Budowa makiety

Dyskusja, o naszych makietach, dioramach itd.

Moderator: mod-Makieta

ODPOWIEDZ
Prezes156
Posty: 10
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:37
Lokalizacja: okolice Tarnowskich Gór
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Prezes156 »

Maciej pisze:Wałkujemy od początku:
- stary tabor + stare szyny = kłopoty. Wydasz sporo kasy na dodatkowe elementy
Ale ja potrzebuję tylko zasilacza do zwrotnic, no i rzeczy typu: drzewka, latarnie i inne szczegóły. inna sprawa że moja makieta ma wyglądać jak na zdjęciu poniżej (tylko że torowisko nie będzie skrzyżowane a będzie wiadukt. Jeśli będę miał jakieś trudności z których na tą chwilę nie zdaję sobie sprawy to piszcie ;). Moim zdaniem nie ma większych problemów, zwłaszcza że wszystko mam.....chyba że się mylę ;).
Załączniki
snapshot.jpg
Ostatnio zmieniony 14 gru 2014, 21:54 przez Prezes156, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Maciej »

Wałkujemy od początku:
- stary tabor + stare szyny = kłopoty. Wydasz sporo kasy na dodatkowe elementy związane z budową makiety. Radził bym jednak poczekać odłożyć gotówkę i kupować nowy tabor i torowiska.

Jeżeli Twoja determinacja budowy makiety na starych systemach i z taborem BTTB jest duża tu masz wszystko
http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/tech.asp
Prezes156
Posty: 10
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:37
Lokalizacja: okolice Tarnowskich Gór
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Prezes156 »

Witam koledzy!!! Nie powiem niczego oryginalnego ale.... jestem całkowitym "świeżakiem" jeśli chodzi o budowę makiet i zabawę z TT. Doczytałem się masy interesujących informacji na temat całej tej "zabawy". Jak niektórzy widzą, miałem ogromną kolekcję którą prawie w całości sprzedałem lecz zostawiłem sobie kilka "zabawek", ponieważ zaraziłem się trochę tym wszystkim ;P. Powiedzcie mi, bo mam taki plan: Chcę zbudować małą makietę dla mojego chrześniaka. Chce żeby to była prosta makieta z jazdą w kółko czy ósemkę, przez tunel w górze... Tory mam starego typu, sterownik jakiś też tam mam, więc żal nie skorzystać.
Ale mam kilka pytań:
- Skoro mam stary tabor plus stare torowisko to wszystko będzie ze sobą grało??
- mam kilka gotowych rozjazdów które pewnie pójdzie jakoś podłączyć, aby móc nimi sterować (jak to zrobić pewnie zjadę na forum)??
- Żeby wszystko wyglądało realistycznie to mogę poprowadzić trakcję nad torowiskiem?? Ale będzie to tylko trakcja dla estetycznego wyglądu i jakiejś tam realistyki.....
Mam jeszcze masę innych pytań, ale odpowiedź na nie znajde na pewno na forum, kwestia czasu. Tylko pytam was o zdanie czy jest sens budowania tego wszystkiego?? Nie mam zamiaru kupować nowego taboru itp. Mam z 8 maszyn i masę wagonów więc to wystarczy do zabawy ;). Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Wąski
Posty: 255
Rejestracja: 07 paź 2014, 15:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Wąski »

Efekt pracy.
Awatar użytkownika
Wąski
Posty: 255
Rejestracja: 07 paź 2014, 15:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Wąski »

Witam. Prace idą, pomału ale do przodu. Płyty skręcone, dolna część torowiska ułożona(korek+tory) podjazdami podchodze na poziom +1. Mam problem z kabelkami a konkretnie z ich lutowaniem ale będę się martwił jak będzie całe torowisko. Przejścia między płytami na złączki(chyba). Początki z torami modelowymi były trudne ale teraz już jakoś idzie.
Awatar użytkownika
Wąski
Posty: 255
Rejestracja: 07 paź 2014, 15:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Wąski »

Witam. Zakupy torowiska idą naprzód, płyta ze sklejki wymiarowo opracowana tylko się zastanawiam czy pod płytę dawać stelaż ze sklejki czy listwy drewniane a drugie pytanie czy tory mocować wkrętami Tillinga czy tymi blaszkami (pierwsze ułożenie później będzie korek, klej....)?
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: ArturSchŁ »

Wąski pisze:Na taką konstrukcje to ja nie mam miejsca...
Nie chodzi o wielkość, tylko o sposób budowy/pomysł an konstrukcję.
W sieci znajdziesz masę opisów. Jako, że jeden obrazek więcej wart niż 1000 słów, pozwolę sobie tu przywołać jeden z ... [PDF]
:arrow: Rama,
:arrow: Tory.
BTW: o tym wszystkim była już mowa na FTT.

[żródło: Eisenbahn Journal Anlagenbau & Planung 2/2004 Grosser Traum auf kleinem Raum, całość TU]
Ostatnio zmieniony 25 paź 2014, 17:57 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wąski
Posty: 255
Rejestracja: 07 paź 2014, 15:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Wąski »

Wielkie dzięki, nareszcie coś konkretnego. A przy okazji sprytny patent na makietę tylko jak jest płaska. Fajna makietka do zabawy.
Awatar użytkownika
Robcio1910
Posty: 715
Rejestracja: 20 kwie 2007, 12:49
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Robcio1910 »

Zobacz moją makietę i jej konstrukcję, która "wisi" na ścianie a do zabawy jest rozkładana. :D
http://www.robcio1910.pl/moja_makieta_01.html
Awatar użytkownika
Wąski
Posty: 255
Rejestracja: 07 paź 2014, 15:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Wąski »

Na taką konstrukcje to ja nie mam miejsca, to jest dobre jak na stałe a ja mam składaną z 4 elementów. Sttandart to nie dla mnie, za wysokie progi a poza tym ja z tym nie będę jeździł na wystawy. Jakieś porady kolegów co mają coś podobnego aby później nie było niespodzianki.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10278
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: ArturSchŁ »

@Wąski: idź tą drogą:
Obrazek
:)

[zdjęcie z Eisenbahn Journal.Anlagenbau & Planung.2007.01.44er-Jumbos im Weserbergland, s. 20]
Ostatnio zmieniony 25 paź 2014, 09:09 przez ArturSchŁ, łącznie zmieniany 1 raz.
JarUs
Posty: 1440
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: JarUs »

Wąski pisze:Ale śmieszne!!!! Chodzi mi o wymiary skoro 30x40mm nie za bardzo pasują(chociaż nie wiem dlaczego).
Po co te nerwy ;) brovarek pisał: " bardziej prostokątne" ;) np 10 x 80 mm (sklejka) ;)
..... będzie rozbieralna z 4 płyt 71x131,5 102x131,5 81x152,5 92x152,5 cm
.. fakt, to Twoje wymiary, ale gdybyś zajrzał tu to byś miał i makietę .... i moduły ;)
Ostatnio zmieniony 25 paź 2014, 09:10 przez JarUs, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Wąski
Posty: 255
Rejestracja: 07 paź 2014, 15:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Wąski »

Ale śmieszne!!!! Chodzi mi o wymiary skoro 30x40mm nie za bardzo pasują(chociaż nie wiem dlaczego).
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Samowarek »

Wąski pisze:To jakie listwy proponujecie?
Tanie proste i bez sęków :mrgreen:
Samowarek
Posty: 745
Rejestracja: 30 paź 2010, 02:05
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Budowa makiety

Post autor: Samowarek »

Wąski pisze:To jakie listwy proponujecie?
Proste :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości