tym razem klej do modeli taboru

Dział, o warsztacie modelarskim, czyli jak, czym i w jaki sposób...

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
tetryk1955
Posty: 232
Rejestracja: 27 paź 2008, 16:21
Lokalizacja: gliwice
Kontakt:

tym razem klej do modeli taboru

Post autor: tetryk1955 »

Chciałbym i ja zadać pytanie: czym kleić tworzywo z którego zrobione są modele lokomotyw, konkretnie czarne kopciuchy tilliga.? CA nadaje się średnio, spoina jest słaba, wszystkie znane mi kleje do polistyrenu, łącznie z zachwalanym przeze mnie Tamiya Extra Thin, też dają słabą spoinę, z jakiego tworzywa w ogóle te wypraski są zrobione? Rzecz ciekawa - plastik wypraski rozpuszcza się pod wpływem kleju i to nawet bardzo łatwo, ale nie chce "wymieszać" się z drugim rozpuszczonym plastikiem.
Nieraz obserwowałem takie zjawisko: dwa elementy, jeden to wypraska tilliga, drugi to biały polistyren (płytka) sklejałem klejem rozpuszczalnikowym, z dociskiem. Po wyschnięciu spoiny robiłem crash test którego spoina nie wytrzymywała. Obie sklejane części w miejscu kontaktu z klejem były rozpuszczone i zdeformowane pod wpływem ściśnięcia, ale były nieprzemieszane, tak jakby między nimi była jakaś folia. Domyślam się że siły międzycząsteczkowe jednego tworzywa nie pozwalają na penetrację cząstek obcych i nie dochodzi do powstania wiązań.
Puki co używam cyjanoakryli ale to nie jest to. I jeszcze jedno pytanie: czy do rożnych metali używać rożnych klejów CA? Nie jestem w stanie skleić solidnie płytki miedzianej z rzeczonymi wypraskami, zresztą z mosiądzem ten sam problem. Jak przygotować powierzchnię metalu żeby złapało mocno? Niby trzyma ale w trakcie obróbki co chwilę pęka i odpada. Metal wymyłem w acetonie, wypucowałem na połysk orkiestry dętej na 1-go maja i nic. Może należy postępować wręcz przeciwnie i pozwolić powierzchni utlenić się?
Ostatnio zmieniony 31 gru 2011, 09:51 przez tetryk1955, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Porady i techniki modelarskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości