Domek wiedeński:
DOKŁADNA NAZWA MODELU
Dom o konstrukcji szachulcowej "Domek wiedeński"
DOKŁADNA NAZWA PRODUCENTA MODELU
MODELIST, St. Petersburg; Rosja
FORMA
Zestaw do samodzielnego montażu
TECHNOLOGIA/MATERIAŁ
Wypraski z różnokolorowego tworzywa sztucznego, wykonane metodą wtrysku ciśnieniowego.
CHARAKTER PRODUKCJI
Model wielkoseryjny
NUMER KATALOGOWY MODELU
412004
EPOKA
I - VI
ELEMENTY SPECYFICZNE
Jako ciekawostkę odnotować należy, że do modelu oprócz typowego „wyposażenia” tego typu plastikowych zestawów dołączono zieloną posypkę (czy ktoś jeszcze pamięta te barwione na zielono trociny?) przeznaczoną do dekoracji podstawy modelu oraz „zestaw elektryczny” umożliwiający proste wykonanie podświetlenia modelu. Składa się on z pojemnika na dwie baterie AA, który połączony jest przewodami z dwoma żarówkami.
DOSTĘPNOŚĆ INNYCH WERSJI MODELU
Model oferowany jest w jednej wersji. Należy jednak zaznaczyć, że producent w ofercie posiada jeszcze inne modele architektoniczne, które bazują na tym samym założeniu i wykorzystują wiele wspólnych elementów. Produkt oferowany jest jako zestaw do samodzielnego montażu stąd tez pozostawia modelarzowi pewną swobodę wyboru, co od ostatecznego wyglądu budynku.
Pozostałe oferowane w serii produkty to:
Domek bawarski 412001
Domek tyrolski 412002
Domek alpejski 412003
OŚWIETLENIE
Producent przewidział wykonanie oświetlenia modelu budynku z wykorzystaniem dwóch żarówek.
WNĘTRZE
Model nie posiada odwzorowania wnętrza, Producent wyposażył jednak zestaw w arkusz umożliwiający wykonanie typowego maskowania wnętrza.
ELEMENTY RUCHOME
Producent nie przewiduje wykonania ruchomych elementów w modelu.
UWAGI
ORYGINAŁ
Trudno określić czy omawiana miniatura posiada swój pierwowzór. Na pewno jest to model budynku o architekturze typowej dla południowych czy też zachodnich rejonów Niemiec. Konstrukcja szachulcowa, charakterystycznie „załamany” dach czynią miniaturę bardzo ciekawą.
MODEL
Model (podobnie jak inne wspomniane modele z tej serii) sprzedawany jest w stosunkowo dużym opakowaniu z kolorową ilustracją na wieczku pudełka. Opakowanie jest zafoliowane co jest pewnym zabezpieczeniem chociaż całość generalnie sprawia nieco liche wrażenie (niczym pierwszego sortu opakowania z czasów radzieckich). Trochę to zniechęca na pierwszy rzut oka i budzi wątpliwości co tak na prawdę znajduje się w środku... Po otwarciu okazuje się, że to pierwsze nie do końca pozytywne wrażenie – nie znika! Na samym wierzchu znajdujemy bowiem instrukcję montażu. Jest ona w całości napisana w języku rosyjskim i podobnie jak opakowanie – jej estetyka sprawia wrażenie typowe dla dawnych wyrobów radzieckich... Estetyka estetyką jednak w przypadku tego elementu najważniejsza jest czytelność. W tym zakresie nie jest jednak najgorzej i nawet mniej sprawny modelarz będzie w stanie wywnioskować, co gdzie powinno się znajdować. Niejako załącznikiem do powyższej instrukcji jest niewielki świstek papieru (bo inaczej tego nazwać nie można) stanowiący maskowanie wnętrza modelu. No cóż – da się to wykorzystać ale podobnie jak opakowanie i instrukcja – nie poraża. Po przedarciu się przez instrukcję wraz załączonym dodatkiem docieramy wreszcie do tego co jest najistotniejsze – wyprasek z częściami. Łącznie znajdziemy ich aż osiem i wykonane zostały z 6 różnych odcieni tworzywa a jedna z nich - z tworzywa przeźroczystego. Model wykonany jest na prawdę z wielu części! Co więcej – po bliższym przyjrzeniu się poszczególnym elementom stwerdzić należy, że zostały one wykonane całkiem przyzwoicie – może nawet i więcej niż przyzwoicie! Tworzywo jest dość dobrej jakości, w zasadzie brak nadlewek w ramkach. Wiele elementów posiada dokładną fakturę, co sprawia bardzo dobre wrażenie – dotyczy to np elewacji (faktura powierzchni jest delikatnie chropowata), kamiennego podmurowania (ładnie i równo odwzorowana faktura kamienia) oraz elementów drewnianych (precyzyjnie odzwierciedlona faktura drewna). Model nie został jeszcze w całości ukończony, ale jeżeli chodzi o spasowanie elementów – również jest bardzo dobrze!
Generalnie więc model ten to przyzwoite i smaczne danie podane jednak na mało wytwornej plastikowej tacce.
SKALA
Model (podobnie jak pozostałe z omawianej serii) opisany jest jako wykonany w wielkości TT czyli w skali 1:120. Dokładniejsza analiza poszczególnych części jak również podejrzenia co do faktycznego pochodzenia wyprasek (o tym za chwilę) każą jednak powątpiewać czy faktycznie wielkość TT była tą, z myślą o której opracowywano model. Po złożeniu miniatura budynku jest stosunkowo nieduża a wysokość poszczególnych kondygnacji raczej mała. To wszystko pozwala podejrzewać, że model faktycznie opracowano jak dla skali „o rozmiar mniejszej” czyli dla wielkości N. Czy to dyskwalifikuje model dla wielkości TT? Oczywiście nie – w rzeczywistości poszczególne budynki miewają bardzo zróżnicowane wymiary a w omawianym modelu nie ma elementów, które ze względu na swoje nadmierne pomniejszenie dyskwalifikowałyby go dla wielkości TT. Wszelkich w tym względzie sceptyków odsyłam do dokładniejszej obserwacji otaczającej nas rzeczywistości a w ostateczności – np do niektórych katalogów firmy Auhagen gdzie na jednej z kart dość dokładnie do uwidoczniono. Po złożeniu model tak ze względu na swoje gabaryty jak i architekurę dobrze będzie komponował się np z budynkami o konstrukcji szachulcowej, jakie np dostępne są w zestawach firmy Auhagen.
Kwestia skali i tego, co na opakowaniach umieszczają producenci modeli z pewnością wymaga oddzielnego potraktowania, bo to temat ciekawy ale też i szeroki. Tu wspomnę jedynie, że nie wszystko złoto co na opakowaniu ma oznaczenie TT...
PRODUCENT
No właśnie – producent. Jako producenta podano firmę Modelist. Kilka jednak faktów kazało piszącemu te słowa nieco powątpiewać w czysto rosyjskie pochodzenie zestawu. Po pierwsze - firma z St. Peteresburga na rynku modeli budownictwa TT jest pewną niespodzianką i na pewno nie jest to jej główny obszar zaintresowania. Tu występuje niejako w roli przysłowiowego królika który wyskakuje z kapelusza... Ponadto wątpliwości wzmaga wyjątkowo dobra jakość samych wyprasek (zupełnie nieprzystająca do całej „otoczki” modelu), profil samej firmy (w dużej mierze oferowane modele to konfekcja czyli tzw. „przepaki”) oraz dodatkowo - dobór tematów (dlaczego rosyjska firma miałaby za główny obszar działania na rynku miniaturowego budownictwa wybierać właśnie domy „alpejkie”, „bawarskie” czy „wiedeńskie”?).
Jako, że swego czasu dość dokładnie przewertowałem oferty producentów pod kątem tego, co możliwe jest do zastosowania w TT skojarzenie z właściwym źródłem pochodzenia modelu było dość szybkie, zresztą – porównajcie sami:
Modelist 412004 „Domek wiedeński”:
... oraz oryginał:
czyli Vollmer 7731 „Gasthof zum Glocke”
Identyfikacja pozostałych modeli Modelista również nie nastręcza większych problemów, dość łatwo do poszczególnych modeli rosyjskich przyporządkować można odpowiednie modele Vollmera.
Vollmer 7733 "Weinhandlung"
-> duże foto
Vollmer 7732 "Pfarrhaus"
-> duże foto
Vollmer 7730 "Fachwerkhaus"
-> duże foto
Powyższe modele od lat znajdują się w ofercie Vollmera dla wielkości N. Warto jednak zwrócić uwagę na ich gabaryty w tej skali np odnosząc się do wielkości umieszczonych na zdjęciach figurek postaci.
PS
Model Vollmer 7731 "Gasthof zum Glocke" kosztuje około 80-90 PLN. Za opisywany tu model pochodzenia rosyjskiego zapłaciłem około 20PLN...
Zdjęcia modelu znajdziesz tu:
oraz na stronie producenta:
http://www.modelist.spb.ru
i bezpośrednio pod tym linkiem (wraz z instrukcją montażu):
http://www.modelist.spb.ru/products/showitem/412004