Semafor

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
fox
Posty: 215
Rejestracja: 20 sie 2006, 12:06
Lokalizacja: Rokiciny Podhalańskie
Kontakt:

Re: Semafor

Post autor: fox »

Nie ma nic przeciwko zachowaniu skali ;) Próbowałem metody z korytkiem papierowym, ale to nie dla mnie. Będę próbował z laminatem.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Semafor

Post autor: Ranger »

Ja wycinałem wąski pasek z polistyrenu 0,25mm. Na niego naklejałem już pocynowane diody wykorzystując grzebień na blaszce. Powstaje taka choinka jak na wyscigach dragsterów. Potem lutowałem przewody 0,2mm. Wspólny biegun na krótki przewód. Ważne aby diody prze wspólnym biegunie nie były odizolowane od ścianki. Krótki przewód lutujemy do ścianki bocznej, jakby lut odpadł to zawsze pozostaje styk diodek. Od strony gdzie są przewody sterujące diodami odizolowałem je papierkiem przyklejonym na boczną ścianke klejem CA.
Tyle.
Awatar użytkownika
WM-MODEL
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 06:22
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Semafor

Post autor: WM-MODEL »

fox pisze:Jak wepchnąć diody do tych semaforów od WM-MODELa? Mam diody 0603. O ile do PCB nie problem je przylutować, to do przewodów o średnicy włosa mam już duże problemy. Jak tam wsadzić diody 0805, które są w opisie?
Może faktycznie, powodowany... zachowaniem skalowości czy cuś ;) zrobiłem komorę świateł co nieco za ciasno :P
Może tak: wytnij z papieru ksero, takiego zwyczajnego, prostokącik i zrób z niego "korytko", aby ciasno wchodziło w komorę, dokładnie na wymiar. Posługując się wzorcem na ramce z blaszkami przyklej diody np. klejem ca, potem jak już są przyklejone, dopiero lutuj druciki. Po przylutowaniu można utwardzić tym samym klejem papierek.
Powinno zadziałać :mrgreen:
Zresztą specjalistą od takich pierdółek jest "Ranger", on juz tych semaforów co nieco złożył, niech opowie o swoich pomysłach :lol:
Ostatnio zmieniony 25 lis 2009, 15:20 przez WM-MODEL, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Semafor

Post autor: Paweł Basiński »

Spróbuj najpierw na sucho ;) z kawałkiem brystolu 0.5mm i spróbuj jak to się ww komorze zachowuje z przyklejonymi diodami i drutami.

Ja jestem z tego patentu zadowolony.

Paweł
fox
Posty: 215
Rejestracja: 20 sie 2006, 12:06
Lokalizacja: Rokiciny Podhalańskie
Kontakt:

Re: Semafor

Post autor: fox »

Zostaje zatem kupić cienki laminat. Zrobienie płytki to dla mnie nie problem.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Semafor

Post autor: Paweł Basiński »

Ja korzystałem z cienkiego laminatu - cosik 0.5mm albo jeszcze cieńszy - nie pamiętam dokładnie, a nie mam pod ręką.
Znaczy się zrobiłem płytkę drukowaną - pociąłem nożyczkami te cienkie paseczki ( szerokości diody 0603 i przylutowałem te diody - płytka posiada punkty lutownicze do przewodów, więc nie stanowi to już problemu - drut emaliowany 0.13mm w izolacji, która schodzi pod wpływem temperatury grota lutownicy. Boki tych blaszek, które składają się na komorę musisz wcześniej czymś pomalować aby nie przewodziło prądu!
Całość wchodzi na ścisk, ale o dziwo działa :)

Ale większość tutaj na forum, która bawiła się tymi semaforkami robiła to cienkim drucikiem - też da się - tylko cierpliwość wcześniej się skończy ;)

Paweł

Jakby co to gdzieś tam ma schemat tego wynalazku = kwestia znalezienia kogoś kto ci to wytrawi!
fox
Posty: 215
Rejestracja: 20 sie 2006, 12:06
Lokalizacja: Rokiciny Podhalańskie
Kontakt:

Re: Semafor

Post autor: fox »

Jak wepchnąć diody do tych semaforów od WM-MODELa? Mam diody 0603. O ile do PCB nie problem je przylutować, to do przewodów o średnicy włosa mam już duże problemy. Jak tam wsadzić diody 0805, które są w opisie?
szakal206
Posty: 4
Rejestracja: 18 gru 2008, 11:16
Lokalizacja: bielsko-biała
Kontakt:

Re: Semafor

Post autor: szakal206 »

Witam koledzy
czy robił ktoś z was samemu semafory świetlne, jeśli tak to dajcie jakieś wskazówki.
Ostatnio zmieniony 26 lip 2009, 08:26 przez szakal206, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TTygrysek_P-ń
Posty: 446
Rejestracja: 21 paź 2008, 19:53
Lokalizacja: 52.413076,16.90123
Kontakt:

Re: Semafor

Post autor: TTygrysek_P-ń »

Tak to powinno wyglądać wg przepisów ale wiadomo, że od reguł są wyjątki, a na PKP to z tym różnie bywa. Wszystko zależy od warunków miejscowych.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Semafor

Post autor: Paweł Basiński »

Dzięki!

Wg tego rysunku http://kolej.krb.com.pl/wtbe10/2a.gif wygląda, że główka szyby jest na wysokości górnego końca zgrubienia na głównej rurze semafora.

Czyli jak rozumiem w ten sposób należy je montować?

pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Marek TT
Posty: 234
Rejestracja: 02 gru 2008, 09:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Semafor

Post autor: Marek TT »

Semafory ustawia się tak aby górna powierzchnia płyty podstawy była na równi z główką szyny (patrząc z boku pokrywała się z główką szyny).
Awatar użytkownika
TTygrysek_P-ń
Posty: 446
Rejestracja: 21 paź 2008, 19:53
Lokalizacja: 52.413076,16.90123
Kontakt:

Re: Semafor

Post autor: TTygrysek_P-ń »

Znalazłem takie oto coś na modelarstwo.info
Obrazek

A w instrukcji Wtbe10 http://kolej.krb.com.pl/wtbe10/wtbe10.htm może znajdziesz interesujące informacje.
Paweł Basiński
Posty: 584
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Semafor

Post autor: Paweł Basiński »

Witam serdecznie!

Szukałem, szukałem ale nie znalazłem :roll:

Na jakiej wysokości powinna być podstawa semafora względem główki szyny?
Główka szyny = podstawa semafora czy są inne kryteria określające tą wysokość?


pozdrawiam
Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości