Moje skrzynki - WT

sTTandard - Nasze makiety modułowe

Moderator: mod-Makieta Modułowa

ODPOWIEDZ
gemol
Posty: 1047
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:33
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: gemol »

..to nie lepiej zmienić zapis w normie na taką która będzie przyjaźniejsza oku i bardziej realistyczna ?
Rzecz w tym, że na większości modułów już istnieje, więc wprowadzanie zapisu o innej mija się z celem - spowoduje bałagan. Oczywiście 5 cm pasek równo położony wygląda beznadziejnie, ale jak się go odpowiednio przykroi i spatynuje - nie rzuca się w oczy.
Ostatnio zmieniony 06 sie 2008, 09:28 przez gemol, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Grzegorz Molenda
http://www.modart.radom.pl
twardy
Posty: 125
Rejestracja: 02 lip 2007, 22:15
Lokalizacja: Wa=wa
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: twardy »

Wyjaśnijcie mi proszę ;
skoro każdy narzeka na jej ... odcień
to nie lepiej zmienić zapis w normie na taką która będzie przyjaźniejsza oku i bardziej realistyczna ?
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: Kilkujadek »

Kilka centymetrów od profilu zcieniować bo nie da się na nią patrzeć.
WT
Posty: 190
Rejestracja: 05 gru 2007, 12:59
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: WT »

PS (Przypomniałem Sobie):

Jak rozumiem, na końcach modułów ma być mata Faller 766. Czy można ją pokryć inną trawą sadzoną np. elektrostatycznie?
Z tego, co pisaliście o Faller 766, to powinienem się chyba psychicznie przygotować na bardzo interesujący odcień...
WT
Posty: 190
Rejestracja: 05 gru 2007, 12:59
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: WT »

Ślicznie dziękuję za komentaże i uwagi. Przydają się.

Nad tymi bokami się zastanawiałem. Postanowiłem, że będą mieć właśnie taki profil, bez dorabiania "nadbudowy". Są cięte bez kreski, "od łokcia", czyli pewna umyślna falistość jest :)
"Dziubki" zniweluję rzeźbą terenu. Wypiętrzenia będą, ale niewielkie - zmieszczą się pomiędzy torowiskiem, a brzegiem skrzynki.

Zacząłem już modelować teren, ale przerywam robotę na dwa tygodnie, gdyż jadę podeptać Karkonosze.

Dziękuję i pozdrawiam,
Waldek
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: Kilkujadek »

Plusy "dodatnie" :mrgreen: to :
podwojenie grubości kabli :arrow: spadek rezystancji
dodatkowe gniazda :arrow: możliwość wpięcia dodatkowego boostera
Czyli rozrzutnie ale w normie ;)
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1909
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: T_Domagalski »

ArturSch pisze:...na spotkaniach DCC łączymy (odpowiednio) oba tory w jeden obwód elektryczny.
Nie wiem, o jakich spotkaniach piszesz.... ;)
W najprostszym przypadku, gdy oba tory są zasilane z jednej stacji, można by teoretycznie zrobić tak jak piszesz, czyli połaczyć wszystko w jeden obwód.
Ale mogą pojawić się sytuacje, gdy dwa tory modułu dwutorowego są zasilane z dwóch różnych źródeł. Np. jeden tor bezpośrednio ze stacji, a drugi przez układ pętlowy, odwracający polaryzację. I wtedy nie może być mowy o żadnych połaczeniach między torami.

Generalnie w sTTandardzie jest zasada, że moduły są wykonywane jako maksymalnie uniwersalne i "przeźroczyste". Decyzję o tym, co i z czym ma być połączone, podejmuje sie dopiero na zlocie, w zależności od tego, jaką makietę akurat się montuje.
Ostatnio zmieniony 04 sie 2008, 17:59 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: Kilkujadek »

T_Domagalski pisze:Tu zrobiłeś mały błąd...
Ale malutki bo go można poprawić "sikorką" lub wyrzynarką :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 04 sie 2008, 13:31 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10355
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: ArturSchŁ »

T_Domagalski pisze:... nie ma konieczności łączenia/rozdzielania zasilania między torami.
... ale jest to sensowne (łączenie), gdy zasilamy tory DCC, gdzie separacja torów jest zbędna - na spotkaniach DCC łączymy (odpowiednio) oba tory w jeden obwód elektryczny.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1909
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: T_Domagalski »

WT pisze:- każda szyna ma swoje indywidualne gniazda po obu stronach,
I tak ma być według sTTandardu. Osobna magistrala 2 x 1,5mm2 dla każdego z torów, zakończona kompletem gniazdek/wtyczek.
WT pisze:- gniazda są zdublowane, co umożliwia sprzęgnięcie elektryczne odpowiednich szyn obu torów na potrzeby sterowania cyfrowego, a ponadto podłączenie zasilania :)
- przyłącza głośnikowe dają możliwość podpięcia "gołych" przewodów zasilania np. bezpośrednio z zasilacza (na dalszych modułach raczej z nich zrezygnuję).
To, co tu opisałeś jest całkowicie zbędne, uwzględniając wymagany przez sTTandard sposób zasilania linii dwutorowej - nie ma konieczności łączenia/rozdzielania zasilania między torami.
WT pisze:Teraz muszę "powoli" myśleć o ukształtowaniu terenu...
Tu zrobiłeś mały błąd, a właściwie niedopatrzenie - uciąłeś boki modułów równo wg linii prostej. Trzeba było uciąć boki nie po linii prostej, lecz chociaż w kształcie fali, która by dochodziła do profili modułów poziomo, a nie pod kątem. Teraz robi się brzydki "dzióbek", jak połączysz moduły.
Oczywiście najlepiej byłoby do razu wyciąć boki w planowany kształt terenu (skoro jest MG2 to jakieś górki powinny być... ;) ), żeby uniknąć dodatkowej "zabawy" w podcinanie i sztukowanie boków do terenu...
Ostatnio zmieniony 04 sie 2008, 12:18 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10355
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: ArturSchŁ »

WT pisze:A poniżej konfiguracja do przechowywania i transportu: Obrazek
Ciekawym i dobrym pomysłem jest użycie nóg sTTandardowych do zespolenia modułów do transportu !!
Obrazek
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: Kilkujadek »

Coś namieszałeś z tą elektryką :roll:
Do modułu jednotorowego:
http://img517.imageshack.us/img517/3814 ... 03mqg6.jpg
Do dwutorowego:
http://images29.fotosik.pl/177/e8a17a8f797f6161.jpg
Przy takim podłączeniu nie ma znaczenia czy analog czy DCC.

Wszystkie połączenia kabli zalutuj i w koszulki termokurczliwe.
Taśma izolacyjna po jakimś czasie się odklei.
WT
Posty: 190
Rejestracja: 05 gru 2007, 12:59
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: WT »

Zanim doznacie szoku patrząc na zdjęcia wyjaśnię, że skrzynki są przygotowane do ewentualnego łączenia na imprezach za pomocą tylko dwóch przewodów (oczywiście po każdej stronie), czyli normalnie - zasilanie podawane na oba tory.

Jednak trochę rozbudowałem elektrykę:
Obrazek
Z punktu widzenia sterowania cyfrowego i zlotów zupelnie niepotrzebnie. Jednakże w dalekosiężnych planach mam dorobienie czterech modułów łukowych, aby utworzyć owal. Na nim chcę mieć możliwość niezależnego zasilania analogowego obu torów (np. z dwóch oddzielnych zasilaczy), aby pociągi mogły się mijać jadąc w przeciwnych kierunkach (fizycy powiedzą, że kierunek będzie ten sam, tylko zwroty przeciwne ;) ). Dlatego:
- każda szyna ma swoje indywidualne gniazda po obu stronach,
- gniazda są zdublowane, co umożliwia sprzęgnięcie elektryczne odpowiednich szyn obu torów na potrzeby sterowania cyfrowego, a ponadto podłączenie zasilania :)
- przyłącza głośnikowe dają możliwość podpięcia "gołych" przewodów zasilania np. bezpośrednio z zasilacza (na dalszych modułach raczej z nich zrezygnuję).

Próby wykazały brak kłopotów. Skrzynki są przejezdne w każdej przewidzianej przeze mnie konfiguracji:
Obrazek

A poniżej konfiguracja do przechowywania i transportu:
Obrazek
Wymiary gabarytowe w obrysie: 67 x 36 x 62 [cm]; aktualna masa ok. 5,5 kg.

Teraz muszę "powoli" myśleć o ukształtowaniu terenu...
Ostatnio zmieniony 01 sie 2008, 21:13 przez WT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1909
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: T_Domagalski »

WT pisze:Informacji nigdy za dużo - prosimy o zdjęcie.
Tak to wygląda teraz. Kiedyś były tam zamontowane gniazda DB25, stąd taki dziwny kształt i układ drewienek. Teraz wystarczyłby jeden większy klocek.
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 lip 2008, 08:09 przez T_Domagalski, łącznie zmieniany 2 razy.
WT
Posty: 190
Rejestracja: 05 gru 2007, 12:59
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: Moje skrzynki - WT

Post autor: WT »

Informacji nigdy za dużo - prosimy o zdjęcie.
Ze swojej strony dodam, że wiele mi dało przejrzenie wszystkich wątków w tym dziale - właśnie dlatego, że ładnie tłumaczycie poszczególne kwestie, nawet po kilka razy.

Dojrzewam powoli do podobego umiejscowienia gniazd, ale jeszcze trwają przymiarki na sucho i wizualizacje 3D w głowie :)

Dziękuję za przychylne słowa. Często potrzeba takiej otuchy w trakcie pracy.
Dla uczciwości nadmienię, że nie ustrzegłem się pewnych niedokładności w położeniu torów - drobne nieprostoliniowości wszyn objawiają się szczególnie po złączeniu modułów. Najlepiej chyba wyszło mi zachowanie owych 0,25 mm, chociaż jedną szynę uciąłem o parę dziesiątek za krótko. Ot, frycowe płacone przez debiutanta - teraz już bym niektóre rzeczy robił inaczej. Nawet jesli te skrzynki nie wyjdą zadowalająco, to doświadczenie zaprocentuje w przyszłości...

Dziękuję i pozdrawiam planując na weekend dalsze postępy,
Waldek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Makieta Modułowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości