EP 05 MTB

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Domiss
Posty: 469
Rejestracja: 15 lip 2009, 11:06
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: Domiss »

Awatar użytkownika
przemcol
Posty: 432
Rejestracja: 03 gru 2008, 17:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: przemcol »

bankier pisze:Czyżby pojawiła się wersja z "kranami"?
Rozmawiałem w Piotrkowie z panem od MTB. Powiedział jak się wyprzeda EU05/EP05 (4 modele) to pojawi się wersja z gniazdami.
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1742
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: krzysztof »

bankier pisze:Czyżby pojawiła się wersja z "kranami"?
wszystko pięknie i ładnie ale gdzie ona jest? to tylko prezentacja, nie ma jej "skladem"
bankier pisze:niestety nie natrafiłem na nigdzie na zdjęcie modelu...
jak na razie próżno szukać...
bankier
Posty: 468
Rejestracja: 21 kwie 2015, 14:06
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: bankier »

Czyżby pojawiła się wersja z "kranami"?

http://www.hobby-shop.cz/pl/katalog/351 ... 516-TT-45)

niestety nie natrafiłem na nigdzie na zdjęcie modelu...
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2399
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: womo »

oelka pisze:To akurat nie było takie proste w czasach gdy kolej utajniano wieszaniem wszędzie zakazów fotografowania.
Pamiętam, że mój dziadek miał zdjęcia które robił do końca lat 60. Chyba swoich tak nie ganiali albo on jako emeryt miał to w d...
Uwielbiałem jako małe dziecko grzebać w tych jego szpargałach. A zbierał ulotki, artykuły z gazet, wszystko o kolei ...

Niestety całe zbiory jego życia spaliła moja babcia po jego śmierci. Kiedyś spytałem ojca czemu nic nie uratował a on powiedział, że się tego nie spodziewał.
To była taka jej zemsta po latach za to, że kolej kochał najbardziej i zawsze od niej uciekał na PKP ...
Ołgierd
Posty: 575
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:31
Lokalizacja: Bydgoszcz Leśna
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: Ołgierd »

oelka pisze:Moje doświadczenie ze zbieraniem wspomnień a ostatnio zajmuję się tym w dużej skali jest takie, że po kilkudziesięciu latach ludzie potrafią mocno mylić fakty i daty.
To nawet jest naukowo stwierdzone :)
W historii wspomnienia powinny być traktowane jako źródło pomocnicze, a nie główne. Z różnych przyczyn wiarygodność relacji świadków, zwłaszcza po takim okresie, nie przekracza 25-30 proc.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: oelka »

Wojtek_Kraków pisze:Pytanie kim był Pan Leszek. Jeśli maszynistą tejże EU05 i przejeździł na niej trochę czasu to raczej nie sądzę by się pomylił, a jeśli tylko pracownikiem kolei który miał jakąś tam styczność to ryzyko pomyłki wzrasta.
Do lat 90. XX wieku maszyniści mieli stałe przydziały lokomotyw. Więc można próbować ustalić, która była jego maszyną i mniej więcej kiedy.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: Wojtek_Kraków »

oelka pisze:To akurat nie było takie proste w czasach gdy kolej utajniano wieszaniem wszędzie zakazów fotografowania.
Wiem, dlatego to napisałem.
Dziś potrafi się jeszcze trafić człowiek osadzony w poprzednim ustroju i goni jak zobaczy klienta z aparatem.
oelka pisze:Moje doświadczenie ze zbieraniem wspomnień a ostatnio zajmuję się tym w dużej skali jest takie, że po kilkudziesięciu latach ludzie potrafią mocno mylić fakty i daty.
I to też jest prawda.
Pytanie kim był Pan Leszek. Jeśli maszynistą tejże EU05 i przejeździł na niej trochę czasu to raczej nie sądzę by się pomylił, a jeśli tylko pracownikiem kolei który miał jakąś tam styczność to ryzyko pomyłki wzrasta.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: oelka »

Ciekawe czy Pan Leszek W. wpadł na pomysł w tamtych latach żeby zrobić zdjęcie lokomotywy o której mowa.
To akurat nie było takie proste w czasach gdy kolej utajniano wieszaniem wszędzie zakazów fotografowania.

Moje doświadczenie ze zbieraniem wspomnień a ostatnio zajmuję się tym w dużej skali jest takie, że po kilkudziesięciu latach ludzie potrafią mocno mylić fakty i daty.
Z początków służby EU05 mimo wszystko jest trochę zdjęć. Głównie oficjalnych, bo było to wydarzenie na kolei. Cześć była retuszowana w publikacjach, ale na żadnym w oryginale nie widać by podwozie było szare, czyli jasne na czarno-białym zdjęciu. Nikt też ze znających dobrze tą serię nie podawał informacji o takim malowaniu. Gdyby w ten sposób malowano całą serię to trudno byłoby tego nie zauważyć. Dla porównania małych reflektorach w trzech pierwszych ST44 przebudowanych podczas pierwszych napraw okresowych wiadomo powszechnie.
Warto za to zwrócić uwagę na brak odgarniaczy, które pojawiły się już w trakcie służby. I to jest ciekawe wyzwanie dla MTB, jeśli planują wersję z wczesnego okresu eksploatacji w pierwszej połowie lat 60.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: Wojtek_Kraków »

Ranger pisze:Wartaloby żeby Pan Leszek W. kolejarz z Bydgoszczy pokazał jakieś fotki albo dokumentacje potwierdzającą to co piszesz.
Ciekawe czy Pan Leszek W. wpadł na pomysł w tamtych latach żeby zrobić zdjęcie lokomotywy o której mowa.
Pewnie gdyby w ten sposób myślał każdy kolejarz, mielibyśmy piękny album fotograficzny... a tym czasem wielu rzeczy trzeba się domyślać...
;)
Do czego zmierzam. Nie zawsze na wszystko jest dowód, nie zawsze co mówią inni jest prawdą ale na pewno jest to ciekawy ślad, który może kiedyś się potwierdzi a może nie:)
gemol
Posty: 1047
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: gemol »

PrzemAs pisze:Moim źródłem jest Pan Leszek W. z Bydgoszczy były kolejarz zagorzały fan, który twierdzi że jeździł na tych lokach. I z początkiem ich służby miały one siwe spody.
Co nie zmienia faktu, że dokumentacja dostarczona producentowi dotyczyła okresu późniejszego niż początek służby, kiedy podwozia malowane były na czarno.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3839
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: Ranger »

Wartaloby żeby Pan Leszek W. kolejarz z Bydgoszczy pokazał jakieś fotki albo dokumentacje potwierdzającą to co piszesz.
PrzemAs
Posty: 30
Rejestracja: 18 lut 2017, 11:08
Lokalizacja: Laskowice Pomorskie
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: PrzemAs »

Moim źródłem jest Pan Leszek W. z Bydgoszczy były kolejarz zagorzały fan, który twierdzi że jeździł na tych lokach. I z początkiem ich służby miały one siwe spody.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: oelka »

PrzemAs pisze: Z moich informacji wynika, że siwe podwozie występowało oryginalnie w tych lokach w taborze PKP zaraz na początku ich wejścia do służby. Potem zostało przemalowane na czarne. MTB wypuściło nową serię i tam już jest czarne podwozie zgodnie z tym co miało miejsce w określonym czaso-okresie.
W latach 1966-74 EU05 na przemian z czechosłowackimi E499.1 obsługiwały ekspres "Hutnik" w relacji Warszawa Wschodnia - Praha hlavní nádraží. EU05 powstały na bazie E499.1 więc możliwe, że źródło informacji pomyliło obie serie lokomotyw. Podobnie może być z informacjami o małych reflektorach w EU05.
Awatar użytkownika
oelka
Moderator
Posty: 2189
Rejestracja: 09 kwie 2006, 00:34
Lokalizacja: MDM
Kontakt:

Re: EP 05 MTB

Post autor: oelka »

Nic nie wskazuje na to, by w początkach eksploatacji EU05 miały szare podwozie.
W archiwum dawnego CNTK jest jedno zdjęcie EU05-30 wjeżdżającej do wykopu linii średnicowej przy Towarowej, z samego końca lat 60. lub już początku lat 70. gdzie można się zastanawiać czy podwozie nie jest w kolorze szarym. Niemniej lokomotywa jest już w odgarniaczem, a więc po naprawie.
Na wszystkich innych zdjęciach, szczególnie tych wcześniejszych wózki są czarne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości