problem z dekoderem Lenz Standard+ V2 (nr kat. 10231-02)

LZV100, LH90/LH100, Compact, Li-USB itd.

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michuchu
Posty: 315
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:08
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: problem z dekoderem Lenz Standard+ V2 (nr kat. 10231-02)

Post autor: michuchu »

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

Póki co nie miałem jeszcze czasu na sprawdzenie czy silnik zadziała bez dekodera (lub z innym dekoderem) oraz czy dekoder zadziała z innym silnikiem. Jak to sprawdzę to dam znać co z tego wyszło.

Szczotki się nie skończyły na pewno, bo to już sprawdziłem wcześniej.

Z tego co pisze jeden z kolegów o swojej przygodzie z dekoderem Lenza, to raczej powinienem się mentalnie nastawić na jego wymianę.
Awatar użytkownika
MonsterSale
Posty: 649
Rejestracja: 04 lip 2020, 08:53
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Kontakt:

Re: problem z dekoderem Lenz Standard+ V2 (nr kat. 10231-02)

Post autor: MonsterSale »

michuchu pisze: 30 paź 2023, 23:01 Ciekawe jest to, że mogę programować wszystkie CV tak jakby dekoder był sprawny, mogę również czytać wartości poszczególnych CV.
Dekoder składa się z co najmniej kilku układów. Fakt, że możesz czytać wartości CV wcale nie znaczy, że inny fragment, np. ten odpowiedzialny za sterowanie silnikiem, jest sprawny. Można śmiało uszkodzić moduł dźwiękowy, a dekoder będzie nadal działał jako światło + jazda.
Tu mi wygląda na usmażenie przynajmniej części układów. Ale musiałbyś dać do fachowca w celu sprawdzenia. Jednak przy koszcie dekodera jazdy na poziomie 100zł chyba lepiej kupić nowy.

A oczywiście najlepszy sposób na sprawdzenie, czy winna loka czy dekoder, to wsadzić do innej lokomotywy, jak to już było wspomniane wcześniej.
Wojtekj
Posty: 240
Rejestracja: 16 maja 2006, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: problem z dekoderem Lenz Standard+ V2 (nr kat. 10231-02)

Post autor: Wojtekj »

Witam,
Miałem podobny problem z dekoderem Lenz Silver. Sprawdzona w domu lokomotywa po przewiezieniu na Zlot i postawieniu na torze do programowania miga wszystkimi światłami z obu stron i nawet reset dekodera nie pomógł, Lokomotywa pojechała do speca od dekoderów Artura D. i niestety Lenz był nie do uratowania. Ale za to w tej chwili loczka jeździ i wydaje piękne dźwięki, :):):)
Pozdrawiam, Wojtekj
Awatar użytkownika
womo
Posty: 2391
Rejestracja: 19 maja 2008, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: problem z dekoderem Lenz Standard+ V2 (nr kat. 10231-02)

Post autor: womo »

Może to wina silnika a nie dekodera. Nie ma problemów z pracą po podaniu prądu. Może szczotki się skończyły ...
Awatar użytkownika
brovarek
Posty: 865
Rejestracja: 14 cze 2006, 14:06
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: problem z dekoderem Lenz Standard+ V2 (nr kat. 10231-02)

Post autor: brovarek »

Z DCC to jestem mega kiepski :( ,ale zawsze czytam "wsadź dekoder do innej lokomotywy, a do tej inny dekoder"
Może sprawdzisz, czy nie ma zwarcia, albo nie upaliłeś jakiegoś dupsa w dekoderze.
Awatar użytkownika
michuchu
Posty: 315
Rejestracja: 10 kwie 2006, 08:08
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

problem z dekoderem Lenz Standard+ V2 (nr kat. 10231-02)

Post autor: michuchu »

Mam problem z dekoderem Lenz Standard+ V2 (nr kat. 10231-02)

Dekoder jest założony w lokomotywie BTTB zgodnie z instrukcją. Lokomotywa jeździła w DCC bez problemów, włączanie świateł również dobrze działało.
Wczoraj lokomotywa się po prostu zatrzymała i zaczęły migać światła jak awaryjne w samochodzie.

W instrukcji w rozdziale "Capacity and protection equipment" mamy informację: "[...] In case of a fault, the corresponding bit is set in CV30 which will state the type of fault which has occured. This bit can be deleted via programming."

CV30 - wartość domyślna '0'
Bit Fault display
1 (0) 1 Light short-circuit
2 (1) 1 Overheating
3 (2) 1 Motor short-circuit

Obecnie odczytuję wartość '4' czyli wskazuje na zwarcie silnika.
Odlutowałem przewód od silnika z jednej strony. Odłączyłem również oświetlenie lokomotywy. Zaprogramowałem CV30 na wartość '0', ale po ponownym odczycie tego CV znów mam wartość '4'.

Robiłem już reset dekodera ale to też nic nie dało.
Ciekawe jest to, że mogę programować wszystkie CV tak jakby dekoder był sprawny, mogę również czytać wartości poszczególnych CV.

Czy jest szansa na odratowanie tego dekodera? Jakie jeszcze czynności można wykonać aby przywrócić dekoder i lokomotywę do sprawności?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lenz'e”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości