pl pisze::shock: nie jestem pewien, czy dobrze zrozumialem Twoja wypowiedz kolejarz - chesz powiedziec, ze USP bedzie dzialac tylko i wylacznie po dostawieniu tego modulu?? to w takim wypadky po co kupowac GOLDY - jedyna dodatkowa opcja (skoro USP nie bedzie dzialac) jest Full Bi-Directional Capabilities, ale teraz pytanie, czy my to wykorzystamy??
USP służy podtrzymaniu napięcia na dekoderze podczas krótkotrwałego zaniku napięcia w torach. Aby do tego doszło należy dołączyć do GOLDA albo to co wyprodukował LENZ (link podałem w poprzednim poście) lub kondensator. Jak podpiąć kondensator już było podawane przez Martineza na tym forum, a instalacje urządzenia POWER 1 podana jest w linku.
Także dobrze mnie zrozumiałeś, USP działa tylko ze współpracą POWER1 lub kondensatora własnoręcznie dobranego... Jest to na pewno przydatna funkcja. ale wiążąca się z zakupem dodatkowego urządzenia.
GOLDY mają chyba jeszcze rozwinięte bardziej CV... więcej opcji. ale tego nie jestem pewien, no i ma SUSI
Awatar użytkownika
gbbsoft
Moderator
Posty: 2027
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:40
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Kontakt:

Re: Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Post autor: gbbsoft »

pepsigo2pl pisze:jedyna dodatkowa opcja (skoro USP nie bedzie dzialac) jest Full Bi-Directional Capabilities, ale teraz pytanie, czy my to wykorzystamy??
Tego nie wie nikt... :shock:
Ale rzeczywiście... przyjrzyjcie się serii Silver... w końcu po coś powstała... ;)
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Post autor: pepsigo2pl »

:shock: nie jestem pewien, czy dobrze zrozumialem Twoja wypowiedz kolejarz - chesz powiedziec, ze USP bedzie dzialac tylko i wylacznie po dostawieniu tego modulu?? to w takim wypadky po co kupowac GOLDY - jedyna dodatkowa opcja (skoro USP nie bedzie dzialac) jest Full Bi-Directional Capabilities, ale teraz pytanie, czy my to wykorzystamy??
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10315
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Post autor: ArturSchŁ »

kolejarz pisze:Ja chciałem wsadzić do BR80 ROCO... ale nie ma co wsadzić...
Akurat w BR80 Roco jest miejsce pod kominem, gdzie można eletrolit wstawić, ale w BR52 ...to tylko w kotle :(
PS: jakoś nie mogę się doprosić od kolegów forumowiczów zdjęć fabrycznie zdygitalizowanej BR52.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2006, 12:55 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kolejarz
Posty: 408
Rejestracja: 08 kwie 2006, 23:44
Lokalizacja: Łódź - Ksawerów
Kontakt:

Re: Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Post autor: kolejarz »

Co do USP, to żeby zadziałała ta funkcja, musisz zamontować jeszcze kondensator w miejsce do tego przeznaczone. LENZ wymyślił coś takiego , ale niestety jest za duże. Rozmawiałem z Andrzejem na ten temat teraz w Warszawie, i powiedział, że nie ma na tyle małych a zarazem pojemnych kondensatorów, że nie ma co sobie tym głowy zawracać, bo się nigdzie nie da wsadzić. także wychodzi, że to tylko jest do H0, chyba że chcesz wsadzić do ICE, bo tam jest miejsce....
Ja chciałem wsadzić do BR80 ROCO... ale nie ma co wsadzić...
Cobrix
Posty: 440
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:15
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

Re: Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Post autor: Cobrix »

Ja skrocilem kable maksymalnie. Zaizolowalem dekoder. Z tego co sie domyslam przy dociskaniu ulamal sie kabelek zaraz przy plytce dekodera i musial dotknac sasiada.

Juz widze o jakich drucikach mowiles. Co za kicha - jak mozna tak zaprojektowac loka.
Kolejny raz utwierdzilem sie w przekonaniu ze 52 to najgorszy moj zakup. Z zadnym innym lokiem nie mialem takich problemow.
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Post autor: pepsigo2pl »

jak wymontujesz wozek, to tam sam dwa zestawy blaszek, jedne co zbieraja prad z kol, drugie ktore przekazuja prad do "szpilek" idacych do plytki. ja musialem dogiac te drugie - wystarczylo ze popchnzlem loka palcem w jedna strone to juz przerywalo.

jak CI sie udalo spalic dekoder??!! moze nie zaizolowales go odpowiednio??

ja mialem tylko problem z kolem zamachowym przed skroceniem kabli. byly na tyle dlugie, ze blokowaly swobodny jego ruch. po skroceniu i skreceniu ich razem - zadnego problemu po zakmnieciu tendra :mrgreen:
Cobrix
Posty: 440
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:15
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

Re: Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Post autor: Cobrix »

Mowisz o blaszkach ktore dociskaja do kol?



No i porazka. Cala niedziela stracona a na koncu po zamknieciu tendra smrodek i dekoder spalony :(

Do d... z taka robota. Lok za prawie 200E a Tilligowi sie cholernego zlacza NEM nie chce dac.
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Post autor: pepsigo2pl »

Cobrix, podoginaj blaszki w tendrze. prad jest zbierany z wozkow na plytke przez 4 szpilki !! ja je podoginalem i juz jezdzi znacznie lepiej. zgadza sie, jeszcze ciut skacze jak zeba, ale nie przerywa. swiatla swieca sie non-stop a nie sa podlaczone, to by oznaczalo, ze nie ma przerw w dostawie pradu.

co zas sie tyczy zamykania obudowy

Obrazek

kable musialem skrocic o dobre 2cm, potem trzymajac pokrywe nad tendrem delikatnie po upychalem kabelki w miejsce wegla. zadne "odchudzanie" nie mialo miejsca.

Obrazek

jak widac kable sa lekko skrecone razem. tak wygodniej sie je upychalo kolo dekodera.

powodzenia
Ostatnio zmieniony 15 paź 2006, 19:36 przez pepsigo2pl, łącznie zmieniany 1 raz.
Cobrix
Posty: 440
Rejestracja: 10 kwie 2006, 13:15
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

Re: Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Post autor: Cobrix »

Dekoder zamontowany. Zolty (oswietlenie tendra) jednak powinien byc po drugiej stronie.


Mam jednak problemy z zasilaniem. Sam tender jezdzi kiepsko, skacze jak zaba i co chwila przerywa. Podlaczenie loka zdecydowanie pomaga czyli ewidentnie tender kiepsko odbiera prad.

Pytanie do znawcow czy USP nie powinno zapobiegac takiemu zjawisku. Ze wzgledu na USP zdecydowalem sie na Goldy. Teraz widac ze tender ma klopoty z odbiorem pradu i dekoder sie resetuje i zaczyna jazde od nowa.

I drugie pytanie. Jak Wam sie udalo zamknac obudowe tendra. Siedze juz 3 godziny i szlag mnie trafia :( Tam wgole nie ma miejsca na kabelki. Tender nie mial ani jednej ryski a teraz mimo moch staran caly powycierany :( Watpie zeby mi sie udalo go zamknac :(
pepsigo2pl
Posty: 548
Rejestracja: 31 lip 2006, 18:06
Lokalizacja: ur. Gdansk, zam. Londyn
Kontakt:

Re: Dekodery dla rumaków z mojej stajni

Post autor: pepsigo2pl »

Panowie, gotowe - zdjecia moge wrzucic jak ktos chce (najpierw i tak musze je zrobic), swiatla zostawilem nie podlaczone w tendrze, jako ze nie planuje jazdy tendrem do przodu planuje zamienic zolte diody swiecace na czerwone.

jeszcze raz podziekowania dla p. Andrzeja :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość