408s czyli Uacs

Moderator: mod-Tabor

ODPOWIEDZ
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Wojtek_Kraków »

W końcu po kilku miesiącach dłubaniny skład pierwszych 10 wagonów opuszcza moją skromną modelarnię.
Podczas prac, miałem okazję przemyśleć konstrukcję i zanim wypuszczę kity wprowadzę jeszcze kilka zmian. Będzie to znaczne ułatwienie dla tych kilku osób, które postanowiły same podziałać.
Oczywiście wagony zostały objeżdżone. Żadnych awarii, wykolejenia czy rozczepiania.
Niebawem puszczę nowy druk a potem zrobię instrukcje na forum jak to składać.
Kilka fotek na module (nie chciało mi się dokładać drugiej skrzynki więc tylko sznurek siedmiu gruszek).
20231126_162318.jpg
20231126_162330.jpg
20231126_162213.jpg
20231126_162244.jpg
PS jeśli któraś "trąba" na zdjęciach jest krzywo to nie.ma.problemu żeby była prosto. Są na wcisk. Nie przyklejane. Łatwiej będzie wymienić gdyby się np urwała.
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 431
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Ciora »

Eeee, nie przesadzajmy. Nie pisałem o ataku tylko o próbie udowodnienia wyższości jednego modelu nad drugim.
A Twój komentarz odnośnie 408S w H0 potwierdza tylko moją opinię, że są różni odbiorcy i różne wymagania. Im większy wybór na rynku, tym dla klienta lepiej. Tak więc produkować, produkować, produkować :P
Maciej
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3836
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Ranger »

Ciora pisze: 27 wrz 2023, 08:23 He, he. Wygląda na rywalizację dwóch konkurentów. Kiedy Wojtek przedstawił swój projekt i pomysł na produkcję, Ranger napisał, że właśnie miał zaproponować ten wagon, ale w tej sytuacji to już nie wie. Ale zrobił i pokazywał w odcinkach swoją piękną robotę. Wojtek milczał. Kiedy parę dni temu Wojtek pokazał pierwsze efekty swojej produkcji, Ranger od razu znalazł błędy i wytknął. I zaczęła się dyskusja, którą odbieram jako udowodnienie wyższości jednego wyrobu nad drugim. Nie wiem, czy potrzebna. Dwa różne sposoby wykonania, różni klienci wybiorą to co im pasuje. Mam nadzieję, że się Koledzy konkurenci nie pokłócą. W końcu to odbiorca ma lepiej, bo ma wybór różnych technologii, stopnia skomplikowania, jakości i ceny. Ktoś z mniejszymi zdolnościami lub bez nich wybierze gotowca, mistrzowie zestawy do montażu. Może odtąd zawsze róbcie wybrany model na dwa sposoby.
Chyba źle odbierasz taką rozmowę.
Nie wiem co to się dzieje w dzisiejszym społeczeństwie. Każda uwaga itd odbierana jest jako atak. Mi np dobrze zrobiła uwaga nt zbiornika bo go poprawiłem.

Ja swojego 408S robię też w H0. Są chętni pomimo seryjnego Albert Model.
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 431
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Ciora »

He, he. Wygląda na rywalizację dwóch konkurentów. Kiedy Wojtek przedstawił swój projekt i pomysł na produkcję, Ranger napisał, że właśnie miał zaproponować ten wagon, ale w tej sytuacji to już nie wie. Ale zrobił i pokazywał w odcinkach swoją piękną robotę. Wojtek milczał. Kiedy parę dni temu Wojtek pokazał pierwsze efekty swojej produkcji, Ranger od razu znalazł błędy i wytknął. I zaczęła się dyskusja, którą odbieram jako udowodnienie wyższości jednego wyrobu nad drugim. Nie wiem, czy potrzebna. Dwa różne sposoby wykonania, różni klienci wybiorą to co im pasuje. Mam nadzieję, że się Koledzy konkurenci nie pokłócą. W końcu to odbiorca ma lepiej, bo ma wybór różnych technologii, stopnia skomplikowania, jakości i ceny. Ktoś z mniejszymi zdolnościami lub bez nich wybierze gotowca, mistrzowie zestawy do montażu. Może odtąd zawsze róbcie wybrany model na dwa sposoby.
Maciej
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3836
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Ranger »

Wojtek_Kraków pisze: 26 wrz 2023, 21:46 Źle patrzysz. Nawet na tym planie co wkleiłeś widać że jest skos. Zwróć uwagę np w miejscu gdzie są żeberka.
Na innym z planów fabrycznych też widać.
Przypatrz się na zdjęciu
Screenshot_20230926-214132_Chrome.jpg
Ach to masz na myśli. Tak, jest płasko, nie odleje się to. Te kolce w formie będą się rwać a żeberka niedolewać. Za głębokie to jest.
Takie fanaberie to albo w druku albo wtrysku.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Wojtek_Kraków »

Źle patrzysz. Nawet na tym planie co wkleiłeś widać że jest skos. Zwróć uwagę np w miejscu gdzie są żeberka.
Na innym z planów fabrycznych też widać.
Przypatrz się na zdjęciu
Screenshot_20230926-214132_Chrome.jpg
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3836
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Ranger »

Wojtek_Kraków pisze: 26 wrz 2023, 20:27 Myślę, że gdybyś zaprojektował trochę inaczej zbiorniki to by się odlało. Skoro wyszły listki to reszta też by wyszła.
Nawet miałem pisać w Twoim wątku ale nie chciałem żeby było to odebrane jako krytyka bo mam swój wagon.
Co więcej mogłoby to być pomocne w ustawianiu zbiorników w jednej linii.

Ja np u siebie zrobiłem taki listeczek ustalający dzięki, któremu wszystko ładnie równo się ustawia.
20230926_201540.jpg
To samo klapy u góry.
Nie trzeba się męczyć i zastanawiać czy jest równo.
Ale po montażu tych 10 myślę, że jeszcze kilka innowacji wprowadzę dla tych kilku osób, które chcą zestawy.

A to jest ten zaprojektowany na nowo ? Bo tu skosów też nie ma.
Obrazek
Chyba ze zrobiłeś jeszcze jakiś inny.
Tak to ten. Niestety ale zgodnie z planami zbiornika ze Świdnicy ja tu żadnych skosów nie widzę.

U mnie do ustawienia zbiornika dłuży kropka na podstawie, która ma się pokryć ze środkowym żeberkiem podstawy zbiornika. Ustawienie jest banalne.
Załączniki
408S.00.00.png
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Wojtek_Kraków »

Myślę, że gdybyś zaprojektował trochę inaczej zbiorniki to by się odlało. Skoro wyszły listki to reszta też by wyszła.
Nawet miałem pisać w Twoim wątku ale nie chciałem żeby było to odebrane jako krytyka bo mam swój wagon.
Co więcej mogłoby to być pomocne w ustawianiu zbiorników w jednej linii.

Ja np u siebie zrobiłem taki listeczek ustalający dzięki, któremu wszystko ładnie równo się ustawia.
20230926_201540.jpg
To samo klapy u góry.
Nie trzeba się męczyć i zastanawiać czy jest równo.
Ale po montażu tych 10 myślę, że jeszcze kilka innowacji wprowadzę dla tych kilku osób, które chcą zestawy.

A to jest ten zaprojektowany na nowo ? Bo tu skosów też nie ma.
Obrazek
Chyba ze zrobiłeś jeszcze jakiś inny.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3836
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Ranger »

Wojtek_Kraków pisze: 26 wrz 2023, 15:34 Akurat nie śrubki miałem na myśli bo to ciężka sprawa (chociaz nie niemożliwa- mozna to było inaczej zaprojektować). Kształt zbiornika masz zły. On idzie w stożek a nie prosto. Ale to detal a ja tam się detali aż tak nie czepiam.
Podoba mi się Twój wagon.
Ten zbiornik ze zdjęcia to już historia. Jest już nowy zaprojektowany z planów ze Świdnicy. Jest dostępny rysunek techniczny całości. Prototyp byl zrobiony z ogólnego rysunku całego wagonu i to był błąd.

Pewnie, ze mocowanie zbiornika można było inaczej zrobić. Ale chyba by się nie odlalo.
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Wojtek_Kraków »

Akurat nie śrubki miałem na myśli bo to ciężka sprawa (chociaz nie niemożliwa- mozna to było inaczej zaprojektować). Kształt zbiornika masz zły. On idzie w stożek a nie prosto. Ale to detal a ja tam się detali aż tak nie czepiam.
Podoba mi się Twój wagon.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3836
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Ranger »

Wojtek_Kraków pisze: 26 wrz 2023, 14:18 Każdy model ma.jakies uproszczenia lub niedoróbki
Screenshot_20230926-141312_Chrome.jpg
Celowo nie robiłem rączki do zamykania korków bo będzie to delikatne i może się odłamać. Z drugiej strony jak zrobi się to pancerne to będzie grube i brzydkie.

Drabinki to już sama przyjemność. Zostawione są na koniec bo znacznie łatwiej okalkowaç czy pomalować model bez nich.
Fakt, mogłem zrobić blaszkę ze śrubami aby uprzykrzyć montaż.
Tutaj też dużo więcej widzi aparat niż ludzkie oko. Te naroża zobaczyłem dopiero na fotkach.
Mogłeś rurki wydrukować z korkiem z wypustkami :)
Załączniki
408S roznice.jpg
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Wojtek_Kraków »

Każdy model ma.jakies uproszczenia lub niedoróbki
Screenshot_20230926-141312_Chrome.jpg
Celowo nie robiłem rączki do zamykania korków bo będzie to delikatne i może się odłamać. Z drugiej strony jak zrobi się to pancerne to będzie grube i brzydkie.

Drabinki to już sama przyjemność. Zostawione są na koniec bo znacznie łatwiej okalkowaç czy pomalować model bez nich.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3836
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Ranger »

Wojtek_Kraków pisze: 24 wrz 2023, 08:21 Pierwsze 10 sztuk na ukończeniu.
Idzie to powolutku bo w międzyczasie jeszcze powstają gagary, do których cały czas brakuje elektroniki od WM (niestety w zestawach jej nie było a bez tego nie ma zabawy światłami). No ale jakoś się to toczy.
Wymalowanie takiej ilości zajmuje jednak trochę czasu (którego oczywiście jak na lekarstwo).

Rury
20230924_074625.jpg
20230924_074318.jpg

Zbiorniki
20230924_074142.jpg

I tak 40x
20230924_074244.jpg

No i potem montaż na podwozia
20230924_074413.jpg
20230924_074434.jpg

Za jakiś czas kolejna aktualizacja.
Teraz kalki.
Przy wykonaniu kolejnej partii zrobię mini instrukcje dla tych co chcieli zestawy.
Zobaczę kto jest następny w kolejce 😉
Przed Tobą dopiero montaż pomostów i drabinek. Zobaczymy jaki będzie efekt końcowy.
Końcówki rur spustowych nie są symetrycznymi korkami. Powinny być asymetryczne.
Załączniki
uacs-cemet3_.jpg
Awatar użytkownika
Ciora
Posty: 431
Rejestracja: 03 wrz 2013, 09:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Ciora »

Mrówcza praca. Ale apetyt rośnie .
Maciej
Wojtek_Kraków
Posty: 1651
Rejestracja: 12 sie 2016, 09:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 408s czyli Uacs

Post autor: Wojtek_Kraków »

Pierwsze 10 sztuk na ukończeniu.
Idzie to powolutku bo w międzyczasie jeszcze powstają gagary, do których cały czas brakuje elektroniki od WM (niestety w zestawach jej nie było a bez tego nie ma zabawy światłami). No ale jakoś się to toczy.
Wymalowanie takiej ilości zajmuje jednak trochę czasu (którego oczywiście jak na lekarstwo).

Rury
20230924_074625.jpg
20230924_074318.jpg
Zbiorniki
20230924_074142.jpg
I tak 40x
20230924_074244.jpg
No i potem montaż na podwozia
20230924_074413.jpg
20230924_074434.jpg
Za jakiś czas kolejna aktualizacja.
Teraz kalki.
Przy wykonaniu kolejnej partii zrobię mini instrukcje dla tych co chcieli zestawy.
Zobaczę kto jest następny w kolejce 😉
ODPOWIEDZ

Wróć do „Towarowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość