Barwienie podsypki

Czyszczenie, konserwacja, naprawy, budowa itd

Moderator: mod-Porady i techniki modelarskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 2022
Rejestracja: 10 kwie 2006, 05:36
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Barwienie podsypki

Post autor: Marcin »

Auhagen i Faller mają kleje barwiące do szutru. Co prawda tylko opakowania 250 ml. Zalazłem je w katalogu ale w tej chwili nie mam numerów.
tuchol
Posty: 274
Rejestracja: 09 kwie 2006, 09:37
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Barwienie podsypki

Post autor: tuchol »

Ja stosuję szuter Polak, a jako farbę stosuję barwnik do farb emulsyjnych (dorzucam także trochę szutru barwionego 2-3 kolorami przy pomocy Humbrola).
Najpierw kształtuje podsypkę, później ją nawilżam zraszaczem do kwiatów i wreszcie zakrapiam obficie mleczkiem wikolowym.
Fakt że barwnik nieco się rozpuszcza, ale to dobrze bo podkłady łapią trochę tego koloru, jak w rzeczywistości.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Barwienie podsypki

Post autor: Ranger »

Ja swój barwiłem modelarską akrylówką, kolor rdza i nic się nie stało. Próbowałem również olejnej i również nic, a użyłem rozpuszczalnika do rozcieńczenia farby. Jedyny minus to smród, ale 24h na świerzym powietrzu i po kłopocie. A szuter mam "Polaka".
Awatar użytkownika
Karol
Moderator
Posty: 594
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Grybów / Limanowa
Kontakt:

Re: Barwienie podsypki

Post autor: Karol »

Aha, własnie mi się nie odbarwia ponieważ szuter jest sypany na klej przy innej metodzie odbarwi sie na pewno.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Barwienie podsypki

Post autor: Kilkujadek »

T_Domagalski pisze:Oryginalny szuter Auchagen'a zaczął się rozpuszać i nabierać intensywniejszego koloru, więc wolałem nie eksperymentować z wodnymi pigmentami...
U mnie było podobnie i właśnie dla tego dodałem "Uni-Grunt".
Ostatnio zmieniony 07 sty 2007, 16:46 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1898
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Barwienie podsypki

Post autor: T_Domagalski »

Karol pisze:Szutrowałem parę ładnych metrów w TT a parenaście w H0 i nic sie nie rozpuściło.
Oryginalny szuter Auchagen'a zaczął się rozpuszać i nabierać intensywniejszego koloru, więc wolałem nie eksperymentować z wodnymi pigmentami...
Awatar użytkownika
Karol
Moderator
Posty: 594
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Grybów / Limanowa
Kontakt:

Re: Barwienie podsypki

Post autor: Karol »

Szutrowałem parę ładnych metrów w TT a parenaście w H0 i nic sie nie rozpuściło.
Awatar użytkownika
T_Domagalski
Moderator
Posty: 1898
Rejestracja: 07 kwie 2006, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Barwienie podsypki

Post autor: T_Domagalski »

Karol pisze:...wsypujemy piasek i dolewamy pigment emulsyjny z dodatkiem wody około 30%, na 05kg podsypki wlewamy około 150g barwnika...
Ja równiez barwię materiał na podsypkę, ale mimo wszystko preferuję barwniki w postaci farb olejnych. Używam różne odcienie brązu i szarości z Modelaka (koniecznie maty!).
Mam gwarancję, ze nic nie zacznie mi sie rozpuszczac lub zmieniac kolor pod wpływem wilgoci z Wikolu, na który kleję potem tę podsypkę na makiecie.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Barwienie podsypki

Post autor: Kilkujadek »

Efekt prac bardzo dobry. Obawiałem się mocnego przeskalowania ale po obejrzeniu zdjęć myślę że jest OK.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Barwienie podsypki

Post autor: Ranger »

Wykorzystałem wasze sygestie i porady z FM i z jasno szarej posypki wyszło coś takiego, efekt bardzo zadowalajacy, zwłaszcza że w moim temacie "Makieta Początek 2" można zobaczyć efekty pracy z wykorzystaniem tegoż szutru.
Obrazek
Awatar użytkownika
Karol
Moderator
Posty: 594
Rejestracja: 07 kwie 2006, 23:19
Lokalizacja: Grybów / Limanowa
Kontakt:

Re: Barwienie podsypki

Post autor: Karol »

Można i tak ale dużo prościej jest przesiać zwykły piasek, do tego potrzebne są dwa sita jedno z oczkami około 1mm średnicy i druge 04mm. Przesiany piasek o odpowiedniej frakcji barwimy wtedy pigmentem emulsyjnym. Jak to zrobić? Bierzemy słoik o pojemności około 1 L
wsypujemy piasek i dolewamy pigment emulsyjny z dodatkiem wody około 30%, na 05kg podsypki wlewamy około 150g barwnika, oczywiście wszystko musimy ze sobą zmieszać.
Zabarwiony już piasek wysypujemy na tekture, po 24 godzinach powinien wyschnąć.
Kilkujadek
Posty: 3295
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Jak samemu zrobić podsypkę.

Post autor: Kilkujadek »

Podobnie jak trociny można barwić kamień. Pigment emulsyjny, odrobina wody i "Uni-Grunt". Młoteczkiem kruszymy sobie kawałeczek kamienia (takiego jak na torowisku - pomysł Karola), dodajemy nasze składniki i suszymy na nie chłonącym wilgoci materiale (może być folia, ja używam tac aluminiowych). Ponownie przesiewamy i jest gotowa do użycia podsypka :mrgreen:

PS.
Już wyschła :mrgreen: :

Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 sty 2007, 11:16 przez Kilkujadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Barwienie podsypki

Post autor: Ranger »

Dopiero teraz znalazłem w swoich plikach download z Martela te pliki. Dzięki za pomoc, napewno jutro spróbuję i podzielę sie z wami wynikami pracy.
Awatar użytkownika
drlukasz
Posty: 1042
Rejestracja: 09 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Barwienie podsypki

Post autor: drlukasz »

Bicie piany.
Weź słoik, farbę, szuter i spróbuj.

Skany z ŚK 10/2001 (materiały udostępnione niegdyś przez Leszka Lewińskiego na Forum Martela)
str 1
str 2
Awatar użytkownika
Ranger
Posty: 3827
Rejestracja: 05 paź 2006, 00:02
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Barwienie podsypki

Post autor: Ranger »

Oczywiście,że tak. W pliku jest o tym wzmianka, na potwierdzenie, właśnie on:
Obrazek
Jeśli ktoś z was jest w stanie podać mi brakujące podpisy przy literkach na obrazku u dołu to będę bardzo zobowiązany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tory, rozjazdy, sieć trak., sygnalizacja itp”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość