Oświetlenie fabryczne wagonu z Tilliga nr 13332

Prąd i elektronika na makiecie

Moderator: mod-Elektryka i DCC

ODPOWIEDZ
kbosak
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2014, 08:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Oświetlenie fabryczne wagonu z Tilliga nr 13332

Post autor: kbosak »

W DCC polecam moduły PeLi, można sterować tryb zapalania świateł w każdym przedziale osobno z centralki DCC, tryby udawania świetlówek itd.
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 1738
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:29
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Oświetlenie fabryczne wagonu z Tilliga nr 13332

Post autor: krzysztof »

jeżeli nie zależy Wam na oświetleniu a jedynie żeby uchronić dach to wystarczy w jednym z wózków obrócić obie osie o 180 stopni i po kłopocie. a dach z jednej strony trzeba go od czoła lekko unieść do góry.

https://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalog.asp?id=13319
kbosak
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2014, 08:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Oświetlenie fabryczne wagonu z Tilliga nr 13332

Post autor: kbosak »

Mam te same wagony tylko nie sebix ale OBB jaffa tylko w starszym wykonaniu ok 2006, też dach jest zdejmowalny ale nie wiem jak.
Rozszerzyć ten dach trzeba, przesunąć wzdłuż osi, burty ścisnąć? Nie wiem jak się zabrać bo bardzo dobrze przylega. Na niemieckich forach nic nie znalazłem.
Sebaaa
Posty: 22
Rejestracja: 27 paź 2008, 17:49
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Re: Oświetlenie fabryczne wagonu z Tilliga nr 13332

Post autor: Sebaaa »

Dzięki za rady, żarówki zdemontowane, pokombinuję z Ledami, Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ArturSchŁ
Administrator
Posty: 10307
Rejestracja: 09 kwie 2006, 07:22
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Oświetlenie fabryczne wagonu z Tilliga nr 13332

Post autor: ArturSchŁ »

Odpuść żaróweczki, w to miejsce pasek LED (z taśmy 300 LED/5 mb), w obu kiblach elektrolity równolegle (maksymalna pojemność na 25 V, dorwałem 220uF czy nawet 470 uF o właściwych wymiarach), rezystor (wartość doświadczalnie w zależności od oczekiwanej jaskrawości) i pojedyńcza dioda (prostownicza) lub mostek graetz'a. Wszystko (poza elektrolitami) zmieści się pomiedzy przezroczystym plastikiem, a dachem.
Awatar użytkownika
wlodar
Posty: 987
Rejestracja: 11 kwie 2006, 17:52
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Oświetlenie fabryczne wagonu z Tilliga nr 13332

Post autor: wlodar »

Sebaaa pisze:...w tym wagonie fabrycznie zamontowane jest oświetlenie, świeci jasno lecz bardzo szybko i mocno nagrzewa dach wagonu, mam obawy czy nie zrobi mu krzywdy, czy to normalne zjawisko? ...
Obawy masz bardzo słuszne. W moim wagonie (co prawda wersja DRG, ale typ ten sam) żarówki przetopiły dach na wylot i musiałem reklamować. Do czasu zanim nie przerobisz oświetlenia koniecznie wyjmij żarówki (jest to bardzo proste, trzeba zdjąć dach), bo możesz mieć podobny problem co ja.
Sebaaa
Posty: 22
Rejestracja: 27 paź 2008, 17:49
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Re: Oświetlenie fabryczne wagonu z Tilliga nr 13332

Post autor: Sebaaa »

Tak, niestety żarówki 6V, myślałem że w dzisiejszych czasach LEDy to standard, dzięki za info, będzie trzeba zamówić części w elektronicznym, a te kondensatory to + - jakiej pojemności?

Added in 5 minutes 16 seconds:
Ciekawe czy mały odcinek taśmy LED na 12V by dał radę?
gonzoTTom
Posty: 309
Rejestracja: 06 kwie 2011, 17:25
Lokalizacja: Bergstadt Tarnowitz
Kontakt:

Re: Oświetlenie fabryczne wagonu z Tilliga nr 13332

Post autor: gonzoTTom »

Pewnie masz żarówki na 6V - Tillig 08878, a przy DCC mają być na 10V - Tillig 08879.
(Bei DIGITAL-Betrieb unbedingt die Glühlampen bei allen Eilzugwagenauf mindestens 10 Volt wechseln ! (Artikelnummer: 08879).)
Artur opisał przeróbkę na LED:
http://as.rumia.edu.pl/tt/przerobki/eilzug.htm
Sebaaa
Posty: 22
Rejestracja: 27 paź 2008, 17:49
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Oświetlenie fabryczne wagonu z Tilliga nr 13332

Post autor: Sebaaa »

Drodzy forumowicze, czy ktoś posiada wagon osobowy typ ABix z Tilliga nr art. 13332
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... s_id=88030
w tym wagonie fabrycznie zamontowane jest oświetlenie, świeci jasno lecz bardzo szybko i mocno nagrzewa dach wagonu, mam obawy czy nie zrobi mu krzywdy, czy to normalne zjawisko? Można temu jakoś zaradzić ? i czy można zminimalizować przerwy w świeceniu podczas jazdy, może jakiś kondensator czy coś w tym stylu? Zasilanie taboru w DCC.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i DCC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości