Lokomotywownia "Piotrowice"

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lokomotywownia "Piotrowice"

Post autor: PiotrT »

Marcin pisze:płytą PVC.....
Pomysł ciekawy. Jakie grubości to PCV? Kleiłeś do skrzynki czy na wkręty? Jak potem do tego mocować napędy?

Co do zmiany układu to już raczej nic nie będę kombinował. Szkoda mi kolejnego dnia :D
A na serio tak jak pisałem ew2 mam z ttora, anglika musiał bym kupić, a tani nie jest. Co do dźwigów to będą dwa. ten najbliżej wjazdu będzie tylko pustym cokołem. Nie miałem już siły tego udziwniać w programie.
Co do zasieku to ma on umowne granice i nie będzie po sufit zasypany węglem. Ale jak odbywało się ładowanie węgla do tych wagoników (wyleciało mi słowo jak się profesjonalnie nazywają)? W Wolsztynie wystaje pas transmisyjny. A co po 2 stronie? Stał chłop z łopatą i sypał na pas? A jak wkoło mu się węgiel skończył to woził taczką czy jak? Wie ktoś?
Grzejka jest do mazutu. W standardowej temp. mazut jest mało plastyczny. Trzeba go podgrzać zarówno w cysternach do opróżnienia jak i potem w zbiornikach głównych. Zbiorniki mają 2000m3 przy podstawie 15,34m takie właśnie wychodzą.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2014, 21:18 przez PiotrT, łącznie zmieniany 6 razy.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Lokomotywownia "Piotrowice"

Post autor: Kilkujadek »

Zamiast 2 rozjazdów daj anglika do bocznicy szlakowej. Nadal nie bardzo rozumiem po co takie ogromne zbiorniki na paliwo. I ta grzejka... Co ona ma ogrzewać? Zamiast 3 dźwigów do nawęglania daj 2 i wydziel z bunkra węglowego troszeczkę przestrzeni da drewno.
rokkor
Posty: 253
Rejestracja: 13 wrz 2009, 09:48
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Lokomotywownia "Piotrowice"

Post autor: rokkor »

PiotrT pisze:Zastanawiam się nad bokami skrzynek. Wydaje mi się ze takiej 50mm spokojnie wystarczy. Czy nie?
Raczej nie wystarczy. Zauważ, że boki będą decydować o usztywnieniu wzdłużnym skrzynek i dlatego stosuję tam sklejkę grubości 12 mm i 90 mm szerokości.
Więcej niż dwa żebra nie zmieścisz; zauważ, że masz dużo rozjazdów, a każdy napęd rozjazdu uniemożliwia lokalizację żebra na tej szerokości skrzynki - nieżle będziesz musiał pokombinować, by aż 2 żebra wstawić. Obrotnica też uniemożliwia lokalizację żebra na tej szerokości skrzynki.
Chyba będziesz zmuszony ułożyć płytę wierzchnią ze sklejki min. 8mm. Na Mnichowie też tak zrobiłem.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Lokomotywownia "Piotrowice"

Post autor: Marcin »

...nie to żebym się czepiał.. widziałem moduły pokryte całkowicie sklejką , które po długim czasie od wilgoci zrobiły się jak fala Dunaju, dlatego moje moduły pokryłem płytą PVC.....
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lokomotywownia "Piotrowice"

Post autor: PiotrT »

Ok dzięki za poradę. Co do wierzchu to się jeszcze zastanowię popatrzę jak ten materiał się zachowuje. Trwałość to priorytet ale waga też jest istotna. Może lepiej dać cieńsze podłoże, a ściślej użebrować (jak w samolocie). Trzeba by to policzyć.
Zastanawiam się nad bokami skrzynek. Wydaje mi się ze takiej 50mm spokojnie wystarczy. Czy nie?
Obrazek
adamTT
Posty: 155
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:19
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Lokomotywownia "Piotrowice"

Post autor: adamTT »

Jeśli budujesz na lata to zdecydowanie zastosuj sklejkę na całej powierzchni - minimum 8 mm plus co najmniej jedno podparcie. Mam dwa moduły 100x60 cm na których na całej powierzchni zastosowałem sklejkę 8mm lub 10 mm (już nie pamiętam co to była za grubość). Złożone są w tzw. kanapkę, nie ukrywam że trochę ważą - dokładnie nie wiem ile bo ich nie ważyłem, ale spokojnie daję radę z załadunkiem i rozładunkiem w pojedynkę, a na kliku imprezach już były.
Dodatkowe plusy to usztywnienie konstrukcji oraz możliwość dowolnej zmiany układu torowego - na całej powierzchni masz do dyspozycji solidną podstawę - oraz mniejsze prawdopodobieństwo odkształcenia - choć to również zależy od jakości użytego materiału.
Drugi raz zbudowałbym tak samo :) Solidność konstrukcji to podstawa!
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lokomotywownia "Piotrowice"

Post autor: PiotrT »

Na pewno lekkie nie będzie. Auto już mam obcykane wszystko się ładnie zmieści. Jest jeszcze zapasu trochę na przyszłość ;)
Co do magazynowania to będą stały zamocowane pionowo, segment obok segmentu w tej wnęce w której miał być ttort.
Cały czas się zastanawiam z czego wykonać podłoże. Na prostym module szlakowym jest ok bo wąska sklejka po długości podparta dodatkowo w 2 miejscach. Ale tutaj. Tory się rozchodzą na całą szerokość. Jak dam coś cienkiego to boje się że się będzie wyginało. A znowu 10mm sklejka ta sama co na profil to będzie ciężkie :/
Myślałem żeby zrobić rozpórki co 35cm akurat 2 na skrzynkę. Nie ma w tych miejscach rozjazdów. Potem na całej powierzchni położyć sklejkę 5mm. Na to korek. Ale nie wiem czy to nie będzie za słabe :roll:

I jeszcze jedno. Czy sTTandard określa jakoś wysokość boku skrzynki? Z tego co obserwuje wszyscy robią boki wysokości profili czołowych. Korci mnie żeby zrobić je 5cm na wysokość ze sklejki 10. Tu by można sporo na wadze urwać.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2014, 12:13 przez PiotrT, łącznie zmieniany 2 razy.
rokkor
Posty: 253
Rejestracja: 13 wrz 2009, 09:48
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Lokomotywownia "Piotrowice"

Post autor: rokkor »

PiotrT pisze:Plan na ten tydzień: Skrzynki.
A jak je zbudujesz i połączysz tak jak na czas transportu, to je obciąż 10 kg i spróbuj włożyć do auta i w to miejsce, gdzie będą magazynowane. Potem dopiero, po pomyślnej próbie, działaj dalej. Powodzenia.
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lokomotywownia "Piotrowice"

Post autor: PiotrT »

maciej_kolej pisze:...zacznij budować wreszcie tę szopę
Już niedługo ;)
Tym razem chcę mieć wszystko rozplanowane, przemyślane i być pewnym że to jest właśnie to. Ostatnia wersja spełnia te kryteria :mrgreen:
Jestem zadowolony bo udało mi się pozbyć z układu rozjazdów DKW. Koszmarnie drogie. Całą resztę prócz krzyżówki już mam wiece koszta budowy będą znikome. Szopa też już jest. Obrotnicę mam już obcykaną ale chcę ją zbudować jeszcze raz. Sporo doświadczenia zdobyłem przy torcie i mam nadzieje że tutaj ono zaprocentuje i wyjdzie z tego funkcjonalny moduł.

Plan na ten tydzień: Skrzynki.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2014, 10:55 przez PiotrT, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Maciej
Moderator
Posty: 3206
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz
Kontakt:

Re: Lokomotywownia "Piotrowice"

Post autor: Maciej »

Piotrze zadam Ci pytanie...mogę? Dla kogo ma być ta makieta? Dla Ciebie ? Dla Ludu? Dla speców od żyłek na liściach w skali 1:120? Dla speców od ilości ziarnka pomiędzy podkładami w wielkości TT? Czy tak w ogóle? Myślę że dla Ciebie ....zacznij budować wreszcie tą szopę !! :D ;)
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

V4

Post autor: PiotrT »

Plany przechodzą proces ciągłej ewolucji.
Dla bezpieczeństwa i wygody transportu postanowiłem jeszcze trochę skrócić moduł. Udało się do 2,1m (600mm, 1050mm)x2.
Dodatkowo starałem się wszystko tak porozmieszczać aby przy składaniu dwóch segmentów w kanapkę wysokie obiekty nie kolidowały ze sobą i można było segmenty maksymalnie do siebie przybliżyć. Nie podoba mi się jeszcze parę detali ale wyczerpały mi się pomysły no i albo więcej miejsca albo łatwiejszy transport. Pewnie jeszcze coś wyjdzie przy budowie. Względem poprzednich planów starałem się powiększyć zasiek węglowy bo te poprzednie były śmiesznie małe.
W zasieku na wózki wstawiłem flexa z Z. Nie wiem czy to odpowiedni wymiar?

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 sty 2014, 21:14 przez PiotrT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

V3

Post autor: PiotrT »

Efekt dzisiejszego dnia. Długość pozostała taka sama. Pozbyłem się profilu MP1 z prawej strony i zwęziłem moduł do 60cm.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrT
Posty: 387
Rejestracja: 07 mar 2012, 09:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lokomotywownia "Piotrowice"

Post autor: PiotrT »

Kilkujadek pisze:Na Star Trek 7 może być 8)
Tak. To zdecydowanie odległa przyszłość ;)
A na serio chciałem zobaczyć jak by to mogło wyglądać w połączeniu ze stacją. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie aby to była stację węzłową.
Te wszystkie trójkąty szpary wynikają z budowy modułowej. Pewnie że były by zaślepione, wyrównane. Ale to w Star Trek 8 8)
Mariusz pisze:Zmieścisz wszystko na module z wachlarzem
No z tym mam problem. Na razie nic ciekawego i sensownego nie wymyśliłem. Ciasno i krótko.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2014, 14:27 przez PiotrT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 2560
Rejestracja: 26 kwie 2006, 21:55
Lokalizacja: Łubowo
Kontakt:

Re: Lokomotywownia "Piotrowice"

Post autor: Mariusz »

No weź przestań. Tak duża szopa, a stacja 4 klasy :mrgreen: coś tu nie gra.
Do takiej szopy to potrzebny jest węzeł kolejowy a nie mini stacyjka.
Tą spalinową część odpuść sobie. Zmieścisz wszystko na module z wachlarzem. Ta reszta psuje klimat.
Awatar użytkownika
Scio
Posty: 696
Rejestracja: 11 mar 2009, 17:09
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Lokomotywownia "Piotrowice"

Post autor: Scio »

Ten trójkąt za szopą zabudowałbym, bo jakoś dziwnie wygląda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości